Truskawki - ściółkowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Miałam truskawki wyłożone korą, rewelacja!!
Chwasty nieliczne wychodziły leciutko, bo były słabo ukorzenione. Truskawki czyściutkie, gleba ciepła, pięknie dojrzewały. Gdybym miała korę na zbyciu wysypałabym od razu. Dałam raz sporą warstwę i miałam spokój na 4 lata.
Teraz mam do dyspozycji słomę, więc nią ściółkuję. Jednak zarówno rozkładanie, jak i coroczne jej usuwanie wcale mnie nie zachwyca. Wymyśliłam, że w tym roku dam ją w takich siatkach po kartoflach. 8-) Tylko trochę mniej dam tej słomy, by worki nie były wypchane.

Obrazek
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

aguskac
Witaj ;:3.
Jak widzę ciężko jest przekonać ludzi do unikania stosowania siania, kory i innych wynalazków.
Za pomysł z workami ;:138
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

To nie to, że my lubimy sobie utrudniać. Staramy się zastąpić coś czego nie mamy tym czego jest pod dostatkiem. I cieszymy się, że jest ktoś kto może nam wytknąć wady naszego postępowania. ;:304
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

whitedame
Nie jestem na forum po to by wytykać wady w postępowaniu, staram się uświadomić tylko co zrobić aby ich uniknąć ;:304
Sam początkowo popełniałem wiele błędów :( i dziś też nie jestem całkiem bezbłędny :oops:
Pozdrawiam.
brak polskich znaków
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

aguskac pisze:Miałam truskawki wyłożone korą, rewelacja!!
Chwasty nieliczne wychodziły leciutko, bo były słabo ukorzenione. Truskawki czyściutkie, gleba ciepła, pięknie dojrzewały. Gdybym miała korę na zbyciu wysypałabym od razu. Dałam raz sporą warstwę i miałam spokój na 4 lata.
Teraz mam do dyspozycji słomę, więc nią ściółkuję. Jednak zarówno rozkładanie, jak i coroczne jej usuwanie wcale mnie nie zachwyca. Wymyśliłam, że w tym roku dam ją w takich siatkach po kartoflach. 8-) Tylko trochę mniej dam tej słomy, by worki nie były wypchane.

Obrazek
Te worki będą wspaniałymi klęcznikami :wink:
Co do kory - Majs ma racje!
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Ściółkowanie truskawek po skoszeniu a szara pleśń.

Post »

Witam,
Właśnie skończył się dla mnie sezon truskawkowy, niestety przez deszcze w okresie kwitnienia sporo był szarek pleśni. Zarażone owoce starałem się usuwać na bieżąco. Po skoszeniu w miarę możliwości oczyściłem zagony z większości starych liści. I teraz pytanie, czy lepiej zostawić gołą ziemię narażając ją na jałowienie i przesuszenie (idą upały) wierząc że susza zniszczy resztki grzyba ? Czy właśnie pod ściółką grzyb się skompostuje? Czy może nie ma to znaczenia ?


Pozdrawiam
Darek
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ściółkowanie truskawek po skoszeniu a szara pleśń.

Post »

A może wejdz na post o truskawkach , tam się dowiesz dużo i nie będziesz miał wątpliwości co robić http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 34&t=68419.... .
Bożena
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie truskawek po skoszeniu a szara pleśń.

Post »

darendarski pisze: I teraz pytanie, czy lepiej zostawić gołą ziemię narażając ją na jałowienie i przesuszenie (idą upały) wierząc że susza zniszczy resztki grzyba ? Czy właśnie pod ściółką grzyb się skompostuje? Czy może nie ma to znaczenia ?

Proponuję posadzić na jesień w międzyrzędziach czosnek. Na przyszły sezon korzyść dodatkowa i spokój z szarą pleśnią. Jak będziesz to robił co roku - to spokój raz na zawsze.
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Ściółkowanie truskawek po skoszeniu a szara pleśń.

Post »

...niestety w wątku o truskawkach nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, które można zadać bardziej ogólnie:
Czy resztki resztek roślin potencjalnie zaatakowanych szarą pleśnią lepiej wysuszyć czy przykryć ściółka licząc że "zjedzą" je organizmy glebowe.

Co do czosnku to tak zrobię, z większa dokładnością niż w zeszłym roku ...zobaczymy jakie bedą efekty :) - dziękuje za radę.

Pozdrawiam
Darek
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ściółkowanie truskawek po skoszeniu a szara pleśń.

Post »

Ale tam możesz też zadać swoje pytanie , naprawdę jest tam wielu ekspertów którzy mają do czynienia z uprawą truskawek .......
Bożena
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Ściółkowanie truskawek po skoszeniu a szara pleśń.

Post »

darendarski sam wyciągnij wnioski - grzyb Botrytis cinerea wywołujący szarą pleśń rozwija się (też) na martwej materii organicznej. Patogen zimuje w formie grzybni w resztkach porażonych roślin oraz w formie sklerocjów (czarne twory zwartej grzybni) najczęściej w glebie, uaktywnia się wraz ze wzrostem temperatury
----
i co Ci wyszło?
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Ściółkowanie truskawek po skoszeniu a szara pleśń.

Post »

... że co bym nie robił i tak przezimuje, najważniejsze to pozbyć się jak największej ilości zainfekowanych części roślin ... a w przyszłym sezonie w miarę możliwości zapewnić grzybowi najgorsze warunki do rozwoju :)
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Ściółkowanie truskawek po skoszeniu a szara pleśń.

Post »

No ale o ściółkę pytałeś? :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”