Stanowiska dla storczyków - temperatura, światło, wilgotność

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Przygoda ze storczykami

Post »

Przydałoby się zdjęcie...

Końce po obcięciu pędu zawsze zasychają, przecież to rana, która musi się zasklepić. Może być tez tak, że storczyk po prostu chce ta łodygę zasuszyć, być może dlatego pęd jest "pomarszczony"? Bez zdjęcia ciężko zgadywać co jest przyczyną.. Jeśli pęd jednak ma tylko uschnięty koniec a dalej pozostał zielony to ma szanse odbić kiedyś z uśpionego oczka ale nie jest to zasada. Równie dobrze może te pędy w całości zasuszyć po roku czasu, miałam takiego storczyka.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
mysza007
100p
100p
Posty: 123
Od: 3 gru 2011, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Nie mam reki do storczykow :(

Post »

Witajcie,

Ręce mi już opadaja i czuje sie kompletnie bezradna.
Mam problem ze storczykami- dziś wyrzucilam dwa, bo po prostu już nic z nich nie bylo.
Trzymam je w pokoju, gdzie jest dużo słońca i bardzo cieplo. Podlewam je raz ma tydzien i stoją one na podstawkach umieszczonych na keramzycie z wodą, aby miały wilgotne powietrze.
Niestety, albo gubia liście, albo czarnieja i padają. Opryski topsinem na choroby grzybowe nie pomaga.
Moje dendrobia maja pelno przyrostow keiki, ale sa mizerne :(
Nie wiem już co robie żle. Myślę nad przeniesieniem storczykow do kuchni, jest tam jasno, ale chlodniej.
Tak mi tych storczyków szkoda. Nie wiem już, jak je pielegnować. Ciągle o nich czytam, ale chyba nie umiem im stworzyć odpowiednich warunków :( ;:223
Awatar użytkownika
katee
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 2 sty 2013, o 16:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Góra Kalwaria/Toruń

Re: Nie mam reki do storczykow :(

Post »

Może zbyt dużo bezpośredniego słońca?
Jednemu z moich storczyków podczas tych upałów też zżółkły ze dwa liście. Cały dzień na takim ostrym słońcu to dla niego za dużo.
najserdeczniejsze pozdrowienia - Doma

marzenia: Phalaenopsis Princess Kaiulani 'Miki', Tubecentrum Niu Girl, Tuberolabium kotoense, Oncidium Twinkle (Rosy Sunset, Red Fantasy, ...) <3
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nie mam reki do storczykow :(

Post »

A Dendrobia (jeśli mowa o D. nobile) wymagają dużej różnicy temp. między dniem a nocą aby zakwitnąć oraz przesuszenia zimowego. Inaczej zamiast kwiatów są keiki :) Jeśli go nie suszyłaś i nie werandowałaś to nie ma się co dziwić :) Moczenie Phalaenopsis raz na tydzień może być za częste.. powinnaś się kierować wyglądem korzeni i ciężkością doniczki. pamiętaj, ze korzenie wewnątrz podłoża przesychają wolniej niż te przy ściankach! Tez uważam, ze mogły mieć za ciepło w pokoju, tzn. za dużo bezpośredniego słońca.. Mogła się też woda dostać w stożek wzrostu albo u nasady liści, które później zaczęły gnić.. To wszystko jest tutaj na forum opisane, jak będziesz mieć chwilę wolnego to poprzeglądaj co niektóre wątki :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
mysza007
100p
100p
Posty: 123
Od: 3 gru 2011, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Nie mam reki do storczykow :(

Post »

Dziękuję Wam za odpowiedzi. Podjęłam decyzję, że storczyki przeniosę do kuchni - jest tam jasno, ale nie tak gorąco...trudno, albo je dobije, albo odzyskam :(
Awatar użytkownika
mysza007
100p
100p
Posty: 123
Od: 3 gru 2011, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Nie mam reki do storczykow :(

Post »

Witajcie,

Zastanawiałam się nieco i podjęłam decyzję, że dam tym moim łobuziakom szansę ;:138
Przestawiłam storczyki na drugą stronę pokoju i...na razie ok, Nawet dendrogium nobile zaczęło dalej wypuszczać pędzik ;:138 no nic, zobaczymy jak to będzie... :roll:

Kochane, mam jeszcze pytanie...
Niedługo wyjeżdzam na dwa tygodnie, będę musiała kwiatychu zostawić same...oczywiscie przeniosę je
w leciutki cien, żeby słońce ich nie poparzyło, ale jak z podlewaniem... jak można je zabezpieczyć przed brakiem wody?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nie mam reki do storczykow :(

Post »

namoczyć je solidnie dzień przed wyjazdem i tak jak piszesz odstawić w cień :) Wtedy nie przeschną tak szybciej :) Innego wyjścia nie ma, chyba, że zaangażujesz w to osoby trzecie ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nie mam reki do storczykow :(

Post »

Mysza, a ja się zastanawiam, czy przypadkiem nie zrobiłaś tak, że doniczka ze storczykiem stoi bezpośrednio na mokrym keramzycie. Bo jeżeli tak jest, to wilgoć może naciągać od spodu i dlatego masz problemy z gniciem :wink:
Awatar użytkownika
mysza007
100p
100p
Posty: 123
Od: 3 gru 2011, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Nie mam reki do storczykow :(

Post »

kahim nie, doniczka stoi na odwroconej do gory dnem podstawce, ktora lezy na oodstawce wiekszej w ktorej jest keramzyt z woda
Awatar użytkownika
mysza007
100p
100p
Posty: 123
Od: 3 gru 2011, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Nie mam reki do storczykow :(

Post »

Witajcie,

Kochane chcialam Was zapytac czy macie jakis sposob ma obnizenie temperatury w pomieszczeniu na noc?
U mnie otwieranie okna na noc nic nie daje, a martwie sie i te moje dendrobia, nie wiem jak one przezyja jak wyjade :(
Awatar użytkownika
katee
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 2 sty 2013, o 16:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Góra Kalwaria/Toruń

Re: Nie mam reki do storczykow :(

Post »

A nie masz jakiegoś "zimniejszego" pokoju? Albo w ciągu dnia pozasłaniaj rolety/ żaluzje, wtedy pomieszczenie się tak bardzo nie nagrzeje.
najserdeczniejsze pozdrowienia - Doma

marzenia: Phalaenopsis Princess Kaiulani 'Miki', Tubecentrum Niu Girl, Tuberolabium kotoense, Oncidium Twinkle (Rosy Sunset, Red Fantasy, ...) <3
Awatar użytkownika
mysza007
100p
100p
Posty: 123
Od: 3 gru 2011, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Nie mam reki do storczykow :(

Post »

Katee niestety mieszkam w kawalerce, w ktorej panuje skwar
Awatar użytkownika
katee
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 2 sty 2013, o 16:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Góra Kalwaria/Toruń

Re: Nie mam reki do storczykow :(

Post »

Na pewno przed wyjazdem powinnaś go solidnie podlać. Nie zostawiaj go na oknie, lepiej gdzieś na podłodze, w jasnym miejscu, ale nie tam, gdzie bezpośrednio świeci słońce. Może na zimnej glazurze? Wydaje mi się, że wtedy może być mu chłodniej, bo ona się nie nagrzewa tak szybko jak dywany i panele??
Ktoś mi kiedyś podpowiedział, żeby obok jakąś tackę z wodą postawić, żeby wilgotność podnieść.
najserdeczniejsze pozdrowienia - Doma

marzenia: Phalaenopsis Princess Kaiulani 'Miki', Tubecentrum Niu Girl, Tuberolabium kotoense, Oncidium Twinkle (Rosy Sunset, Red Fantasy, ...) <3
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”