Budowa domku ogrodowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Paciaciakowie
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 5 cze 2013, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Budowa domku ogrodowego

Post »

W kazdym Obi czy innym Praktiku kupisz specjalne metalowe nazwijmy to obejmy z kołnierzem.W tą obejmę wkładasz belkę i przytwierdzasz kołkami do podwaliny. 3 cm miecze to trochę mało, ale umówmy sie, to nie Empire State Building. Bardziej patrzyłbym, by tak cienkie miecze nie wyglądały po prostu śmiesznie. Kołki, wkręty gwożdie -moim zdaniem bez znaczenia.Ale umówmy się ja się nie znam. Też muszę patrzeć na finanse,ale jak mam postawć tarasik na którym podczas grillowania nie wejdzie mi chociaż 6-8 osób to nie będę stawiał wcale. Kupie 8 chińskich parasolek po 5 zeta i rozdam w razie deszczu. ;:306
drozdo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 23 cze 2013, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Galicja Wschodnia

Re: Budowa domku ogrodowego

Post »

No te miecze trochę śmiesznie, szczególnie że konstrukcyjnie powinny być nie na boku, a w centrum belki między belką pionową a poziomą, ewentualnie na boku ale w wycięciu dobrze spasowanym. Chodzi o to, aby to drewno przenosiło obciążenia i usztywniało a nie gwoździe.
Co do łączników:
do legarów polecam taki - http://www.koelner.pl/serwis-produktowy ... trzne.html
a co do łączenia belek z podwaliną to wg. mnie kawał dobrego gwoździa wbitego pod kątem z jednej i drugiej strony, ewentualnie jak ktoś chce to dodatkowo na boku łącznik prosty z blachy dziurawej i kilka wkrętów. Generalnie wyobraź sobie jakie siły i w jakim kierunku będą działać na poszczególne elementy konstrukcji to wszystko stanie się jasne i klarowne :)

Pozdrawiam.
drozdo
szalonykon
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 20 lis 2008, o 22:54

Re: Budowa domku ogrodowego

Post »

Co do tych mieczy to widziałem je w altankach z internetu, dlatego zapytuje.
A co do łączników ciesielskich to lepiej używać gwoździ czy wkrętów?. Bo przeważnie widać gwoździe,a wydaje mi się, że wkręty lepiej trzymają.
drozdo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 23 cze 2013, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Galicja Wschodnia

Re: Budowa domku ogrodowego

Post »

Ja proponuje wkręty. a do dużych obciążeń i ważnych łączeń śruby na klucz 13 - małym wiertłem zawiercić i wkręcać.
szalonykon
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 20 lis 2008, o 22:54

Re: Budowa domku ogrodowego

Post »

Dziękuję za odpowiedzi, ale mam jeszcze parę pytań:
1)Jaki rozmiar belek użyć na krokwie (dach dwuspadowy)?
2)Jaka odległość między krokwiami?
3)Jeśli będę wylewał ławy we wrześniu to czy nie będzie to za późno. Zdąży przed mrozem dobrze się związać?.
4)Wyczytałem w internecie, że dół pod ławę należy wyłożyć folią. Czy to prawda?
5)Jakie jest minimum czasowe suszenia belek i desek, aby mogły być użyte do budowy?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wagabunga123
1000p
1000p
Posty: 1365
Od: 11 lip 2013, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Budowa domku ogrodowego

Post »

Witam,

Jeśli można podłączę się pod ten wątek

Od kilku dni jestem szczęśliwą posiadaczką działki na terenie ROD, niestety działka jest zupełnie niezagospodarowana i wymaga niemałych nakładów pracy i finansów, aby przypominała działkę marzeń :)

W przyszłym roku chcę na działce postawić domek letniskowy wym: domu 6x4 + taras 3x4.
I to tyle z rzeczy które wiem :oops:

Proszę Szanownych Kolegów o porady jak postawić altanę drewnianą i czy budowa "własnym sumptem" będzie tańsza niż kupienie gotowego domku (cena "gotowca" 12-15 tyś a nawet 20 tys - dużo za dużo ;:145 )


Ale do rzeczy: ile potrzebuję materiału na domek? czy ktoś widział/ma plany konstrukcji takiego domku?
(ideał: http://tromar.com.pl/drewniane_domki_og ... niany.html

A może jest ktoś, kto pomoże skalkulować ceny materiałów?

Z góry dziękuję za pomoc :wink:
Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać - Walt Disney
Ciurkadełko wśród róż - moje miejsce na ziemi Tu na razie jest ściernisko ale będzie ... Pozdrawiam, Marlena
Awatar użytkownika
Caparzo
50p
50p
Posty: 94
Od: 28 kwie 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kamienna Góra

Re: Budowa domku ogrodowego

Post »

szalonykon pisze:Dziękuję za odpowiedzi, ale mam jeszcze parę pytań:
1)Jaki rozmiar belek użyć na krokwie (dach dwuspadowy)?
2)Jaka odległość między krokwiami?
3)Jeśli będę wylewał ławy we wrześniu to czy nie będzie to za późno. Zdąży przed mrozem dobrze się związać?.
4)Wyczytałem w internecie, że dół pod ławę należy wyłożyć folią. Czy to prawda?
5)Jakie jest minimum czasowe suszenia belek i desek, aby mogły być użyte do budowy?
Pozdrawiam

1. 5x10 powinny wystarczyć
2. zależy jakie wymiary dachu, ja mam 5m długi, i krokwie są co 90 cm. sąsiad mi doradzał aby dać nawet co 70
3. beton nie stygnie pół roku, a mrozy są dopiero koło listopada/ grudzień, więc śmiało możesz lać, on już na drugi dzień będzie ok, tylko będzie dojrzewał przez 28 dni.
4. nie trzeba, ale kamieniem albo mieszanką i ubić dobrze płytą
5. w tartaku ci powiedzą, możesz od razu montować, bedą schnąć na dachu, jak dobrze poskręcasz to nie powykrzywia. a na belkach i tak i tak będą pęknięcia.

co do twojego 1 postu na stronie 2, to nie używaj żadnych blach czy metali, szpeci to drewno i bidę, lepiej porobić zastrzały, i nacinać belki na legary. poszukaj tutaj tematów ludzi którzy budują wiaty, czy drewutnie, ja stąd wziąłem jeden pomysł na docinanie krokwi


@ wagabunga
jak chcesz taką dużą to własnymi metodami może cię ona kosztować koło 5tyś, a nawet więcej. Planów na necie nie znajdziesz bo to jest projekt który trzeba kupić raczej, a za darmo nikt ci nie da i nie napisze czego trzeba użyć do budowy domku.
szalonykon
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 20 lis 2008, o 22:54

Re: Budowa domku ogrodowego

Post »

Mam jeszcze pytanie odnośnie desek na dach. Czy jeśli dach będzie miał długość 4 metry to lepiej dawać deski o takiej długości czy lepiej krótsze montując je z przesunięciem jak w panelach podłogowych.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Caparzo
50p
50p
Posty: 94
Od: 28 kwie 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kamienna Góra

Re: Budowa domku ogrodowego

Post »

4m deski ciężko będzie wycharatać, raczej ci 2 sprzedadzą, i normalnie klepane bez żadnych wiązań jak w panelach , no i 4m dach i jeszcze wypuść z 5-10 cm
jaga 31
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 cze 2013, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa domku ogrodowego

Post »

szalonykon pisze:Dziękuję za odpowiedzi, ale mam jeszcze parę pytań:
1)Jaki rozmiar belek użyć na krokwie (dach dwuspadowy)?
2)Jaka odległość między krokwiami?
3)Jeśli będę wylewał ławy we wrześniu to czy nie będzie to za późno. Zdąży przed mrozem dobrze się związać?.
4)Wyczytałem w internecie, że dół pod ławę należy wyłożyć folią. Czy to prawda?
5)Jakie jest minimum czasowe suszenia belek i desek, aby mogły być użyte do budowy?
Pozdrawiam
1. może tańszym rozwiązaniem od krokiewek byłoby wykonanie z desek wiązarów kratowych - rozstaw takich wiązarków 0,8 - 1,0 m ; a zamiast deskowania zastosować płytę OSB
4. pod fundament nie wkładaj żadnej folii!! - możesz do wykopów dodawać stopniowo gruzu (max 30% w stosunku do objętości betonu) - to także wyjdzie trochę taniej;
szalonykon
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 20 lis 2008, o 22:54

Dach altanki

Post »

Witam,
Altanka 3,5x3,5m, dach dwuspadowy,krokwie 6x12cm:
1) Jaki zrobić rozstaw między krokwiami oraz ile powinny wystawać poza obrys altanki?
2) Czym pokryć dach: papą na tekturze czy termozgrzewalną. Termozgrzewalna ponoć może popłynąć przy mocnym słońcu. Która papa lepsza?.
Dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Maxim1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 kwie 2014, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Budowa domku ogrodowego

Post »

Takie domki z drewna to fajna sprawa - sam mam taki u siebie na działce i trzymam w nim rowery, kosiarkę, narzędzia i takie tam. Tyle, że ja całość zleciłem firmie zewnętrznej i powiem Ci, że wyszło minimalnie drożej niż miałbym to robić sam, a przynajmniej miałem pewność, że wszystko zostanie zrobione dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”