Żywopłot z żywotnika (Thuja)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
HUFCU
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 maja 2008, o 00:29

Żywopłot z żywotnika (Thuja)

Post »

Witam, w piątek posadziłem 55 drzewek, wygląda to mniej więcej tak (fotki słabe bo aparat sie zepsuł) :

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

i kilka pytań:
1) kiedy mogę to przyciąć, i mniej więcej do jakiej długości powinienem to poprzycinać?

2) zauważyłem kilka podeschłych drzewek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

możliwe, że już takie były kupione, nie przebierałem ale co z tym zrobić? co to może być?

3) co zrobić z trawą rosnącą dookoła tui? przysypać ziemią i korą? czy lepiej żwirem? odgrodzić borderem? pod to idzie agrowłóknina?

4)czym i kiedy nawieźć te tuje i w jaki sposób?
dziękuję z góry za odpowiedzi :wink:
Vega_Q
50p
50p
Posty: 57
Od: 25 kwie 2007, o 23:21
Lokalizacja: Zagłebie

Post »

1) ja przycinałem jesienią (thuje były sadzone na wiosne), same końcówki ok 10 cm, w tym roku od początku okresu wegetacyjnego zauwazyłem duże przyrosty.
2) moje brabanty też miały uschniete gałazki (podejrzewam, że nastąpiło to w czasie transportu - złamania) - po prostu je ucianałem.
3) rosnącą trawe i chwasty miedzy tujami pryskałem Roundup'em, uważając aby nie spryskać drzewek, podłoże wysypłałem korą, wyrastające nowe chwasty (jest ich niewiele) wyrywam ręcznie.
4) nawóz wiosenny - wiosną (ja w tym roku sypałem Substral Osmocote i juz przy nim pozostame), nawóz jesienny - jesienią.

tyle odemnie, ale niech się jeszcze wypowie ktoś bardziej doświadczony:)

Pozdrawiam
Jestem zielony, dlatego się nie udzielam. Za to nie waham się zapytać:)
Bartek
HUFCU
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 maja 2008, o 00:29

Post »

dzięki za odpowiedź

Czyli mogę je przyciąć nawet jutro mimo tego, że były podadzone w zeszły piątek?
W którym miejscu rośliny wykonać cięcie(w jakiej odległości od szczytu prowadzić cięcie)?
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Hufcu!
Ze swego doświadczenia mogę Ci podpowiedzieć że:
1.przycięlabym tylko te brązowe gałązki nie ruszałabym przewodnika-wtedy tuje mogą rosnąć w górę ,a nie krzaczasto.O zagęszczaniu tui czyli przycinaniu bocznych przyrostów proponuję pomyśleć wiosną przyszłego roku

2. Podeschnięte rośliny proszę systematycznie podlewać i obserwować czy usychanie rozszerza się czy nie,gdyby się rozszerzało trzeba wiąć pod uwagę chorobę grzybową i odpowiednio interweniować

3.Trawę powinno się usunąć przed nasadzeniem.Być może gruba warstwa kory ok10cm spowoduje wyniknięcie trawy,ale decyzja należy do Ciebie Pomysł z rundupem wydaje się być dobrym pod warunkiem zachowania dużej ostrożności.Bordery pozwolą utrzymać w ryzach trawę rosnącą obok ale także ułatwią wykorzystanie wody podczas podlewania

4.O nawożeniu pomyśl dopiero wiosną-daj się przyjąć roślinom,Dobrze oceniam skuteczność "nawozu do iglaków "florowitu

Życzę powodzenia
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A nie za gęsto je posadziłeś???

Ze zdjęć wygląda, jakby były co jakieś pół metra, licząc pień od pnia. Już teraz niemal się stykają gałązkami. Jak podrosną, mogą mieć za ciasno i zaczną się dusić (schnąć)...

Chwasty. Długi temat. Nie przygotowałeś ziemi pod nasadzenia, teraz musisz walczyć z chwastami ręcznie i chemią. To twój wybór...

Trawa. Patrz jak wyżej. Żwirek nie pomoże, trawa go przerośnie. Ziemię też. O włókninie czytamy bardzo różne opinie, poszukaj na forum w wyszukiwarce hasła "*włóknina" (z gwiazdką ale bez cudzysłowu) np. tu: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... B3%F3knina

Musisz teraz podlewać, podlewać, podlewać, a nie nawozić. O nawozie pomyśl dopiero na wiosnę, a może dopiero na przyszłą jesień...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Vega_Q
50p
50p
Posty: 57
Od: 25 kwie 2007, o 23:21
Lokalizacja: Zagłebie

Post »

I jęsli sadziłeś drzewka z gołym korzeniem, to pamietaj aby ziemia była wilgotna, czyli dużo podlewaj. I rzeczywiście zacznij ostre ciecie dopiero od wiosny przyszlego roku.
:)
Przeczytaj jeszcze ten temat:
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... ht=brabant
Jestem zielony, dlatego się nie udzielam. Za to nie waham się zapytać:)
Bartek
HUFCU
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 maja 2008, o 00:29

Post »

były sadzone z doniczkek. każa dostała po 3litry wody + 2 dni opadów.
HUFCU
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 maja 2008, o 00:29

Post »

aaa sadzone co 60 cm.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A wiesz do jakich rozmiarów wszerz dorastają?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
HUFCU
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 maja 2008, o 00:29

Post »

nie :D
ale w szkółce mówili, żeby sadzić co 70 wiec moze tragedii nie bedzie:D
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A jeśli będzie, to co? Będziesz pytał jak ratować schnące tuje?

Brabanty osiągają około metra szerokości (średnica), a ty na 1,20 masz dwie, a właściwie trzy spore rośliny. Domyślam się, że chcesz mieć szybko zwartą ścianę zieleni stąd takie gęste nasadzenia?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Jeśli ma być żywopłot cięty, formowany, gęsty to dobrze jest posadzony. Tak co 60-70 cm. Jeśli ma być luźny wystarczy co metr, ale będą prześwity.

Nie nawozić ,przyciąć wiosną i podlewać - to wystarczy :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
HUFCU
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 maja 2008, o 00:29

Post »

aniawoj pisze:Jeśli ma być żywopłot cięty, formowany, gęsty
hehe trafiłaś w sedno, ma być dokładnie taki :D


dzięki za odpowiedzi :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”