Tuje,zywotniki - cięcie,podcinanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Aby ładnie uformować barabanty powinnaś już nadać im delikatne kształty stożka. Teraz jest na to odpowiednia pora. Pamiętaj aby przycinać je w pochmurny dzień, najlepiej wieczorem, po to aby ich gałązki nie zżółkły.
Remi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 maja 2008, o 17:42
Lokalizacja: Wrocław

Tuje - Szmaragdy

Post »

Czy można formować Tuje Szmaragdy. Mam szpaler Tui, wiek ok. 5 lat, wysokość ok. 2,5 m, odległość między nimi ok. 80 cm.
Chciałbym zahamować wzrost ( np. przycinając prowadnik ) oraz ukształtowć boki ( w formie stożka ostrego ).
Jeżeli tak, to jak, w jakim okresie oraz czym zasilić ( coś specjalnego ? ) :?:
Z góry dzięki i pozdrawiam.
Remi
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Jeśli masz ochotę to możesz przycinać 'Smaragda' :D . Najlepiej w kwietniu i (lub) w sierpniu.

Zasilić możesz. Teraz jeszcze zwykłym nawozem ( np Azofoską) lub nawozem do iglaków. Możesz do końca czerwca. Później lepiej nie nawozić lub nawozić nawozem jesiennym.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Dyzio_tar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 5 cze 2008, o 07:55
Lokalizacja: Małopolska

Co zrobić z tujami?

Post »

Jestem nowy dlatego przepraszam z góry że czasami moje posty i zawarte w nich pytania są dla was banalne ale zawsze lepiej zapytać.
Problem ma taki mam koło domu szpaler tui które jak na złość rosną w górę zamiast na boki. Stwierdziłem że ich wysokość ok 2 m jest już wystarczająca i stąd moje pytanie jak zahamować ich rośnięcie w górę. Zastanawiałem się czy można po prostu ściąć te młode pędy wypyszczane na wierzchołku czy nie spowoduje usychania krzewu. Pewnie bym się zapłakał jak by nagle szpaler 30 dorodnych tui zaczął mi chorować.
Dzięki za pomoc
Mariusz
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Jaka to odmiana tui?
W jakiej odległości są posadzone?

Co do przycinania to oczywiście można ciąć tuje niektóre wręcz należy (np. Brabant) a najlepszym okresem na to jest albo sierpień żeby obcięte pędy zdążyły się zagoić przed zimą albo wiosna (okolice kwietnia).

Tuje nie uschną ale z chorobami to oczywiście zawsze należy się liczyć, być może należałoby czymś posmarować te obcięte końcówki tui o ile oczywiście są to jakieś grube gałązki. Ale na ten temat może ktoś inny coś doradzi, ja mam szpaler z 20 Szmaragdów, tnę na wysokości 2,4-2,5m od kilku lat na wiosnę na razie nie chorują (pomijam oblewanie od dołu przez koty) choć ciąłem dość grube pędy przewodnikowe.
Kaśka33
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 lut 2008, o 12:37
Lokalizacja: okolice Grodziska Maz.

Post »

Z tego co pamiętam to jeśli tnie się tuje od góry to rozrastają się na boki, jeśli tnie się po bokach to rosną góry a jeśli przerzedzi się je od środka to się zagęszczą. Mam rację? :?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Tnij je od góry śmiało. Ja przycinam przynajmniej 2 - 3 razy w roku od góry i z boków nożycami elektrycznymi. Mam tuje Brabant. Mój żywopłot wygląda tak:


Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Kaśka33 pisze:Z tego co pamiętam to jeśli tnie się tuje od góry to rozrastają się na boki, jeśli tnie się po bokach to rosną góry a jeśli przerzedzi się je od środka to się zagęszczą. Mam rację? :?
Zagęszczą się w środku jak się będzie ciąć z boków i z góry
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
ewaewela
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 25 cze 2008, o 17:56

Przycinanie thuji

Post »

witam potrzebuje pomocy z przycinaniem tui zupełnie mnie wiem jak się do tego zabrac i kiedy prosze pomóżcie :(
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Post »

Według mnie teraz przycinanie nie ma sensu już lepiej poczekać do wiosny np: do początku kwietnia albo do momentu gdy zauważysz, że tuje już rosną.

Rozumiem, że tuje stanowią żywopłot tak?
Jeśli tak to kupujesz sekatro ręczny lub spalinowy/elektryczny i robisz tak po końcach działki montujesz wysokie tyczki i rozciągasz sznurek między nimi tak by równo przyciąć czubki (patrz na najniższą tuje w rzędzie - po obwodzie całej działki. Możesz ciąć czubki nieco wyżej niż najniższa tuja).

Co do przycinania boków to również możesz sobie rozciągnąć sznurek (lub 2 sznurki - góra i dół) wzdłuż rzędu tuj w taki sposób by patrząc wzdłuż po sznurki mieć w wyobraźni pionową ścianę i wtedy przycinasz gałęzie. Pod koniec lipca już odrosną ale też zagęszczą się i wyrównają będzie gęsta ściana żywopłotu.

Pytanie jaki masz gatunek tui, kiedy sadzone były i jak wysokie są?
ewaewela
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 25 cze 2008, o 17:56

Post »

thuje były sadzone na wiosne mają około 50 cm
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Post »

To w tym roku ich nie przycinaj.
W przyszłym też bym ich nie przycinał bo teoretycznie będą mieć przy dobrym roku (wiośnie mokrej i ciepłej) około 70-80cm i dopiero wiosną 2010 bym je przyciąć po czubkach.

Ja swoje tuje przycinałem dopiero w 2-3 roku po posadzeniu jak już osiągnęły wysokość ogrodzenia i przycinałem niektóre wyższe tuje w rzędzie by od początku tworzyły gęstą ścianę.

Jeżeli już chcesz to wiosną 2009 może czubki lekko małym sekatorem przyciąć wtedy tuje zaczną rosnąć w bok zagęszczając się oraz górę.


PS: poczekaj jeszcze na podpowiedzi innych ale ja bym w tym roku nie przycinał tui. W przyszłym tylko wyrównywał nic więcej.
ewaewela
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 25 cze 2008, o 17:56

Post »

Dzięki :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”