Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  
Autor Wiadomość
Dyzio_tar
 Tytuł: Co zrobić z tujami?
PostNapisane: 23 lip 2008, o 09:27 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Jestem nowy dlatego przepraszam z góry że czasami moje posty i zawarte w nich pytania są dla was banalne ale zawsze lepiej zapytać.
Problem ma taki mam koło domu szpaler tui które jak na złość rosną w górę zamiast na boki. Stwierdziłem że ich wysokość ok 2 m jest już wystarczająca i stąd moje pytanie jak zahamować ich rośnięcie w górę. Zastanawiałem się czy można po prostu ściąć te młode pędy wypyszczane na wierzchołku czy nie spowoduje usychania krzewu. Pewnie bym się zapłakał jak by nagle szpaler 30 dorodnych tui zaczął mi chorować.
Dzięki za pomoc
Mariusz

chwaścik
 Tytuł:
PostNapisane: 23 lip 2008, o 09:58 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Jaka to odmiana tui?
W jakiej odległości są posadzone?

Co do przycinania to oczywiście można ciąć tuje niektóre wręcz należy (np. Brabant) a najlepszym okresem na to jest albo sierpień żeby obcięte pędy zdążyły się zagoić przed zimą albo wiosna (okolice kwietnia).

Tuje nie uschną ale z chorobami to oczywiście zawsze należy się liczyć, być może należałoby czymś posmarować te obcięte końcówki tui o ile oczywiście są to jakieś grube gałązki. Ale na ten temat może ktoś inny coś doradzi, ja mam szpaler z 20 Szmaragdów, tnę na wysokości 2,4-2,5m od kilku lat na wiosnę na razie nie chorują (pomijam oblewanie od dołu przez koty) choć ciąłem dość grube pędy przewodnikowe.

Kaśka33
 Tytuł:
PostNapisane: 23 lip 2008, o 11:45 
100p
100p
Z tego co pamiętam to jeśli tnie się tuje od góry to rozrastają się na boki, jeśli tnie się po bokach to rosną góry a jeśli przerzedzi się je od środka to się zagęszczą. Mam rację? :?

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 23 lip 2008, o 11:59 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Tnij je od góry śmiało. Ja przycinam przynajmniej 2 - 3 razy w roku od góry i z boków nożycami elektrycznymi. Mam tuje Brabant. Mój żywopłot wygląda tak:

Obrazek

MariaTeresa
 Tytuł:
PostNapisane: 23 lip 2008, o 21:59 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Kaśka33 napisał(a):
Z tego co pamiętam to jeśli tnie się tuje od góry to rozrastają się na boki, jeśli tnie się po bokach to rosną góry a jeśli przerzedzi się je od środka to się zagęszczą. Mam rację? :?

Zagęszczą się w środku jak się będzie ciąć z boków i z góry

ewaewela
 Tytuł: Przycinanie thuji
PostNapisane: 18 wrz 2008, o 12:24 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
witam potrzebuje pomocy z przycinaniem tui zupełnie mnie wiem jak się do tego zabrac i kiedy prosze pomóżcie :(

Zobacz profil Wyślij e-mail      

gemciu83
 Tytuł:
PostNapisane: 18 wrz 2008, o 18:02 
1000p
1000p

---
Według mnie teraz przycinanie nie ma sensu już lepiej poczekać do wiosny np: do początku kwietnia albo do momentu gdy zauważysz, że tuje już rosną.

Rozumiem, że tuje stanowią żywopłot tak?
Jeśli tak to kupujesz sekatro ręczny lub spalinowy/elektryczny i robisz tak po końcach działki montujesz wysokie tyczki i rozciągasz sznurek między nimi tak by równo przyciąć czubki (patrz na najniższą tuje w rzędzie - po obwodzie całej działki. Możesz ciąć czubki nieco wyżej niż najniższa tuja).

Co do przycinania boków to również możesz sobie rozciągnąć sznurek (lub 2 sznurki - góra i dół) wzdłuż rzędu tuj w taki sposób by patrząc wzdłuż po sznurki mieć w wyobraźni pionową ścianę i wtedy przycinasz gałęzie. Pod koniec lipca już odrosną ale też zagęszczą się i wyrównają będzie gęsta ściana żywopłotu.

Pytanie jaki masz gatunek tui, kiedy sadzone były i jak wysokie są?

ewaewela
 Tytuł:
PostNapisane: 19 wrz 2008, o 08:18 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
thuje były sadzone na wiosne mają około 50 cm

gemciu83
 Tytuł:
PostNapisane: 19 wrz 2008, o 08:45 
1000p
1000p

---
To w tym roku ich nie przycinaj.
W przyszłym też bym ich nie przycinał bo teoretycznie będą mieć przy dobrym roku (wiośnie mokrej i ciepłej) około 70-80cm i dopiero wiosną 2010 bym je przyciąć po czubkach.

Ja swoje tuje przycinałem dopiero w 2-3 roku po posadzeniu jak już osiągnęły wysokość ogrodzenia i przycinałem niektóre wyższe tuje w rzędzie by od początku tworzyły gęstą ścianę.

Jeżeli już chcesz to wiosną 2009 może czubki lekko małym sekatorem przyciąć wtedy tuje zaczną rosnąć w bok zagęszczając się oraz górę.

PS: poczekaj jeszcze na podpowiedzi innych ale ja bym w tym roku nie przycinał tui. W przyszłym tylko wyrównywał nic więcej.

ewaewela
 Tytuł:
PostNapisane: 19 wrz 2008, o 08:55 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
dzieki :lol:

Dorota.W.
 Tytuł:
PostNapisane: 29 mar 2009, o 15:38 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Witam,jestem nowa (dzisiaj dołączyłam) :D .Może podpowiecie mi jak przyciąć żywotniki.dzięki

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 29 mar 2009, o 18:23 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Przeniosłam twoje pytanie do odpowiedniego wątku, tu możesz poczytać co i jak. Już od pierwszej strony :)

I jeszcze tutaj:
- Żywotnik Brabant - cięcie i pielęgnacja

Dorota.W.
 Tytuł:
PostNapisane: 29 mar 2009, o 19:18 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Nalewka wielkie dzięki za przekierowanie.Tak się zastanawiałam gdzie podział się mój pierwszy post :shock: ale wszystko jest ok.Muszę się troszeczkę oswoić z forum.Przeczytałam ten temat od pierwszego postu do ostatniego i mam jedyne pytanko apropo przycinania.Z tego co wiem to nie powinno się przycinać głównego stożka wzrostu bo ograniczy zwrost drzewka na wysokość.Czyli obcinamy wszystkie boczne z wyjątkiem tego jednego?mam rację czy może się mylę? (Moje tujki mają ok.1m.posadzone 2lata temu)

Aisyrk
 Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2009, o 22:35 
1000p
1000p

1 szt.
Nie wiem, czy w dobrym wątku piszę, ale jest tyle stron o iglastych, że już się pogubiłam. mam kłopot z jedną z moich dwu tuj. Nie wiem jaka to odmiana, jest zielona z pionowo ułożonymi gałązkami i liśćmi. W ubiegłym roku w sierpniu musiałam przesadzić ją w inne miejsce. Teraz z zewnątrz ma brązowe liście, a w środku żywozielone. Nie wiem , czy ona obumiera, czy jeszcze walczy. Nie gustuję w tujach, ale to prezent i skoro hodowałam ją 5 lat, to nie chciałabym stracić. Może udałoby się wystrzyc z niej coś w rodzaju bonsai?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 143 ]  Idź do strony nr...        1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: cyma2704, Emilia i 52 gości