Jaki impregnat wybrać ?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
m-blue
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 21 cze 2010, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Jaki impregnat wybrać ?

Post »

Witajcie,
nie znalazłem nic w szukajce pod pojęciem impregnatu, chociaż dziwne, że nikt nie pytał:)
Zamówiłem grube dechy ba poziome ogrodzenie z desek , muszę to czymś zaimpregnować, wcześniej do domku z drewna używałem drewnochronu. Może macie jakieś lepsze bądź gorsze doświadczenia z tym lub innym impregnatem? Może są jakieś lepsze, tańsze, może warto dołożyć do lepszego? Wszelkie uwagi mile widziane:)
Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
misiaczekm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2372
Od: 31 paź 2009, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: olsztyńskie/Barty

Re: Jaki impregnat do desek na ogrodzenie ( grube dechy) ?

Post »

Ja polecę Sadolin
Po moich tamtorocznych malowanio - poszukiwaniach chyba wiem jak to powinno wyglądać:
Pierwsze malowanie na pewno nie z kolorem, najpierw trzeba zabezpieczyć drewno od środka:
1. Sadolin Base - bezbarwny, głęboko penetrujący - Impregnat przeznaczony jest do ochrony surowego oraz zabezpieczania zniszczonego drewna przed szkodliwym działaniem sinizny, grzybów pleśniowych i owadów. Może być stosowany na wszystkie powierzchnie drewniane stosowane na zewnątrz, wykonane zarówno z drewna gładkiego (oheblowanego) jak i szorstkiego (tarcicy). - minimum 2 warstwy ().
2. Tu po prostu wybierz kolor, sposób nakładania i cenę - i maluj...
Można oczywiście innych firm.... warunek najpierw bezbarwny głęboko penetrujący, potem kolor... zazwyczaj chroniący przede wszystkim od słońca.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki impregnat do desek na ogrodzenie ( grube dechy) ?

Post »

Ja wypróbowałem ostatnio Altax i jestem bardzo zadowolony :) renowacja drzwi.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
luklog
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 27 maja 2013, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia i Mazury
Kontakt:

Jaki impregnat wybrać?

Post »

Witam,

jako, że to mój pierwszy post na tym forum chciałbym przywitać wszystkich Forumowiczów.

Od tygodnia stałem się właścicielem działeczki na której stoi drewniany domek. Był on budowany przez byłego właściciela z desek. Wygląda bardzo solidnie i nie widać, żeby jakieś deski były przegniłe czy uszkodzone. Domek ma 5-6 lat i drewno użyte do jego budowy było zaimpregnowane przy budowie. Aktualnie widać, że wypadałoby ponowić impregnację. I tu pytanie jakiego preparatu użyć?

W jednym ze sklepów zaproponowano mi preparat ALTAX, mam jednak wątpliwości czy Pan który obsługiwał dział w markecie wiedział co mi oferuje czy tylko podał pierwszą lepszą z brzegu beczkę, która akurat jest w promocji. Na aleeegro widziałem szeroki wybór impregnatów jednak nie wiem na który się zdecydować.

Proszę o pomoc i dziękuję za sugestię.

Pozdrawiam
Poznam Regulamin Forum
Awatar użytkownika
KASIA
200p
200p
Posty: 210
Od: 4 cze 2005, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź, Polska
Kontakt:

Re: Jaki impregnat wybrać?

Post »

Najlepszy dla ciebie to sadolin cena ok 188 zł na al..gro
Primum non nocere
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jaki impregnat wybrać?

Post »

Sadolin, Drewnochron, Altax, Dulux itp. (sadolin robi jedna z lepszych z ogólnie dostępnych) - ale to są często impregnaty dekoracyjne. Warto na nowe deski, lub domek w stanie "nowości". Jeśli domek jest w bardzo dobrym stanie to można polecić tez lakierobejce niż same impregnaty.

Jeśli potrzebujesz czegoś do dobrej imrpegnacji, a nie musi być dekoracyjne - to np. FOBOS - często dostępny w formie proszku + barwnik (aby było widać róznicę między tym co impregnowana a co nie).
luklog
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 27 maja 2013, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia i Mazury
Kontakt:

Re: Jaki impregnat wybrać?

Post »

Dziękuję za szybkie odpowiedzi.

Mam jeszcze jedno pytanie. Domek jest pomalowany na dosyć ciemny kolor. Czy stosując jakiś jaśniejszy kolor będzie on w stanie pokryć dokładnie starą barwę?
Poznam Regulamin Forum
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jaki impregnat wybrać?

Post »

co masz na mysli używając słowa "pokryć". Jaśniejszy minimalnie wpłynie na ściemnienie barwy ( barwniki się sumują, słońce powoduje ich blaknięcie ... itd). Jeśli zaś idzie o sam impregnat właściwy, czyli czy impregnacja będzie skuteczna, to tak.

No chyba że stara powłoka to jakiś lakier czy lazura -wówczas powłokę należy po prostu zedrzeć wcześniej, lub po prostu przeszlifować by nowa mogła dobrze się związać z podłożem które będzie malowane.
luklog
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 27 maja 2013, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia i Mazury
Kontakt:

Re: Jaki impregnat wybrać?

Post »

Chodzi mi o to, że domek jest w kolorze ciemnego brązu, i czy stosując teraz impregnat w kolorze np olchy to czy domek będzie miał jego barwę czy będzie przebijał stary kolor?

Mam jeszcze pytanie co do samego impregnatu, zdecydowałbym się chyba na Sadolin, ale tu widzę że on ma też kilka rodzai, który wybrać? W sklepie polecali mi classic.
Poznam Regulamin Forum
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jaki impregnat wybrać?

Post »

Domek będzie tego koloru..... który był ciemniejszy. Impregnaty to nie farby. Nie kryją barwą. jeśli domek jest ciemny brąz, to będzie nadal ciemny brąz.
luklog
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 27 maja 2013, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia i Mazury
Kontakt:

Re: Jaki impregnat wybrać?

Post »

Po co więc w takim razie producenci na puszkach oferują produkty w różnych kolorach?
Poznam Regulamin Forum
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jaki impregnat wybrać?

Post »

Bo te kolorowe (dekoracyjne) służa do impregnacji drewna zwykle surowego. Potem ludzie znów kupują taki sam impregnat takiego samego koloru. Drewno oczywiście ciemnieje coraz bardziej. Bo kolory w tym układzie się sumują. Tak samo jak kilkukrotne przemalowanie daje wyraźniejszy kolor. Barwnik wraz z impregnatem w wnika w drewno. działanie słońca powoduje znikanie impregantu ale zawsze coś zostaje. tak więc kolorem warto co któreś malowanie. Ale ten sam impregnat jest także dostępny w wersji bezbarwnej.
Tak więc sprzedawca sprzedaje to o co ludzie prosza. -- w tym wypadku głównie kolorowe impregnaty. Jak poprosisz o bezbarwny powinni taki również znaleźć.
donald333
50p
50p
Posty: 69
Od: 13 kwie 2013, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki impregnat wybrać?

Post »

Ja odświeżę temat i zapytam: czy zakupiony przeze mnie impregnat marki Vidaron jest dobrym wyborem do drewna w ogrodzie (czyli znajdującego się na zewnątrz)?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”