Dracena Sandera (Dracena sanderiana)

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Sylwinka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 28 paź 2006, o 01:08
Lokalizacja: Warszawa

Dracena Sandera (Dracena sanderiana)

Post »

Coś jest nie tak z moją draceną (już od dłuższego czasu...). Zamieszczam jej kilka zdjęć ? niestety nie najlepszej jakości, ale nie mam prawdziwego aparatu cyfrowego:(.
Przede wszystkim liście jej brązowieją. Młode są zwykle zdrowe, ale prędzej czy później brązowieje i schnie im końcówka, a niektóre z młodszych również w środku maja plamy. Jakoś na wiosnę miałam inwazję białych robaczków, których pozbyłam się w końcu przesadzając roślinę do nowej doniczki. Około momentu pojawienia się robaczków zauważyłam te brązowienie liści, aczkolwiek nie wiem czy powinnam doszukiwać się tu jakiejkolwiek korelacji. W sumie owady mogą przenosić wirusy... Kiedy było bardzo źle wyrwałam kilka najbrzydszych liści, jednak wolałabym już tego więcej nie robić, bo w końcu z kwiatka nic nie zostanie...

Co z tym mogę zrobić?
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Pozdrawiam,

Sylwia
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Chodzi ci o te brązowe pasy wzdłuż liści?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Sylwinko twoja dracena to okaz zdrowia, to taki gatunek potocznie nazywany trikolor a to że młode liście nie mają charakterystycznego wzoru jak wyrastają to normalne w przypadku twojego gatunku tak już jest, czy nadal masz te małe białe robaczki w ziemi(ziemioródki pewnie) ? one nie wywołały by takich zjawisk, żywią się przeważnie obumierającą tkanką organiczną ale mogą też zaatakować zdrowy system korzeniowy, w każdym razie twojej dracenie nic nie dolega a końcówki liści schną przeważnie od zbyt suchego powietrza no bo ojawów zalania nie widzę.
Awatar użytkownika
Sylwinka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 28 paź 2006, o 01:08
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Chodzi ci o te brązowe pasy wzdłuż liści?
Między innymi o te wzdłuż liści (tu może tego nie widać, ale one są nieco prześwitujące). Poza tym, czego nie uwidoczniłam dobrze na zdjęciu, schną końcówki liści i jeden u nasady ma taką jakby dziurę z brązowymi brzegami (próbowałam to uwidocznić na tym 4. zdjęciu).
Sylwinko twoja dracena to okaz zdrowia
Jeśli tak to byłabym szczęśliwa, w sumie dbam o moje roślinki jak mogę... Wolałabym się jednak jeszcze upewnić, czy np. te pasy wzdłuż liści też są "normalne"...? Basiu?
Pozdrawiam,

Sylwia
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Basiu odpisz Sylwi bo ona nie czyta dokładnie moich postów :( :cry:
Awatar użytkownika
Sylwinka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 28 paź 2006, o 01:08
Lokalizacja: Warszawa

Post »

No już dobrze, dobrze, wierzę w takim razie, że wszystko jest ok :). Dzięki za diagnozę:).
Pozdrawiam,

Sylwia
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Pytałam o te pasy bo wydawało mi się, że że to dodatkowe wybarwienie. Gdyby to była choroba rozlałaby się na cały liść, który zaczął gnić i pleśnieć.
Te zasychające końcówki to mogą być objawy zbyt małej wilgotności powietrza. Prawdopodobnie pojawią się takie objawy również na innych roślinach.Postaw roślinę na dużo większej podstawce wypełnionej keramzytem. Nalej wody, ale tak by nie sięgała dna doniczki. Dla pewności na środku tego dużego podstawka postaw mniejszy i odwrócony dnem do góry i dopiero na tym odwróconym postaw doniczkę.
Wodę w miarę parowania trzeba uzupełniać.
Awatar użytkownika
Sylwinka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 28 paź 2006, o 01:08
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Powietrze u mnie w mieszkaniu jest rzeczywiście za suche (mnie też to przeszkadza). Faktycznie, inne roślinki też miewają przysychające koniuszki liści.
Dzięki za rady, zastosuję się do nich.
Pozdrawiam,

Sylwia
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

W kwestii nazwy tej draceny,niestety Przemku muszę napisać to co ja wiem i co ja hoduję, jest to bowiem
Dracena Sandera (Dracena sanderiana) najwytworniejszy gatunek wśród dracen.
Moja też jest okazem zdrowia ale ja raczej podsuszam ją niż przelewam a stoi ona w grupie 7 donic z innymi kwiatami i naczynie z wodą w celu zwiększenia im wilgotności.
Może to włąśnie suche powietrze jest przyczyna Twojego niepokoju Sylwinko? :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

masz rację Karo znalazłem ten gatunek w swojej podręcznej encyklopedii nazwa jest taka sama ale u nas w Sieradzu w kwiaciarniach nazywają ją jak już wcześniej napisałem-" potocznie"- trikolor pewnie dla ułatwienia ludziom zapamiętania nazwy ja aż tak bardzo nie dociekałem tej nazwy liczy się to jak pomóc Sylwii bo ona pewnie nie miała styczności z tym gatunkiem dlatego wzór na liściach wydał jej się chorobą, ale kto pyta podobno nie błądzi prawda? :D ;:167 ;:167 ;:167
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

To prawda :D ,a poza tym jesteśmy tu po to by się wzajemnie wsperać,uświadamiać i pomagać.Nie ma ludzi wszystko wiedzących i wszystko umiejących :D .

Dziś ja a jutro Ty będziesz mnie uświadamiał czy ukierunkowywał.To normalne.
POzdrawiam serdecznie :lol:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Monia80
50p
50p
Posty: 56
Od: 15 lut 2008, o 14:45
Lokalizacja: Krosno

Post »

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Mój problem jest taki: kupiłam kiedyś w kwiaciarni kwiatka, który wyglądał jakby niedawno wykiełkował. Czasami w niektórych kwiaciarniach można dostać świeżo naszczepione roślinki po bardzo niskiej cenie. Ja skusiłam się na jedną. Przypominała mi wonną dracenę. Nie wiem czy to faktycznie wonna dracena, ale ma takie właśnie listki. Tyle tylko ze nie ma pnia i jest mała. Faktycznie mała to ona była. Ale jest już u mnie chyba z 8 miesięcy i ciągle rośnie. Rośnie w górę, a ja nie wiem czy mam ja przyciąć czy dalej pozwolić jej rosnąć. Bardzo proszę o poradę. Teraz to ona ma chyba z 50 cm wysokości. Wklejam zdjęcia które zrobiłam kilka miesięcy temu. Różni się tylko tym, że aktualnie jest wyższa:). Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
zdjęć nr 2 i 4 nie odwróciłam, ale mam nadzieje ze to nie będzie przeszkadzać. Bardzo proszę o poradę i dziękuję z góry.
pozdrawiam Monia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”