Ananas - jak ukorzenić pióropusz?

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Ananas - jak ukorzenić pióropusz?

Post »

Kupiłam w sklepie ananasa i go zjadłam :D
Został mi tylko pióropusz.
Słyszałam, że można go posadzić do ziemi i będzie rósł.
Jeżeli to prawda to jakie zapewnic mu warunki uprawy?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

W lecie posadziłam taki pióropusz w ziemi i NIE wyrósł. Ale kto wie, może Tobie się uda. Może było mu za gorąco na balkonie, może za sucho, albo za mokro, może trzeba było zrobić mu szklarenkę, a może po prostu ananas hodowlany nie rośnie i tyle, hm, nie wiem. Ale Tobie życzę powodzenia :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Poczekam co Basia mi doradzi :D :D :D
Awatar użytkownika
smn2000
100p
100p
Posty: 152
Od: 27 cze 2006, o 20:17
Lokalizacja: Chojnice, pomorskie

Post »

Oglądałem w telewizji program, w którym mówili, że z owoców egzotycznych bardzo trudno jest wyhodować drzewko ponieważ są one zrywane niedojrzałe.
Szymon
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

W dużej mierze Szymon ma rację. Dlatego jak ktoś już się uprze to trzeba wybrać najbardziej dojrzały z możliwych. Odciąć sporo poniżej piętki, z której wyrastają liście. Delikatnie wygrzebać miąższ. Powinnaś tam zobaczyć zaczątki korzeni. Wówczas zbyteczną skórkę obetniesz i zostaw na stole do obeschnięcia. Jak obeschnie możesz posadzić. Prawdopodobieństwo istnieje tym większe im bardziej widoczne będą te zaczątki korzeni.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Basiu dziękuję. Spróbuję.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Ja również mam ochotę na swojego ananasa. Sprawdzałam w sklepie wokół pióropusza, ale chyba były niedojrzałe, bo nie dpoatrzyłam się żadnych korzoneczków. Poczekam, może te bliżej świąt będą bardziej dojrzałe. Widziałam gdzieś takiego już w doniczce z kwiatem- cudo !
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Nalu te korzonki są od wewnętrznej strony piętki z której wyrastają liście. Sa schowane w miąższu. Dlatego pisałm by delikatnie wyskrobała miąższ.

Kupując, chodzi o to by nie był to okaz twardy jak skała. Czasem lepiej poszukać wśród przecenionych. Albo poczekać w domu kilka dni.

Z ananasami jest dość podobnie jak z bananami. Wystawione do ciepła rozpoczynają przyspieszone dojrzewanie. Ananas to robi trochę wolniej.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

:D :D Dziękuję Basiu- już wiem dzięki tobie o co to chodzi. Następnym razem przyglądnę się ananasikowi pod innym kątem :wink: . Teraz jest w sprzedaży dużo ananasów z nawet ładnymi pióropuszami i dlatego miałam nadzieję, że sobie kupię. No to jeszcze pomyślę czy zaryzykować :wink:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

a ja powiem wam że żadne z was nie ma racji bo żeby udało się wyhodować ananasa z pióropusza ściętego z owocu trzeba znaleźć owoc wierzchołkowy bo w naturze ananasy rosną w pionie połączone od pióropusza do podstawy owocu łodygą i tylko ten który rośnie na zakończeniu łodyg tzn jako ostatni nadaje się do rozmnożenia wiem to bo ja w ten sposób trzy lata temu uzyskałem ananasa który dorósł na pół metrowe drzewko,wydał owoc i usechł. jedyna racja w tym o czym piszecie koleżanki i koledzy to, to że pióropusz ścina się z dwu max. trzy cm piętką i trzeba go zasuszyć ok tygodnia, nic nie potrzeba wygrzebywać z piętki jaka pozostaje przy pióropuszu po odcięciu go od owocu. Po zasuszeniu wsypujemy do doniczki z ziemią w otwór trochę ukorzeniacza i sadzimy zasuszony u dołu pióropusz po czym obficie podlewamy, a potem tylko co jakiś czas należy dobrze zwilżyć wierzchnią warstwę gleby dopóki ananas się nie ukorzeni i nie wybije pierwszego liścia a wtedy podlewa się go w rozetę liści, co trzeci dzień ok 100ml, jedyny mankament tej roślinki to to że lubi dużo wilgoci, nie znosi kaloryferów i przeważnie w trzecim roku od posadzenia wydaje mały owoc z pióropuszem po czym roślina mateczna zamiera. :D
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

W takim razie podaj nam sposób jak poznać takiego ananasa.
Dla mnie właśnie takim sygnałem były korzonki. Jak ich nie było to liście szły do kosza, ale może znasz lepszy sposób?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

odpowiedź jest bardzo prosta kupując ananasa trzeba się dokładnie przyjrzeć rozecie liści jeżeli w jej wnętrzu wyrastają młode liście to jest to owoc ścinany z wierzchołka jeżeli natomiast nie ma młodych wybijających listków będzie wyraźnie widać miejsce cięcia łodygi łączącej owoce, lub będzie po prostu dziura( są z reguły głęboko wycinane) bez młodych listków układających się w charakterystyczną spiczastą do wewnątrz rocetę. :D
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Przemo mój ścięty ananas nie nowych listków w rozecie :oops:
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”