Szkodniki na storczykach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Callanthe Provado w pałeczkach nadaje się do podłoża, więc jeśli problem masz w podłożu będą dobre, ale jeśli dręczą Cię szkodniki na liściach to lepsze będzie provado spray :)

Sylcia najbliższe w wyglądzie jest to ziemiórkom. Jest osobny watek przeznaczony na ten temat, tam znajdziesz dużo informacji. Starsze, latające osobniki łatwo wyłapać na żółtych lepnych tabliczkach, one lgną do tego koloru. Ale starsze osobniki nie zagrażają storczykom, najgorsze są larwy ziemiórek bytujące w podłożu i podgryzające młode korzonki. Jednak jeśli masz dorosłe osobniki, to larwy pewnie też już są, chodź możesz ich nie widzieć. Dobry jest Nomolt typowo na ziemiórki, ale z tego co wiem jest już wycofany i ciężko go dostać. Zapytaj w ogrodniczym o coś na ziemiórki, na pewno coś Ci doradzą :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Powiedziano mi, że Provado spray jest wycofane ;:145 Kupiłam Mospilan, jak tego użyć na storczykach?
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

A nie ma żadnej ulotki? Zazwyczaj na takich środkach do rozrobienia w wodzie jest informacja, że w przypadku kwiatów ozdobnych stosuje się 1 ml na 1 l wody, ale musisz doczytać :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

No właśnie są same proporcje dotyczące drzew owocowych. To zrobię tak jak napisałaś, dzięki :) A jak to jest w proszku to jak mam się tym zająć? W ogrodniczym Pani powiedziała, że rozrobić w 5l wody... Ale wydaje mi się, że to by było raczej zbyt mocne.
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

A on jest w formie zawiesiny czy w proszku? W necie znalazłam, ze do roślin ozdobnych używa się 20g na 100l wiec musisz sobie przeliczyć ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
sylcia199
500p
500p
Posty: 762
Od: 25 paź 2012, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Dufin dzięki
Przejrzałam tamten wątek, ale nie jestem pewna co to. W podlożu też chodzą male robaczki- skoczogonki?- może występuja i te i te. Jestem załamana :(
Kupię nomolt i te płytki to może wyginją :evil:
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

tylko nomolt jest raczej wycofany :/ Musisz szukać jakiegoś zastępnika :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

sylcia199 pisze:W podlożu też chodzą male robaczki- skoczogonki?- może występuja i te i te. Jestem załamana :(
Nie trzeba się załamywać....podłoże i kwiaty to ich środowisko w określonych warunkach..
Naszą rola jest :roll: aby nie dopuszczać do ich opanowania przez szkodniki .
Skoczogonki nie sa szkodnikami;spełniają dość pożyteczną rolę w podłożu.
Dufin pisze:Sylcia najbliższe w wyglądzie jest to ziemiórkom
tak wygląda ziemiórka.....TUTAJ klik i jest naprawdę
dość dużą muchówką latającą.

Szkodnik jaki pokazuje sylcia199 na zdjęciu, to... niestety wciornastek przeciwnik...z którym trzeba walczyć ;trudno nawet przypuszczać ,ze był solo na storczyku.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2b0 ... 2a21e.html

Problem z identyfikacją zawsze bywa - stąd określenie ogólne nazwą .W kraju jest 220 gatunków różniących się kolorem, budową itp..a, sama ocena zależna jest od stadium rozwojowego szkodnika.
Najczęściej....pierwszym tropem jest rodzaj uszkodzeń jakie czyni...w roślinie ; cz. zielonej.

Cykl rozwojowy i zmienność postaci można obejrzeć w Internecie- grafika goo-...le .Choć we wszystkich fazach/poza pierwszą/ cyklu rozwojowego jest bardzo podobny do dorosłego osobnika.


Mospilan jest skuteczny; dawkę trzeba określić jak dla roślin ozdobnych- jest w instrukcji określone.
Ciecz roboczą należy sporządzić w takiej ilości aby wykorzystać dwukrotnie.

Życzę powodzenia w zabiegach interwencyjnych
JOVANKA
lena163
50p
50p
Posty: 81
Od: 29 sty 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Witam kupiłam ostatnio storczyka miltonia i widzę że ma coś podejrzanego na liściach.
Nie widzę innych obajwów robali itp. Tylko nalot na liściach więc może był jeszcze przed sprzedażą czymś pryskany?
Bardzo proszę o pomoc

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
sylcia199
500p
500p
Posty: 762
Od: 25 paź 2012, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Jovanka bardzo dziękuję. Jutro zakupię ten preparat. Zauważyłam, że przeniosło się już na storczyki w innym pokoju.
Awatar użytkownika
sylcia199
500p
500p
Posty: 762
Od: 25 paź 2012, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Byłam na zakupach i niestety nie znalazłam Mospilanu :( Pani w ogrodniczym zaproponowała mi Aphiso Bio ( Zielony Dom ) oraz Pałeczki specjalne " O" ( też Z. D. )
Oczywiście wzięłam to bo wydawało się ,że Pani jest " w temacie " i kosztowało grosze , więc nic nie trace. Czytałam dużo na temat działania tych preparatów, ale może ktoś z obecnych tutaj używał ich na robale i powie mi czy była poprawa.

Jeśli nie pomogą muszę wybrać się na zakupy do jakiegoś marketu budowlanego to może tam dostanę coś lepszego :roll:
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Przeważnie wszędzie w necie piszę, że wciornastek żeruje na liściach. A czy jest możliwe, że siedzą w podłożu lub na górnych korzeniach i nimi się żywią?

U mnie sprawa jest dziwna, bo mam storczyka przeszło rok i nagle teraz zauważyłam takie robaki podobne do wciornastek. One powstają tak z 'powietrza'? tak jak ziemiórki i inne?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

rosarita to chyba zależy od gatunku.. bo ten rząd owadów ma ich bardzo dużo. Większość żywi się sokami i tkankami roślinnymi ale są także gatunki grzybożerne, drewnożerne jak i drapieżne, więc być może można je spotkać na podłożu? Ale czy jesteś pewna, że to wciornastki? Masz może lupę? Wciornastki mają charakterystyczne szczecinki przy skrzydłach, a same nie mają więcej jak 3 mm :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”