Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bazyliaa
200p
200p
Posty: 243
Od: 9 lip 2012, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Anturium doniczkowe?

Post »

Ja bym poczekała, aż przekwitnie bo wtedy przejdzie w stan spoczynku. Ja zawsze przesadzałam na przełomie lutego a marca, bo wtedy rośliny powoli budzą się do życia, tak jak i całą przyroda wraz z nadejściem wiosny :):)
w moim zielonym domu mój wątek na forum
Awatar użytkownika
Asia712
50p
50p
Posty: 83
Od: 17 gru 2012, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: anturium

Post »

Ja również mam problem z anturium. Ma brązowe plamy z żółtą otoczką, ale wygląda to inaczej niż na zdjęciach oraz brązowe łodygi. Czy ktoś orientuje się może co jest tego przyczyną? :)
Pozdrawiam, Joanna
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: anturium

Post »

Może przelane...sprawdź czy ziemia nie jest za mokra;) :wit .
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: anturium

Post »

Może to być efekt żerowania wciornastka, na liściach u Araceae często można zaobserwować tego szkodnika. Przyda się zdjęcie, jeżeli liście dolne nie żółkną, a jedynie posiadają plamy brązowe z żółtymi obwódkami, punktowo rozsiane po roślinie, może to być wciornastek. Proszę sprawdzić czy w okolicach plam nie widać, brązowych niewielkich kreseczek (nie koniecznie się poruszających) i czy zauważalne są szramy i nadgryzione jakby "pasy, tunele" około 3- 5 cm.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: anturium

Post »

Obajwami żerowania wciornastków są "puste" komórki miękiszowe wypełnione powietrzem, które przybierają srebrny kolor.
Ja diagnozowałabym bardziej w kierunku chorób grzybowych, wywołujących plamistość liści.
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: anturium

Post »

W literaturze tak właśnie opisują efekty żerowania, natomiast z własnych doświadczeń mogę poświadczyć, że np. na liściach D. sequine 'Tropic Snow' skutki żerowania były zbliżone do tych opisanych wyżej (bez srebrnego zabarwienia się liści), natomiast calathea zaatakowana przez tego samego szkodnika, od spodu miała liście posrebrzane, u góry natomiast brązowe plamy.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
Asia712
50p
50p
Posty: 83
Od: 17 gru 2012, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: anturium

Post »

Nie zauważyłam pasków brązowych, ogólnie liście wyglądają zdrowo, tzn. te części bez plam :) Plamy są ciemnobrązowe, na kilku liściach zajmują około 1/4 całego liścia i znajdują się na obrzeżach liści. Postaram się wstawić zdjęcie :)

Dolne liście nie opadają, zdarzyło się może, że trzy opadły, ale teraz jest spokój :wink: Od momemtu, gdy dostałam kwiatka (3 miesiące temu), anturium wypuściło tylko jeden liść, piękny, błyszczący, akurat na nim nie ma plam. Mam nadzieję, że to z przelania...

-- 9 maja 2013, o 12:08 --

Srebrnych plam nie ma :)
Pozdrawiam, Joanna
Awatar użytkownika
Asia712
50p
50p
Posty: 83
Od: 17 gru 2012, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: anturium

Post »

Niestety, teraz widzę te tunele brązowe na jednym liściu... Czy mógłby mi ktoś doradzić jak się z tym uporać? :( Anturium wygląda źle, liście żółkną i opadają, brązowe części liście się zwijają... Nie wiem co mu jest :(

-- 10 cze 2013, o 18:19 --

aha, srebrnych plam nadal nie ma, a te tunele są tylko na jednym, nowo wyrośniętym liściu. Bo od marca tylko jeden się pojawił...
Pozdrawiam, Joanna
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: anturium

Post »

Zdjęcie nie było jeszcze zamieszczane, tak więc proponowałbym najpierw zamieścić zdjęcie chorej rośliny. Być może to jakaś infekcja grzybowa i wystarczy jedynie odpowiedni środek fungi, równie dobrze może to być co innego.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
Asia712
50p
50p
Posty: 83
Od: 17 gru 2012, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: anturium

Post »

Obrazek Obrazek
Obrazek

-- 12 cze 2013, o 14:53 --

Dodałam zdjęcia, mam nadzieję, że widać dokładnie :)
Pozdrawiam, Joanna
Awatar użytkownika
labka1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4410
Od: 4 wrz 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: anturium

Post »

Ja bym obcięła chore listki i zastosowała jakis preparat na choroby roślinne. ;:108
(dowiem się jaki i Ci napiszę)
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: anturium

Post »

To mi wygląda na chorobę grzybową anturium.
Powinnaś wyciąć uszkodzone liście i zastosować środek przeciwgrzybiczy.
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: anturium

Post »

Zastosować opryski preparatami Talstar (podobno wycofali więc trzeba się naszukać) lub FASTAC 100EC, dodatkowo po tygodniu oprysk preparatem Previcur Energy (doglebowo i dolistnie jednocześnie, sposób sporządzenia zawiesiny i przeprowadzenia oprysku podany na broszurze preparatu) Zwijanie się liści może być powodem deficytu potasu w podłożu, proszę przedstawić nawóz jakim roślina jest dokarmiana i w jakich dawkach, co ile? Jakie stanowisko (chyba, że była już o tym mowa)
Życzę miłego dnia
Tomek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”