Kurzy nawóz

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Kurzy nawóz

Post »

Witam. Dojrzały kompost ma wygląd ziemi i jej zapach. Został prawidłowo przekompostowany materiał organiczny , czyli można go stosować bez dodatkowego przetwarzania. Pozdr, Francik.
Francik
X-4-1
---
Posty: 147
Od: 15 sie 2009, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kurzy nawóz

Post »

Ja zalewam kupy kurze i gołębie (plus pokrzywy) wodą i po przefermentowaniu podlewam wszystko ale bez rozcieńczania. Ze względu na zapach podlewam tylko przed deszczem, więc rozcieńcza się samo. Do tej pory nie zniszczyłem w ten sposób ańi jednej rośliny
Awatar użytkownika
Kropek
200p
200p
Posty: 250
Od: 12 lip 2012, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Nawóz kurzy granulowany

Post »

Witam serdecznie...

Chciałbym dopytać się co do stosowania tego nawozu.

Na opakowaniu napisane jest "stosować krótko przed siewem bądź sadzeniem". Czyli kiedy - miesiąc , dzień ?

Mam przygotowaną rozsadę i nie chciałbym spalić moich warzyw (wydaje mi się , że działa to na zasadzie długo uwalniającego się nawozu ale wolę się podpytać , gdyż z tego co czytam na forum, świeżym można łatwo spalić rośliny)

Z góry dziękuje za odpowiedź.
Winogrodek
200p
200p
Posty: 389
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Nawóz kurzy granulowany

Post »

7kg na 10 m2 to raczej za dużo.
Na moim kurzaku granulowanym jest przepis 1-2 kg na 10 m2 dla ziemi normalnej a na ubogiej 2 -3 kg na 10 m2.

Ja sypałem pojemnik po dużym jogurcie ( cos koło 100 g ) na 1 m2
likamati
50p
50p
Posty: 78
Od: 10 kwie 2008, o 11:32

Re: Kurzy nawóz

Post »

A co sądzicie o takim nawozie kurzym
http://www.green-land.pl/produkt-biobes ... y-579.html
Tak sobie myślę ze pewnie od wiejskich kur to on nie pochodzi, a w związku z tym może być nafaszerowany różnoraką chemią.....
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kurzy nawóz

Post »

W nawozie najważniejszy jest skład. Zamiast tego w opisie jest sterta banałów.
Winogrodek
200p
200p
Posty: 389
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Kurzy nawóz

Post »

Akurat ja kupuję ten nawóz - nie jest to mineralny chociaż na pewno pochodzi z fermy a tam kurki są na antybiotykach, odżywkać itd.

Tu w linku nie ma składu, ale na pewno na workach jest oznaczony - to pamiętam.
likamati
50p
50p
Posty: 78
Od: 10 kwie 2008, o 11:32

Re: Kurzy nawóz

Post »

A mnie się wydaje że mnie ma składu na opakowaniu ale jak to się mówi nie dałabym sobie głowy urwać :)
Chyba jest tylko napisane że jest to mieszanka zimi z obornikiem kurzym czy coś takiego.
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Kurzy nawóz

Post »

witam
jak długo ma się fermentować kurzy nawóz ?ja wrzuciłem tydzień temu do wiadra kupy kurze? i czy już mogę nimi podlewać?
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kurzy nawóz

Post »

Minimum 2 tygodnie, należy pamiętać ze to jest naprawdę bardzo "ostre", więc nie podlewasz samym roztworem tylko np. szklankę na wiadro wody.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
kanclerz
500p
500p
Posty: 506
Od: 15 lip 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kurzy nawóz

Post »

forumowicz
forumowicz's Avatar
OFFLINE
Platinum Boarder

Posty: 1314
Otrzymane dziękuję: 1960

Sprawdzimy teraz jak wygląda pokrycie zapotrzebowania na wapń przy nawożeniu rzędowym.

Średni plon pomidorów z 1 m2 powierzchni waha się w granicach 2,5 - 5 kg w zależności od gleby i warunków uprawy. Jednocześnie źródła podają zapotrzebowanie składników potrzebnych na wyprodukowanie 1 kg pomidorów
Na wyprodukowanie 1 kg owoców roślina pobiera przeciętnie: 3,5- 5 g N; 0,7- 1 g P; 7- 8 g K; 4,5- 5g Ca; 1- 1,2 g Mg.

Zatem przeciętny plon zabierze z każdego m2 powierzchni wapnia w ilości od 2,5 x 5 = 12,5 g do 5 x 5 = 25 g Ca.

W przeliczeniu na tlenek wapnia CaO będzie to odpowiednio od 17,5 - 35 g/m2

Wcześniej wyliczyliśmy ilości poszczególnych rodzajów obornika jakie wprowadzamy na 1 m2 pod rośliny :

obornik bydlęcy - 15 kg/m2

obornik koński - 17 kg/m2

pomiot ptasi - 3,9 kg/m2

jednocześnie źródła podają zawartość wapnia w tych typach obornika w przeliczeniu na CaO :

bydlecy - 0,5 %

koński - 0,2 %

ptasi - 2 %


Wyliczmy zatem ile wprowadzimy wapnia w postaci CaO z tymi rodzajami obornika:

bydlecy 15 x o,5/100 = 75 g/m2

konski 17 x 0,2/100 = 34 g/m2

ptasi 3,9 x 2/100 = 78 g/m2

Jak z powyższego widać,zastosowanie obornika w nawożeniu rzędowym w każdym wypadku pokrywa nam zapotrzebowanie na wapń. Ponieważ przy nawożeniu rzędowym komasujemy dawkę obornika przewidzianą przy nawożeniu klasycznym z powierzchni 3,5 m2 na powierzchni 1 m2 widać również , że w wypadku obornika końskiego nie pokrylibyśmy zapotrzebowania na ten składnik gdyby nie nawożenie rzędowe.

W następnym poście sprawdzimy pokrycie na magnez dla uprawy pomidorów nawożonych rzędowo.
_fox_

Re: Kurzy nawóz

Post »

Ja późną jesienią i obecnie kurzak rozrzucam po działce, to co zbiorę z grzęd od razu idzie pod rośliny. Mam nadzieję że im to nie zaszkodzi, deszczowa jesień teraz śnieg. Oczywiście na wiosenne szaleństwa mam już uskładane ze 150 kg samej treści ;:108 Z własnego kurnika a więc wiem co jest.
misiek_80
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 lis 2015, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kurzy nawóz

Post »

Jestem tu nowy więc wszystkich serdecznie witam. Chciałem Was zapytać o taką rzecz. Jestem na początku zakładania trawnika. Myślałem, że wyrobię się z tym wcześniej i nawóz gołębi, który mam i który już miesiąc temu rozcieńczyłem z wodą w proporcji 1/1 jeszcze teraz przed zimą zastosuję pod przyszły trawnik. Okazało się jednak, że prace nie posuwają się do przodu tak szybko jakbym chciał. Podłoże pod przyszły trawnik mam przygotowane, ale na wiosnę chcę rozłożyć jeszzce siatkę przeciw kretom i nawieźć około 10 cm ziemi (akurat mam dostęp do ziemi z pieczarkarni).
1. Czy nawóz gołębi, który już rozcieńczyłem w proporcji 1/1 i trzymam na wolnym powietrzu w zamkniętej beczce nie straci przez zimę swoich właściwości i czy będę mógł go zastosować na wiosnę naokoło 2 miesiące przed posianiem trawy?
2. Jeśli tak, to w jakiej proporcji jeszcze go rozcieńczyć 1/20, 1/50 ... ?
3. I trochę w innym temacie, orientujecie się czy ziemia spod pieczarek będzie dobra pod przyszły trawnik?
Pozdrawiam Marek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”