Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
gianna
1000p
1000p
Posty: 2746
Od: 3 cze 2012, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Tunel foliowy - pomysł i wykonanie.

Post »

Pomysł rewelacyjny, wykonanie również. Rurki jak się domyślam, to rodzaj tworzywa sztucznego. Jeśli tak, to już tak różowo może nie być.
Użytkowałam podobny tunel, przygotowany również własnym sumptem. Estetycznie wyglądał póki nie przygrzało letnie słoneczko. Wówczas rurki nagrzewały się za bardzo i niestety folia się na nich topiła. W efekcie, folię wymieniałam każdego roku. Aż kuzyn wpadł na pomysł, by rurki owinąć bawełnianą tkaniną, wówczas folia nie miała kontaktu z tworzywem. I tak problem zniknął, ale namiot stracił na estetyce. Obecnie już go nie użytkuję.
Być może to kwestia tworzywa, może nie wszystkie jednakowo się nagrzewają. Jestem bardzo ciekawa jak to się sprawdzi u Ciebie. Będę kibicować i trzymam mocno kciuki.

I jeszcze jedno, ważne jest wietrzenie, może zadbaj o porządny przepływ powietrza. Mam na myśli tzw. lufcik.
mrdraco
50p
50p
Posty: 63
Od: 27 mar 2011, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy - pomysł i wykonanie.

Post »

gianna pisze:Rurki jak się domyślam, to rodzaj tworzywa sztucznego. Jeśli tak, to już tak różowo może nie być.
Użytkowałam podobny tunel, przygotowany również własnym sumptem. Estetycznie wyglądał póki nie przygrzało letnie słoneczko. Wówczas rurki nagrzewały się za bardzo i niestety folia się na nich topiła.
Dziękuję za cenną uwagę. Zobaczymy jak się będzie zachowywała folia.

Dziś kolejne postępy prac i prawie koniec. Pomysł z silikonem się nie sprawdził,
brakło mu przyczepności po wyschnięciu, które trwało zbyt długo jak na moje potrzeby.
Znajomy podsunął mi pomysł, by skleić folię klejem na gorąco, fakt trzyma praktycznie od
razu, spoina jest mocna. Jednak wydaje mi się, że dużą rolę gra temperatura kleju.
Jak jest zbyt zimny, to po stwardnieniu łatwo się odkleja. Jak jest zbyt gorący to dziurawi folię.

Ostatecznie pomysł padł na zaprasowywanie żelazkiem. Po kilku próbach ustawiłem właściwą temperaturę,
Udało mi się zrobić zakładkę/rękaw przez który przeciągnąłem sznurek do napinania.
Ścianki zgrzałem do brzegów ze sznurkiem i oto efekt końcowy:

Obrazek Obrazek

Połączenie dodatkowo uszczelniłem klejem na gorąco:
Obrazek
jjacek25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 lut 2013, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Witam. Prosze o poradę. Posiadam szklarnię z o konstrucji betonowej. Jej sciany są w dobrym stanie ale niestety dach nie wytrzymał próby czasu i się zapadł. Wymyśliłem sobie że zdemontuję starą konstrukcję nośną dachu i położe nową ale juz troche rzadszą i rozłożę na niej folię tunelową. Jestem już przy montarzu krokwii ale do tej pory nie mam koncepcji na zamocowanie folii do konstrukcji dachu. Czytałem że nie powinno się jej w żaden sposób dziurawić ani przecinać a gotowe mocowania do folii sporo kosztują (w moim przypadku ok. 200 zł). Poliwęglan i plexa odpadają z tego samego powodu. Wymiary dachu to 5m x 2m dwuspadowy.
Awatar użytkownika
Andrzejbdg
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Wybor nalezy do Ciebie, ale chyba najprostsza metoda to dac folie naciagnieta, na to listwy drewniane lub z tworzywa i na nich wkrety co kawalek. Nie powinno rozrywac folii jeśli krawedzie nie beda ostre. Duzy masz ten dach?
jjacek25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 lut 2013, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Dach jak już pisałem ma długość 5m a krokiew na jedna stronę ok 180 cm. Tak wiec najlepiej pasowała by folia o długości 6m i kupić jej z 4-4,5 metra. A te listwy to po prostu mocować w taką "kanapkę" -listwa-folia-listwa ? Czy jeszcze wkładać coś pomiędzy czy owijać na czymś ? A krokwie żeby nie przecierały folii myślałem żeby zabezpieczyć pianka tapicerskąi mocować ją pistoletem na zszywki . Na portalu aukcyjnym znalazłem taką 200x120x1cm za 15.99 zł sztuka.
tier
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 kwie 2013, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mońki
Kontakt:

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Witam :)
Od dłuższego czasu szukałem jakiegoś opisu jak wykonać tunel foliowy... W poprzednim roku zbudowałem tunel z rurek PE 25mm, który niestety nie zdał egzaminu (jak większość konstrukcji tego typu), tym razem postanowiłem zrobić coś solidniejszego o wymiarach: 4m x 2.8m x 2m, wyszło całkiem nieźle jak na amatora :lol: no i oczywiście nie drogo, całkowity koszt ok 250-350zł.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Twój tunel ładniejszy jest niż mój ( i bardziej solidny ), ale i tak jestem zdziwiona że udało mi się go zmajstrować. No i wymiary mamy prawie identyczne. :)
Tylko nie widzę jak zamierzasz go wietrzyć ?
Jedne drzwi to za mało, nawet okienka po drugiej stronie nie widzę.
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Ciekawe jak te rury się spiszą.
Całkiem ładnie
A mocowanie łat do rurek można robić czarnymi wkrętami. Wiercisz na wylot przez rurke dziure np. fi5 i kręcisz długiego wkręta do łaty przez rurke wtedy nie wystają takie ostre krawędzie jak te obejmy.
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
arty
500p
500p
Posty: 501
Od: 6 kwie 2012, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

ja dziś skończyłem budowę swojego foliaka

Obrazek Obrazek
maxx
100p
100p
Posty: 123
Od: 14 kwie 2011, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północne Mazowsze

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

A co to za niebieskie rury? Ile metr kosztuje? Czy da się je osobówką przewieść? Coś w nich jest jakiś drut?
gibon93
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 18 cze 2012, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

To są chyba rury PE do wody , cena około 8-10 zł za metr (ND50 , 2")

pozdrawiam
maxx
100p
100p
Posty: 123
Od: 14 kwie 2011, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północne Mazowsze

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Dość drogo mam metalowe rurki , deski, stare okna, chcę zrobić coś z niczego chyba jedna kupię zwykłe PE 32 mm i zdejmę na zimę.
tier
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 kwie 2013, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mońki
Kontakt:

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

maxx, To są właśnie rury PE 32mm cena za metr 3zł, pakujesz do auta i jazda. :D
Małe zestawienie kosztów tunelu poniżej:

- 22m rura 37mm (2 gatunek) - 66zł
- rura PE 14m - 42zł
- śruby 6mm, nakrętki, podkładki, wkręty itp. 20zł
- zawiasy, kątowniki 4-5zł
- uchwyty do rur cena za sztukę ok 1,80zł - 14,40zł (mnie nic nie kosztowało bo miałem na stanie)
- opaski zaciskowe 7zł
- podkład, papier 15zł
- folia 60-70zł (dokładnej ceny nie pamiętam gdyż kupiłem ją w poprzednim roku)
- rura PE 25mm również z ubiegłego roku 2,50zł za metr - 20zł

Nie liczę ceny listw 4m -4szt, 3m - 10szt. ponieważ dostałem je od teścia. :D tak więc widać koszta nie są duże a konstrukcja lepsza jak te zabawki plastikowe co sprzedają na alledrogo. ;:306
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”