Drzewa owocowe na glinę...

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Oinone
200p
200p
Posty: 206
Od: 16 paź 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Limanowa

Drzewa owocowe na glinę...

Post »

Witam serdecznie,

jak w temacie - na mojej 15arowej działce wypełnionej ziemią gliniastą i iłami już na głębokości 20cm... :-( planuję w tym roku założyć Ogród Użytkowy :) Jego użytkowość ma polegać na tym, że chciałabym pomieścić na terenie ok. 28 x 25m kilka(naście) drzewek i krzewów owocowych dających owoce do zjedzenia i na przetwory...
Co zrobić by dobrze się przyjęły w tej glebie? planuje oczywiście sadząc je, dołożyć do mojej gliny ziemię torfową, wymieszać obie w bezpośrednim sąsiedztwie posadzonego drzewka, podlewać by gleba była wilgotna, nawozić (glina jest uboga w składniki mineralne) i...co więcej?


Na pewno chcę mieć:
maliny polana
aronię
morwę (którą polecacie na soki?)
wiśnię - dwie odmiany które się dobrze będą zapylać - kiedyś polecano mi BURLATa i VANDĘ ale nie przeżyły jednej z zim...
ze 3 krzewy porzeczki czarnej
ze 3 krzewy agrestu (jaka odmiana?)
3 rodzaje winogron (jakie?)

mam już 2 leszczyny i orzecha jacka - wielkości nędznej, ale jednak...:)

Coś polecacie do tego?
jakąś jabłonkę czy gruszę? - małe drzewo-duży soczysty słodko-kwaśny owoc :)

pozdrowienia
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: drzewa owocowe na glinę...

Post »

Jagoda kamczacka (mam 17 bo jedna załatwiły psy), borówka amerykańska 6 szt. wszystkie owocują... Co do gruszek czy jabłoni to smak zmienia się w miarę dojrzewania. Morwa (czarna) wymaga dodania wapna do ziemi, czereśnie rosną przyzwoicie i wiśnia groniasta też. Agresty i porzeczki również... Z malinami rozmaitych gatunków przygodę rozpoczynam w tym roku, więc jak coś to może za rok się pochwalę...
Oinone
200p
200p
Posty: 206
Od: 16 paź 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Limanowa

Re: drzewa owocowe na glinę...

Post »

marcinpruszcz dziękuję za informacje! Rozumiem, że mówisz to jako właściciel gliniastej działki :) Skaranie z tą ziemią...będę ja musiała rozluźniać piaskiem chyba i innymi rodzajami ziemi zanim cokolwiek w niej zasadzę... moje maliny-inna sprawa że były sadzone w nie najlepszych okresach czasu - po 3 latach mają teraz po 10cm... no ale - ostatecznie - w okolicach Limanowej dopiero 10 dni temu zeszły śniegi ; )
Awatar użytkownika
kefas g
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: drzewa owocowe na glinę...

Post »

Ja polecam Ci grusze: bonkreta Williamsa, Konferencja, Salisbura
jabłonie: Idaret, Reneta szara i złota, Melba, Melaroza
śliwka węgierka (właściwa)
Wszystko to rośnie całkiem dobrze na gliniastej glebie, bez żadnych specjalnych zabiegów. Pozdrawiam
Oinone
200p
200p
Posty: 206
Od: 16 paź 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Limanowa

Re: Drzewa owocowe na glinę...

Post »

dziękuję!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”