Maliny - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
betiglo
100p
100p
Posty: 140
Od: 5 mar 2013, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny ciecie

Post »

Czyli te pączki to będą tylko na nowych pedach ?
Wszystkie te pędy wyglądają podobnie niektóre są zupełnie gołymi badylami ,a niektóre mają takie króciutkie kikutki bo obydwu bokach.Owoce miały wcześniej niż Polka ,czy polana ,dlatego wnioskuje,że to odmiana owocujaca na pędach dwuletnich .
Przy okazji mam jeszcze kilka Laszek W ubiegłym roku nie owocowały ,ale wybiły na 1,5m.Czy mam je skrócić?
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Maliny ciecie

Post »

Bogumila_r pisze:Po raz pierwszy będę sadzic maliny i mam kilka watpliwosci.

Mam dwie odmiany: "Autumn Bliss" i "Heritage" - ale nie znalazlam informacji czy owocuja one na pedach jednorocznych czy dwuletnich? (Moze wiecie?) W zwiazku z tym nie jestem pewna jak je potraktowac po posadzeniu - przeczytalam, ze maliny po sadzeniu nalezy przyciac tuz nad ziemia i przysypac delikatnie ziemia (z tym ze to chyba dotyczylo sadzenia jesienia, a ja będę sadzic teraz). Wiec jezeli przytne wszystkie pedy, a okaze sie, ze moje krzaczki owocuja na pedach dwuletnich, to bedzie KLOPS! Przycinac czy nie przycinac? (Dodam, ze na pedach sa już malutkie paczki).

I przepraszam, za brak polskich znakow!

Z gory bardzo dziekuje za pomoc i za wszelkie wskazowki!
Bogusiu a co z korzeniami?
Jeżeli są dobrze ukorzenione np. z donicy trochę skróć
Natomiast z gołym i słabym korzeniem przytnij mocno 10 cm
Postaraj się o dobre ukorzenienie - odwdzięczą się w przyszłości
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
Bogumila_r
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 28 sty 2013, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Holandia

Re: Maliny ciecie

Post »

jurek16a pisze: Bogusiu a co z korzeniami?
Jeżeli są dobrze ukorzenione np. z donicy trochę skróć
Natomiast z gołym i słabym korzeniem przytnij mocno 10 cm
Postaraj się o dobre ukorzenienie - odwdzięczą się w przyszłości
Jurku, obie sadzonki z donicy, bardzo ladnie ukorzenione i juz posadzone. Na wszelki wypadek nie przycinalam niczego, ale teraz sie zastanawiam. Moze opisze dokladniej co z nimi:

- "Heritage" - sadzonka miala jeden ped, szybciutko wybily nowe i pieknie rosnie. Ten jeden ped - jak byl taki jest - zdrewnialy i nic sie z nim nie dzieje. Wiec moze uciac...?

- "Autumn Bliss" - byly (i sa) 2 pedy, ale zaczynaja sie na nich rozwijac paczki, wiec zgaduje, ze powinnam im dac szanse (?). U dolu odbija jakis jeden listek, ale cos niemrawo mu to idzie. Nowych pedow wlasciwie brak.

Czy mam cos obciac (i jak tak, to ile cm zostawic?) czy tez nie ruszac i dac im rosnac? będę bardzo wdzieczna za wskazowki, zupelnie sie nie znam na malinach... Z gory Dzięki!
(przepraszam - brak polskich znakow)
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Maliny ciecie

Post »

betiglo pisze:..Przy okazji mam jeszcze kilka Laszek W ubiegłym roku nie owocowały ,ale wybiły na 1,5m.Czy mam je skrócić?
Nie owocowały, bo owocują na pędach drugorocznych, czyli w tym roku. Nic nie przycinaj. Wycinasz całe pędy po owocowaniu.
Powinny tej wiosny wyrosnąć nowe młode pędy wysokie do nieba i w tym roku nie zaowocują tylko w przyszłym. I tak w kółko :lol:
betiglo
100p
100p
Posty: 140
Od: 5 mar 2013, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny ciecie

Post »

Dzięki .Ta Laszka jakaś trudna do przyjęcia odmiana .W ubiegłym roku przyjęły się dwie z dziesięciu na jesień dosadziłam osiem i znowu widzę ,że cztery są suche .Czy ktoś z Was wie jak odróżnić młode sadzonki Laszki od Golden Quin[nie wiem dokładnie jak się pisze -są żółte]Rosną w następnym rzędzie i tak się rozlazły ,ze weszły aż w tą Laszkę,ale obok tej Laszki też się pojawiły z ziemi malutkie odrosty i nie wiem które są które?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Maliny ciecie

Post »

Jak odróżnić pędy to nie wiem, ale obie owocują na pędach dwuletnich i obie będą miały robale :lol:
Ja mam tylko Laszkę. Miałbyś problem gdybyś pomieszał z powtarzającą, a tak chyba nie ma znaczenia, tak sądzę.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Maliny ciecie

Post »

betiglo pisze:Dzięki .Ta Laszka jakaś trudna do przyjęcia odmiana .W ubiegłym roku przyjęły się dwie z dziesięciu na jesień dosadziłam osiem i znowu widzę ,że cztery są suche .Czy ktoś z Was wie jak odróżnić młode sadzonki Laszki od Golden Quin[nie wiem dokładnie jak się pisze -są żółte]Rosną w następnym rzędzie i tak się rozlazły ,ze weszły aż w tą Laszkę,ale obok tej Laszki też się pojawiły z ziemi malutkie odrosty i nie wiem które są które?
Czasem jedna odmiana malin jest bardziej ekspansywna niż druga i może zdarzyć się, że wyprze tę drugą odmianę. Teraz Ci to nie grozi, ale spróbuj w tym roku obserwować łodygi i sposób rośnięcia pędów, a jak zaowocują różnymi kolorami owoców to w przyszłym roku już je będziesz odróżniać i będziesz mieć kontrolę usuwając pędy niekorzystne dla Ciebie.

Ja mam Laszkę i Glen Ample, bez problemu je odróżniam - Glen Ample ma łodygę gładziutką, Laszka ma drobne "kolce".
Szwagierka ma jakąś żółtą starą odmianę maliny żółtej owocującej na pędach dwuletnich, ma bardzo charakterystyczną łodygę i inny odcień zieleni od czerwonej, którą ma też bez nazwy :wink:
Nauczysz się przez obserwację.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
betiglo
100p
100p
Posty: 140
Od: 5 mar 2013, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny ciecie

Post »

No wiem,że później je odróżnię ,chodziło mi jak odróżnić malutkie odrosty ,chciałam mieć więcej tej Laszki.A jak je uchronić przed tymi robalami?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Maliny ciecie

Post »

betiglo nie ma szans, żeby robala nie było na owocujących na pędach dwuletnich, to najczęściej robota Kistnika malinowca. Chyba, że będziesz próbować walczyć ostrą chemią. Ja chemii nie stosuję i nie polecam, z malin mam 90% powtarzającej i mam święty spokój.
Tu znajdziesz info, jeśli chcesz uzywać chemii. Tylko uważaj na pszczoły :!: :!: :!: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6#p3054406
betiglo
100p
100p
Posty: 140
Od: 5 mar 2013, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny ciecie

Post »

No ale te owocujące na pędach jednorocznych są później ,laszka jest wcześniej ,chyba ,ze sa odmiany wczesne owocujące na pędach jednorocznych oprócz Polany i Polki?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Maliny ciecie

Post »

No i dlatego nie mają robali, bo są późniejsze. Na malinach owocujących na pędach jednorocznych (np. odmiana Polana czy Polka) kwieciak malinowiec i kistnik malinowiec w sierpniu i we wrześniu nie stanowią problemu.
gosiek1500
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 maja 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny ciecie

Post »

Witam,
kupiłam odmiany Polanę, Polkę i Pokusę i wsadziałam sadzonki w zeszłym tygodniu.
Wiem, że te odmiany ścina się na jesień, ale czy to się tyczy również pierwszego roku po posadzeniu?
Kiedy jest tylko 1 pęd? Mam go ściąć za jakiś miesiąc?
dzięki za odpowiedź
pozdrawiam
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny ciecie

Post »

Ja teraz przycinam pędy Polana. Tnę od góry tę część co dała owoce. Odcinam tak po 30cm od góry. Mam nadzieje na owoce z pozostałej części jeszcze przed mrozami. Maliny mam w donicach w namiocie.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”