Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
rjk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 24 mar 2006, o 06:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tychy

Post »

Interesują mnie szczepienia między gatunkowe np. czy można zaszczepić jabłoń na gruszy lub odwrotnie. Wiem że można szczepić na jarzębie gruszę, ale czy ma wpływ taka podkładka na smak owoców? Czy na pigwie można szczepić zarówno jabłoń jak i gruszę? Jakie dziwne podkładki są jeszcze znane?
Awatar użytkownika
Ganz
100p
100p
Posty: 120
Od: 16 maja 2008, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Szczepienie - skąd podkładka pod wiśnię i czereśnię

Post »

Witam,
Mam u siebie sprawdzone wiśnię i czereśnię, które chciałbym ukorzenić zaszczepiając na innym korzeniu. Sama instrukcja szczepienia nie jest problemem, ale rekonesansu po pobliskich sklepach dowiedziałem się, że w mojej okolicy (tak w promieniu 200km od Słupska) nie ma szkółek drzew owocowych, w których mógłbym kupić podkładkę.
Da się to zrobić wysyłkowo? Możecie polecić kogoś pewnego lub poratować w inny sposób?
Pozdrawiam, Konrad
fotograf-winoroślarz-sadownik-amator
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nie masz jakichś dzików wyrastających z ziemi lub innych starszych drzew na które mógłbyś wszczepić odmiany które masz?
Awatar użytkownika
Ganz
100p
100p
Posty: 120
Od: 16 maja 2008, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post »

Też o tym pomyślałem, żeby wywalić kiepską wiśnię i na niej zaszczepić lepszą...
Pytanie tylko czy można (znaczy się z pozytywnym skutkiem) zaszczepić czereśnię na wiśni?
Pozdrawiam, Konrad
fotograf-winoroślarz-sadownik-amator
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Pewniejsze było by zaszczepienie interesującej Cię odmiany wiśni na podkładce/starym drzewie ale wiśni i podobnie z czereśnią ale możesz spróbować je przekrzyżować tylko nie wiem jaki będą miały smak owoce. :D
Awatar użytkownika
hermanvip
100p
100p
Posty: 163
Od: 26 cze 2008, o 14:47
Lokalizacja: Pleszew

Post »

ja z dzikimi wiśniami nie mogę sobie poradzić:) naprawdę dużo tego zawsze na wiosnę wypuszcza:)
Obrazek
przepraszam za jakość - telefon
kropka13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 lip 2008, o 09:52

Wiśnia - szczepienie?

Post »

Mam pytanie czy ukorzenionę pędy wiśni trzeba szczepić? Z tego co wiem to tylko wiśnie które urosły z pestek się szczepi. To więc trzeba czy nie ?
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Post »

:? Rany sprecyzuj pytanie.
Co chcesz szczepić? Kupione w centrum ogrodniczym wiśnie? Czy coś co zostało wykopane na polu czy czyjejś działce?
Aśka
kropka13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 lip 2008, o 09:52

Post »

Ja ukorzeniłam pędy wiśni i nie wiem czy z nich coś będzie czy urosną owoce czy nie i czy ją trzeba zaszczepić
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jeżeli ukorzeniłaś pędy wiśni, to będą one identyczne jak roślina mateczna i szczepić
nie potrzeba.Chyba,że chcesz na tych ukorzenionych pędach mieć inną odmianę.
A jak to zrobiłaś?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ponieważ często wiśnie mają zdolność do wytwarzania odrostów - można je i w taki sposób rozmnożyć (są to tzw. wiśnie odroślowe) - ale trzeba brać pod uwagę fakt, ze z reguły dość słabo plonują, a owoce bywają drobne. Najlepiej jednak posłużyć się tradycyjnymi metodami - przez szczepienie lub okulizację.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
kropka13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 lip 2008, o 09:52

Post »

A tak w ogóle to jak się to szczepi nie śmiejcie się ze nie wiem ale dopiero się ucze a takie wiadomości są mi niezbędne. więco jak się szczepi wiśnie opiszcie mi
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

pomolog pisze:dość słabo plonują, a owoce bywają drobne
Jest to spowodowane słabym systemem korzeniowym; cokolwiek więc na tym zaszczepisz- będzie nie lepsze. Jeżeli więc masz tak pozyskaną roślinkę, to po prostu posadź i o nią dbaj, a jak chcesz zaszczepić szlachetną odmianę, to na naturalnym odroście korzeniowym lub na siewce.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”