Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
wallador
50p
50p
Posty: 80
Od: 22 lut 2013, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Galadriela pisze:Zaciekawiło mnie to pytanie, więc wzięłam kalkulator i wyszło mi, że z mojego metra kwadratowego (6 krzaków) z którego zebrałam około 1,5kg (około, bo nie ważyłam a zbierałam wielokrotnie i to w sezonie i letnim i jesiennym) miałam plon w wysokości 15 ton/ha :shock:
Niemniej ( :lol: ), przy większej uprawie na pewno należało by uwzględnić jeszcze miejsce na przejścia,
Tak. Wynik trzeba podzielić przez 4 (rozstaw 3 m, szer. rzędów 0,7-0,8m) do 5 (rozstaw 3,50-3,70). To trochę zmienia wielkość plonu, nieprawdaż :) .

jacek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Nazwy tylko nie znam. Kupione w markecie, nazywały po prostu "malina właściwa". To mogą do paczki wsadzić dowolną odmianę?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
wallador
50p
50p
Posty: 80
Od: 22 lut 2013, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Mogą, ale nie dowolną. Heritage jako stara odmiana nie podlega o ile wiem opłatom, Polana jest łatwo (najczęściej sadzona i kupowana) u nas dostępna, ale opłacić trzeba licencję. Nie wszadzą Ci natomiast raczej Polki, bo droższa, albo Porannej Rosy, bo na dodatek kolor nie ten :) . Chociaż przy większym zakupie (jednak nie w markecie) to mi i kilka sztuk takowej się trafiło...

pozdrawiam,
jacek
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Jacek, jestem po wrażeniem ;:433 .
Już nie pamiętam, kiedy to napisałem (o malinie właściwej), a tu takie zaskoczenie.
No i wiem jaką mam malinę ;:138 . Co prawda tylko 4 krzaczki, ale jednak.
Znalazłem w internecie informację, że to jesienna malina.
Moja też ewidentnie jest jesienną.
:wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
wallador
50p
50p
Posty: 80
Od: 22 lut 2013, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Tak właściwie, Romku, to różnica niezbyt duża: jesienne mogą być również, jak letnie, ale odwrotnie to chyba nie za bardzo. Różnica między Heritage a Polaną, jest dla nas, laików, najbardziej widoczna w plonie; Polana dużo wyżej plonuje (przy czym to zależy, kto i w jakim systemie uprawy, co deklaruje). Choć gdybym powiedział to fachowcowi, który sprzedaje miliony sadzonek rocznie, to pewnie mówiłby o tym, że taka odmiana jak Heritage, to pewnie gdzieś istnieje, pokątnie. Natomiast gdybyś zapytał na przykład pomologa (oczywiście nie "naszego" Pomolga), to powiedziałby Ci, że tak naprawdę, to trudno odróżnić. Co do miecza, to każdy z Bogiem, jest tylko uśmiechnięty :)

serdecznie,
jacek
wallador
50p
50p
Posty: 80
Od: 22 lut 2013, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

anika24 pisze: Witajcie, mam pytanie odnośnie odmiany maliny, którą dostałam od znajomych, niestety nie wiedzieli jaką nosi nazwę. Posadziłam kilka krzaczków jesienią 2011 roku, w 2012 bardzo późno zaczęły wybijać z ziemi, przeszkadzało im w tym wielokrotne nękanie przez nornice, które podkopywały im korzenie co w efekcie dało bardzo malutkie krzaczki nie przekraczające 50 cm...................
Późne wybijanie z ziemi może być też spowodowane przez zbyt głebokie sadzenie. Co do malutkich krzaczków w pierwszym roku po sadzeniu, to na słabej glebie jest to u malin normalne (mały jeszcze system korzeniowy), zresztą i na żyznej, przewiewnej glebie, skoro późno maliny wzeszły, to też taka wysokość jest normalna.
anika24 pisze: Ku mojemu zdumieniu w sierpniu te maleństwa zaczęły kwitnąć i wydawać pierwsze owoce i tak do przymrozków. Malinki były małe i niezbyt słodkie, z terminu owocowania wnioskuje że to malina powtarzająca, czy jest możliwe że te moje karzełki to polana? Inne maliny powtarzające mają raczej większe owoce a te były zbliżone wielkością do maliny leśnej.
Polana zazwyczaj zaczyna dojrzewać w połowie sierpnia, a kwitnienie na niektórych krzakach trwa aż do przymrozków nawet (odrosty, zacienienie, zagłębienia terenu), więc skoro tak późno wzeszły, jest rzeczą naturalną, że do końca sezonu kwitły i wydawały owoce. Małe i niezbyt słodkie owoce wydałaby w takich warunkach chyba każda odmiana, jednak w tym roku wszystko powinno być już w porządku. Gdyby jednak się okazało, że nadal są małe, najprawdopodobniej oznaczałoby to za wysoką zasadowość gleby; malina najlepiej czuje się na kwaskowatej glebie pH 5,5-6,2, a przy pH powyżej 7-miu krzaczki będą przypominały wielkością bardziej dobrze wyrośnięte poziomki, niż maliny.

Biorąc pod uwagę opis i dostępność odmian, dobrze przypuszczasz, że najprawdopodobniej znajomi podarowali Ci właśnie Polanę.

pozdrawiam,
jacek
Awatar użytkownika
Kasik_38
500p
500p
Posty: 644
Od: 4 paź 2011, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Witajcie, mam pytanie do znawców hodowli malin. W tym roku zauważyłam takie oto zmiany na niektórych malinach. Czy wie ktoś może co im dolega i co powinnam zrobić????

Obrazek

Obrazek

Nie mam pojęcia co to jest.
Pozdrawiam, Kasia {Nie pytaj świata dokąd zmierza, bo nie daj Boże Ci odpowie[...]Co ma przeminąć, to przeminie. A co ma zranić do krwi zrani [...]}
Kawałek zielonego marzenia
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Pewnie to jakiś szkodnik. Może Lasioptera rubi.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Miałem coś podobnego.
Pryszczarek malinowiec.
Wyciąłem zarażone pędy w zeszłym roku na jesieni i teraz czekam czy znów się pojawi.
:wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Kasia !
Wyciąć i koniecznie spalić !
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
Kasik_38
500p
500p
Posty: 644
Od: 4 paź 2011, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

seedkris poczytałam trochę w necie i rzeczywiście może to być to, tylko skąd to się bierze??? W zeszłym roku i dwa lata temu nie miałam czegoś takiego.

romix nigdzie nie mogę znaleźć powodu atakowania przez tego szkodnika. Skoro wcześniej go nie było, to czemu teraz jest???

krzysztofkhn tak zrobię na razie wycięłam kilka, bo nie wiedziałam co to jest i od razu zostały spalone. (chyba wszystkie ;:131 ). Mam nadzieję, jakby co, że rzucone na górę do spalenia nie rozsieją tego nigdzie..... ;:202

Czy jest jakiś sposób, żeby temu zapobiec??
Pozdrawiam, Kasia {Nie pytaj świata dokąd zmierza, bo nie daj Boże Ci odpowie[...]Co ma przeminąć, to przeminie. A co ma zranić do krwi zrani [...]}
Kawałek zielonego marzenia
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Kasiu !
Najprostsze, to wycinać wszystko przy ziemi jesienią.
... i za rok się zobaczy, czy skuteczny zabieg.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

;:138 Widzę w wątku znajomych, więc jakąś odpowiedź na moje pytanie też znajdę. W ubiegłym roku posadziłem maliny, "dwuletnie" , które za bardzo rozrastać się nie chciały. Ale w tym roku robią chyba z wyprzedzeniem kilku letnim i pas zajęty przez bardzo liczne nowe odrosty sięga siedemdziesięciu centymetrów licząc od osi rzędów. Pytanie jest następujące. Jakiej szerokości pas wystarczy aby ilość pędów była zadawalająca do dobrego owocowania w roku 2014? Maliny próbuje prowadzić w kształcie litery V między dwoma parami drutów odsuniętych o 50 cm od osi rzędów. Pozdrawiam, Lucjan.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”