Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Stilla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 kwie 2013, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Dzięki za odpowiedzi
Mam jeszcze pytanie czy woskuje wszystkie odciete pienki czy tylko te co zostały w doniczce? Te odcięte wyżej to już raczej łodyżki ;) Nie wiem czy takie też trzeba woskować :?:
I jeszcze chciałam zapytać o ziemię. Jukę dostałam juz w tej doniczce i nie wiem co to za ziemia, ale wygląda nieciekawie. Czy mogę wyjąć jukę z doniczki i trochę jej tej ziemi wymienić?
Szkoda mi troche tego lewego piuropusza :( prosto pionowo do góry idzie juz tylko zielona część piuropusza (nie wiem jak to określić, nie ma tam brązowego pienka) jak to obetnę to może się to jeszcze ukorzenić?
I dlaczego ta juka tak mi sie powyginała? Jak ja dostałam to była prosta :( Czy to przez to podlewanie?
Awatar użytkownika
bagusia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 mar 2012, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Przesadzanie juki

Post »

Tak wyglada moja juka, mam ją prawie 6 lat, liscie zaczynaja dochodzić już do sufitu i chciałam zapytać w jaki sposob ja troszkę pomniejszyc? W perwotnej wersji składała się z 3, środkową musiałam oddzielić, gdyż miały za ciasno :) Nie chce teraz robić jej całkowicie małej.... czy można np zostawić ten duży pień, odciąć tylko kawałek góry, żeby dalej wyglądała jak piękna palma w salonie?? :) Czekam na Wasze cenne porady jak ją troszkę pomniejszyć :lol:
pozdrawiam Daguśka
szym92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 kwie 2013, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odmładzanie juki :)

Post »

Witam,
Proszę o poradę czy odmłodzić tę roślinę?
Jeśli tak, to w których miejscach ją uciąć? :)
Pozdrawiam Obrazek Obrazek
szym92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 kwie 2013, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Proszę o poradę, w którym miejscu roślinę uciąć, aby ją odmłodzić?
Pozdrawiam! :) Obrazek Obrazek
Stilla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 kwie 2013, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Witam,

Mam pytanie, po jakim czasie powinny pojawić się korzenie z uciętych pieńków juki?
Trzymam już 3 tyg w wodzie i nic :(
Na jednym pieńku pojawiły się tylko zalążki nowych rozet, chyba z 10 ich jest.
Korzenie pojawiły się tylko na łodygach od uciętych rozet.
Nie wiem czy to ma znaczenie ale rozety trzymam w nieprzeźroczystym naczyniu w samej wodzie, a pieńki w wąskich wysokich szklankach w wodzie z węglem leczniczym.
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

wymień wodę na świeżą i wrzuć węgiel;) ja trzymałam w wiadrze na balkonie. Puszczają w różnym czasie. Z tej samej rośliny miałam na jednych po tygodniu a na innych po dwóch miesiącach.
Stilla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 kwie 2013, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Wymieniam wodę co kilka dni (5-6).
Myślałam, że może pojemnik w którym stoją pieńki ma znaczenie, bo rozety stoją w szerszym i są pod kątem, a pieńki w wąskich szklankach pionowo i prosto do góry (mam nadzieje, że wiecie o co mi chdzi). No ale chyba po prostu trzeba się uzbroić w cierpliwość :)
pawel116
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 kwie 2013, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: prośba o pomoc z juką

Post »

Mam w domu jukę z 4 pióropuszami liści, ale popękał i odpadł lak ze szczytu pieńka. Czy muszę na nowo to czymś zalać czy nie jest to konieczne, skoro roślina już dawno wypuściła pędy?
kawownik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 6 mar 2012, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Mam taką jukę (albo dracenę, sam już nie wiem), rośnie mi w górę jak głupia, co chwilę wpuszcza nowy liść; jak tak dalej pójdzie to dosięgnie sufitu. Stąd moje pytanie czy mogę tak po prostu uciąć cały czubek i czy po ucięciu jest w stanie wypuścić nowy czubek ze starego zdrewniałego pnia?? Wygląda jak niżej. Ogólnie jest też bardzo szeroka; ale na to chyba nie ma już żadnej rady.

http://i43.tinypic.com/bg75o5.jpg

http://i40.tinypic.com/4jt83p.jpg
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

dracena :)
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: prośba o pomoc z juką

Post »

Proponuję zalać czymś (tylko że woski używane w szkółkarstwie do zalewania roślin mają odpowiednią temperaturę i konsystencję i są o niebo lepsze niż zwykły ze świeczek) może być woskiem, lub posmarować jakąkolwiek maścią używaną w szkółkarstwie i sadownictwie.
Życzę miłego dnia
Tomek.
storczykomanka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 kwie 2011, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Podpinam się po temat z moją juką (chyba). Dostałam od mamy, juka jest w kiepskim stanie, liście pozwijane , pień jakby wyschnięty.. Czy da się coś z nią jeszcze zrobić. Myślę że już ma kilka ładnych lat. Pomóżcie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Liście wypuszcza ładne ale za chwilę zaczynają się zwijać :( Aha i jeszcze jakies dziwne przebarwienia na liściach...

Dodam, że mam drugą odrobinkę mniejszą od małego hoduję ją u siebie i wygląda ok (liście jej się nie zwijają) za to ma pousychane końce liści tych dolnych (ale to dlatego że prasuję w jej pobliżu) ;)
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Na moje oko to jest dracena i to bardzo wielka dracena :)
Kiedyś miałam draceny i pamiętam, że problemy z liścmi zaczynały się gdy miała za sucho lub za mokro. Najlepiej wsadzić paluszka w ziemię i obadać jak się ma ziemia głębiej niż na wierzchu
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”