Ismena,błonczatka( Hymenocallis)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Moja jedyna cebulka też zakwitła, ale już po niej.
Szkoda że tak krótko kwitła :cry:

Obrazek
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Nelu moje ismeny też rozwijały kwiaty stopniowo,szkoda,bo efekt nie był tak oszałamiający jak u Andrzeja
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Awatar użytkownika
zielono mi
500p
500p
Posty: 703
Od: 26 maja 2008, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Witam!
Potwierdzam opinię Paco, ismeny mam od 8 lat i wszystkie cebule zakwitają co roku , służy im moja ciężka gliniasta gleba ,na wiosnę do dołków pod ismeny daje kompost, nie chorują mają ciemno zielone zdrowe ulistnienie i piękne kwiaty, lubią wilgoć. Wykopuję je dopiero w tym czasie gdy zapowiadają przymrozki w nocy, wkładam do skrzynki, którą umieszczam w pomieszczeniu w pobliżu pieca od centralnego ogrzewania, gdy liście zaschną oczyszczam cebule, wkładzam do kartonika z trocinami szczelnie zamykam i przenoszę do pomieszczenia obok, gdzie jest trochę chłodniej ale temperatura utrzymuje sie na poziomie od 15 do 18 stopni. Wcześniej nie wkładałam ich do trocin, niestety zasychały im mięsiste korzonki i na wiosnę były przesuszone.
Brak wilgoci i piaszczysta gleba nie sprzyja uprawie ismen, koleżanka której ofiarowałam kilka cebul też ma takie same problemy jak Wy , mam nadzieję że Wasze ismeny zaczną pięknie kwitnąć :D
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Stało się, miałam już dość kapryśnych ismen i postanowiłam je wsadzić do jednej doniczki, nie dzielą się, niedawno poszłam sprawdzić co się z nimi dzieje i jedna z nich ma kwiaty, po dwóch latach doczekałam się kwiatów.

Obrazek
Awatar użytkownika
ewkapaw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3611
Od: 10 sty 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Zakwitły u mnie ismeny , które posadziłam dopiero 24 czerwca . Cebulki dostałam od koleżanki , której rodzice zapomnieli o nich i właśnie tego dnia zostały przyniesione z piwnicy . Z czterech kwitną na razie dwie , jedna - bidula - nie może wydostać się się ze swojej "skorupki" Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam EWA
Spis linków
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Ismena

Post »

Mam dylemat - wykopać już ismenę (Hymenocallis) ? W zeszłym roku robiłam to później, z daliami i mieczykami, ale jest strasznie zimno... Co robicie u siebie?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Czekam,aż jej liście obmarzną.
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Dzięki. W takim razie zrobię podobnie. Szkoda mi na razie było kopać, bo liście zdrowe i soczyście zielone.
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Mam pytanie jak przechować zimą cebule ismeny? Moja rosła w donicy, oczywiście w ogrodzie. Czy można ją zostawić w niej czy wyjąć i przechować cebule "na sucho" jak wszystkie inne.
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Ja swoje ismeny przechowuję "na sucho"w torfie w pomieszczeniu o temperaturze ok 10 C.Podczas wykopywania należy zwrócić szczególną uwagę by zachować przy cebuli możliwie dużo mięsistych korzeni(można je skrócić na dł 10-15 cm)
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Też przechowuję w torfie. Ale jak dobrze pamiętam, niektórzy traktują ismenę jak normalny kwiatek doniczkowy.
Awatar użytkownika
BarWo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 24 sty 2008, o 19:11
Lokalizacja: Siedlce

Post »

A ja swoją wykopałam ....i dobrze zrobiłam bo liście zaczęły żółknąc a cebula zrobiła się taka śliska, wypłukałam w anty grzybie i obsuszyłam. A przechowam je w suchym piasku w skrzynce :)
Serdecznie pozdrawiam Barbara
Rzucony kamień staje się opoką.../psalm/
doniczkowe... przyblokowy w garnku
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Ja swoje już od pewnego czasu zasuszałam- nie były podlewane. Teraz obcięłam liście- i nadal dosuszam cebule...

Obrazek
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”