Cebula dymka, wiosenna i ozima.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Cebula dymka - zeszłoroczne problemy z wielkością cebul

Post »

Cebula bączasta to cebula, która wypuszcza pęd kwiatostanowy. Na pewno wszyscy mieli kiedyś do czynienia z taką kwitnącą cebulą i jak wiadomo nie nadaje się ona do niczego, bo jest twarda jak wiór. Na pewno obrywanie szczypioru ma wpływ na wielkość cebuli. Ja też obrywam, ale staram się najwyżej 2- 3 szczypiorki z jednej cebuli. Cebulę mam piękną, zdrową co roku. :D
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Cebula dymka - zeszłoroczne problemy z wielkością cebul

Post »

Kasia1972 pisze:Dzięki Aneto :D Dymkę już powiesiłam w łazience (tam jest najcieplej) i się "dymi" . Długo ma tak wisiec?
Na jesieni dałam do gleby koński nawóz, mam nadzieję, że w końcu doczekam się pięknej cebuli.
Teraz tak sobie myślę, czy będzie dobrze, jak posadzę cebulę razem z pomidorami? Wyczytałam, że to dobre sąsiedztwo?
I jeszcze jedno - do foliaka to kiedy można posadzic taką dymkę?
Dymka w łazience będzie miała wilgoć z wody i zacznie wypuszczać szczypior...najlepiej jest powiesić w suchym pomieszczeniu. Dymkę można wsypać do rajstopy i powiesić z boku kaloryfera w pokoju...co roku tak robię...jest tylko nieraz mały minus, kilka cebulek zawsze odrzucam bo są uschnięte w środku. Najładniejszą cebulę miałam zawsze z dymki wielkości ziarnek owsa...najmniejsza wielkość dymki dostępnej w sklepach.
Cebula lubi też sąsiedztwo marchwi...marchew...trzy rządki cebuli i tak naprzemiennie. Marchew i cebula wzajemnie się chroni przed owadami. Przy pomidorach zalecają też sadzić aksamitki. Ochraniają pomidory przed mączniakiem.
Na końskim nawozie cebula powinna ładnie rosnąć tylko trzeba załamać szczypior ok 24 czerwca.
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Cebula dymka - zeszłoroczne problemy z wielkością cebul

Post »

Anna11 pisze:..... Przy pomidorach zalecają też sadzić aksamitki. Ochraniają pomidory przed mączniakiem. ...
Aniu z pewnością miałaś na myśli mączlik
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
Awatar użytkownika
Kasia1972
500p
500p
Posty: 970
Od: 18 paź 2008, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Cebula dymka - zeszłoroczne problemy z wielkością cebul

Post »

Cebula lubi marchew, fakt, ale marchew nie lubi obornika... na jesieni dawałam koński, więc w tym roku muszę marchew sobie odpuścic. Aksamitek za to nasadzę :D chronią przed nicieniami.
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Cebula dymka - zeszłoroczne problemy z wielkością cebul

Post »

Dobrze napisałam ;:108 ochrona jest przed MĄCZNIAKIEM PRAWDZIWYM...biały nalot na liściach. Chodziło mi o chorobę grzybową. MĄCZLIK to owad żerujący w szklarni :D
Kasiu, każdy pisze że marchew, pietruszka powinna być sadzona w drugim roku po oborniku...robię troszkę nie przepisowo, co roku daję pod grzędy obornik i wszystko na nim rośnie ;:108 Zgadza się przed nicieniami, aksamitka też chroni. Zapach też odstrasza gryzonie ale z tym się nie zgodzę, kopią kilka cm od aksamitek ;:306
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cebula dymka - zeszłoroczne problemy z wielkością cebul

Post »

szarotka66 pisze:Na pewno obrywanie szczypioru ma wpływ na wielkość cebuli. Ja też obrywam, ale staram się najwyżej 2- 3 szczypiorki z jednej cebuli. Cebulę mam piękną, zdrową co roku. :D

Czyli im mniej szczypioru uszczkniemy z takiej cebuli to potem one większe wyrastają?

A czy załamywanie szczypioru na koniec sezonu ma wpływ na rośnięcie cebuli na objętość?
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Cebula dymka - zeszłoroczne problemy z wielkością cebul

Post »

W tym wątku padają odpowiedzi niektóre pytania Pytanie o cebulę

Cebula (jej część spichrzowa) rośnie przez cały sezon, w niej przez cały okres wegetacji magazynowane są substancje odżywcze.
Żółknięcie i stopniowe zasychanie liści cebuli, załamywanie szczypioru świadczą o dojrzałości zbiorczej. Moment załamywania się szczypioru zależy od terminu wysiewu/sadzenia, pogody.
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Cebula dymka - zeszłoroczne problemy z wielkością cebul

Post »

Jeśli chodzi Ci o to czy trzeba załamywać szczypior ręcznie to odpowiadam, że nie ma takiej potrzeby. Gdy cebula będzie dojrzewać to szczypior sam się złamie. Nie ma to już żadnego wpływu na wielkość tylko na stopień dojrzałości do zbioru.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
phylloscopus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 28 paź 2012, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnoślaskie

cebula ozima?

Post »

Dzień dobry
Chciałam się poradzić doświadczonych ogrodników. Do tej pory myślałam, że dymkę wsadza się na wiosnę i później wyciąga dużą cebulę (lub nie, jak się coś zepsuje). We wrześniu zeszłego roku znalazłam jakieś dymki, pomyślałam, że pewnie się zmarnują przez zimę, więc wsadziłam je do ziemi w ogrodzie na szczypior. I, standardowo, zapomniałam o niej. Ale teraz widzę w ogródku, że ta cebula żyje i ma 5-7cm szczypior zielony. W sieci dowiedziałam się, że istnieje coś takiego, jak cebula ozima, i można ją zbierać już pod koniec maja. Czy to, co ja zrobiłam, kwalifikuje się pod uprawę ozimą? Czy raczej należy ten fragment ogrodu przekopać i przeznaczyć na coś innego? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Agnieszka
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Skoro przeżyły zimę to nie widzę powodu żeby miały nie przeżyć kolejnych,
więc można założyć, że masz dymkę ozimą :)
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Cebulę z dymki można sadzić jesienią podobnie jak sadzi się czosnek zimowy. Wrzesień nie jest odpowiednim miesiącem na taką uprawę. Cała idea polega na tym żeby przed nastaniem mrozów dymka się ukorzeniła a nie wypuściła szczypiorku.
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
phylloscopus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 28 paź 2012, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnoślaskie

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Znalazłam informację, że są dwa terminy wsadzania dymki jesienią: 5-10 września, cebula zimuje z wytworzonymi liśćmi, większe ryzyko nieprzetwania zimy, ale za to b. wczesne zbiory, i drugi termin: w październiku, kiedy do zimuje bez liści, tylko się ukorzenia.
http://www.warzywnictwo.com.pl/3130__Up ... ej-z-dymki
Dziękuję za odpowiedzi, cebula zostaje na miejscu, ciekawe, co z niej wyrośnie.
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Tak są dwa terminy, tylko ten wrześniowy nie gwarantuje przezimowania cebulek, to bardziej loteria :wink:
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”