Lawa wulkaniczna - nadaje się dla storczyka?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Maua
50p
50p
Posty: 55
Od: 2 sie 2012, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Lawa wulkaniczna - nadaje się dla storczyka?

Post »

Przeszukałam google i dowiedziałam się jedynie, że jest często w składzie podłoża, a więc sama w sobie nie szkodzi. Pada mi właśnie jeden ze storczyków i zastanawiam się nad przetestowaniem lawy jako podłoża. Samej lawy, ewentualnie z lekką domieszką gotowej mieszanki podłoża ( w zależności jak przy sadzeniu lawa obtoczy trzon ocenię czy kora itp będzie potrzebna do poluzowania). Ze storczyka będę musiała wyciąć chyba wszystkie korzenie więc będzie to odratowywanie od podstaw. Póki co udało mi się odbudować system korzeniowy w innym storczyku przesadzając do suchego podłoża normalnego i pierw myślałam zrobić tu tak samo, ale może warto by sprawdzić lawę?


Storczyk w tej chwili wygląda tak

Obrazek Obrazek

Proszę o odpowiedzi czy może ktoś korzystał z lawy przy storczykach?
Awatar użytkownika
samanti
200p
200p
Posty: 274
Od: 28 mar 2008, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Re: Lawa wulkaniczna - nadaje się dla storczyka?

Post »

Pewnie że się nadaje, problem w tym ... gdzie kupić samą lawę :?:
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawa wulkaniczna - nadaje się dla storczyka?

Post »

W mieszankach OS jako dodatek podłoża występuje z nazwą "pumeks ogrod." ; również można zakupić osobno. produkt pochodzi ze skał wulkanicznych.
Natomiast skała wulkaniczna /brunatna-ruda lub czarna/ możliwa jest do zakupu w sklepach akwarystycznych i pewnie "w sieci"
Wyróżnia się dużym zróżnicowaniem w składzie chemicznym.Ale jest bogata w mikro i makroelementy.Porowatość
jest b.dobrą cechą aby materiał spełniał rolę filtra biologicznego.Niestety..to produkty .dość drobnej granulacji.

Uważam,ze skała wulkaniczna może być jedynie niewielkim dodatkiem do podłoża.
I warto pamiętać ,ze wiele parametrów decyduje o powodzeniu uprawy.
Takie jest moje zdanie :D ;miałam rudą skałę w dwóch botanikach ...i rewelacji nie było. Mnie łatwiej jest ocenić ,bo przy większej kolekcji i równoległym prowadzeniu roślin jest dopiero porównanie.

Ale... powodzenia życzę ,
JOVANKA
Awatar użytkownika
Maua
50p
50p
Posty: 55
Od: 2 sie 2012, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lawa wulkaniczna - nadaje się dla storczyka?

Post »

Ja kupiłam u siebie w mieście w jakiejś hurtowni, ale to szukając podłoża do terakwarium i akwarium ;) Jest to lawa nie pumeks (pumeks nie tonie więc mam pewność). Roślinki akwariowe mają się w tym dobrze, granulacja jak żwirek. Skoro nie zostałam zbesztana, że kategorycznie nie wolno to spróbuje :)
Dziękuje za odpowiedzi ;:333
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawa wulkaniczna - nadaje się dla storczyka?

Post »

:lol: A czemu miałabym besztać ?
Przecież amatorska uprawa polega w dużej mierze na eksperymentowaniu..
Tu jest wolność wyboru.
Bywa ,ze jeżeli nawet nie zalecam czegoś to, zwracam uwagę na niebezpieczeństwa.
Ot, taka to edukacyjna rola ... I tyle.

Porady na forach mają to "do siebie", że je "można lub nie" honorować w swojej uprawie ; więc
nawet nie obrażę się :idea: gdy użytkownik nie zastosuje się do wskazań.
Tylko..że .. dalej już pozostaje " samoradzenie".

Jasne, że pumeks nie tonie - ale pumeks jest formacją skalną - skałą wulkaniczną o dużej porowatości /pow.50%/ ---> stąd :lol: "pływalność" tej zastygłej, silnie gazującej lawy podczas erupcji wulkanu..
Bazaltowe i obsydianowe formacje natomiast wykazują zwartą budowę.Są b.ciężkie i ...nie są porowate w takim stopniu
jak pumeks.
Wszystkie formacje są zróżnicowane w swym składzie ;stąd ...różnorodność skł.chemicznego produktów i zróżnicowanie
wyglądu.
Biały, obecny w mieszankach OS dzięki dużej granulacji dobrze spełnia swe zadanie w podłożu.
A...,że lubi pływać :roll: to trudno; ale można opanować przy kąpielach storczyków..
Do rybek :lol: .... na pewno się nie nadaje ,bo byłby konkurencją dla rybek. :;230

Powodzenia JOVANKA
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Lawa wulkaniczna - nadaje się dla storczyka?

Post »

Ja bym chyba wybrała tradycyjną reanimację w keramzycie albo kamykach, wiele osób praktykowało wiec wiadomo jakie są szanse na powodzenie, jakie problemy mogą wystąpić w trakcie i jak sobie z nimi radzić :) Skoro pytasz czy ktoś używał lawy wulkanicznej do tego celu to domyślam się, że nie znasz przykładów takowych reanimacji, ryzyk fizyk :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Maua
50p
50p
Posty: 55
Od: 2 sie 2012, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lawa wulkaniczna - nadaje się dla storczyka?

Post »

Jovanko dziękuje bardzo :) No z tym besztaniem to jednak jakbym wyczytała tutaj, że nie nie i jeszcze raz nie wolno bo - i tu padłyby argumenty z nieudanych już czyiś prób to nie próbowałabym sama. Skoro jednak nie jest to na nie, a jedynie nie wiadomo to będę próbować. Dam znać jak się storczyk w owej lawie zachowa... mam tego kilkadziesiąt litrów to może akurat okaże się dobrym podłożem lub składnikiem do własnych mieszanek :wink: O tym by dodać do podłoża myślałam od razu po zakupie, ale nie miałam nic do przesadzenia jeszcze :wink:
Do rybek .... na pewno się nie nadaje ,bo byłby konkurencją dla rybek.
Oj niestety są sprzedawcy wciskający pumeks jako niby lawa, a później taki akwarysta ma podłoże na "suficie" ;:14


A co do reanimacji w kamykach lub keramzycie - nie mam, a skoro mam lawę to pytam :wink:
Awatar użytkownika
Maua
50p
50p
Posty: 55
Od: 2 sie 2012, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lawa wulkaniczna - nadaje się dla storczyka?

Post »

Jeśli kogoś interesowałby temat aktualizacja zdjęć

Trzon czy jak to tam się nazywa :roll: całe zgniło, wszystko do wycięcia poszło

Obrazek

Trafił do kieliszka z lawą

Obrazek

Stracił jeden listek, reszta trzyma się dobrze ;:167

Obrazek

Obrazek

Korzonki po miesiącu

Obrazek

Czekam i doglądam co dalej z tym zgniłkiem będzie. Zapomniałam zrobić zdjęcia ale ze stożka wzrostu wyrasta nowy listek :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”