Trawnik po zimie cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zakol13
50p
50p
Posty: 64
Od: 7 lip 2011, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Poprzednia część wątku:
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 32&t=32325


Witam. I ja mam kilka pytań dot. trawnika, a raczej kilka niewiadomych :)

1. Walcowanie. Po zimie trawnik nie jest zbyt równy. Powstało wiele dołków (krety,pies) oraz nierówności spowodowanych bardzo grząskim podłożem. Planuje wykonać zabieg walcowania ale wiem, że należało by po nim przeprowadzić aerację z piaskowaniem. Niestety nie mam możliwości zrobienia aeracji. Jedyne co mogę zrobić to wertykulację. Czy wobec tego walcować i wertykulować czy odpuścić zabieg walcowania?

2. Dosiewka i nawożenie. Powstałe dołki zakopałem ziemią i niestety w tych miejscach brak jest jakiejkolwiek trawy. Planuje dosiać w tych miejscach mieszankę, której używam na reszcie trawnika. Pytanie brzmi, kiedy to zrobić? Chciałbym jak najszybciej ale bez przesady żeby nie umarzły nasiona. Podobny problem mam z nawozem, planuje rzucić coś bogatego w azot na początek ale też nie wiem za bardzo kiedy, ani czy nie przeszkodzi to nowo wysypanym nasionom trawy.

Do tej pory po roztopach wykonałem na trawie grabienie (usunięcie 'śmieci') oraz bardzo delikatną wertykulację. Czy robić coś jeszcze?

Pozdrawiam :)
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

1. Wystarczy wertykulacja szerokim(50-65cm, masa 80-100kg) i ciężkim wertykulatorem.

2. Najlepszy jest okres ciepły i wilgotny, najlepiej trawniku udają się od czerwca do lipca, maj/kwiecień różnie bywało. Wrzesień/Październik jest już ryzykowny. Nawóz podajemy już od połowy tego miesiąca, nie przeszkodzi młodej trawie.

3. Na tą porę roku nic więcej.
Awatar użytkownika
przemo83
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 30 kwie 2011, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Trawnik po zimie

Post »

Czy już nawozić trawnik, po wyczesaniu go? czy wstrzymać się jeszcze z tydzień-dwa ? jeśli u mnie zaobserwowałem pleśń śniegową ?
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Awatar użytkownika
przemo83
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 30 kwie 2011, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Trawnik po zimie

Post »

odpowiedź była pierwszej stronie ;:223

może być saletra amonowa ? i jeszcze coś z fosforem i potasem ?

Ogród2000 skąd wynika twoja wiedza , z doświadczenia czy istnieją jakies szkoły gdzie można sie tego w jakimś stopniu dowiedzieć ? tak z ciekawosci pytam.. Ile lat masz swoją firme ?
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Możesz podać dowolny nawóz z dużą zawartością azotu za miesiąc nawóz bardziej kompletny w NPK
Warto też, głównie tam gdzie są gleby klasy I-IV podawać 2x w roku preparat UGmax.
Uniknie się wielu patogenów, pozbędzie filcu, zaoszczędzi na nawozach, zagęści trawnik
i to co najważniejsze rozluźni ziemie.

Niestety niema uczelni o kierunku "trawy",
Specjalista od trawnika nazywa się Greenkeeper.
W Polsce istnieje stowarzyszenie Greenkeeper'ów, jest to prawdziwa elita tej branży.
Są wydawane książki, branżowe, (j.ang) i to jest jakiś początek, zdobywania wiedzy teoretycznej.
Sporo wiedzy praktycznej można znaleźć na forach(USA) o trawnikach.
Polskie źródła nowości i wiedzy to głównie publikacje grupy IHAR.
Wiedza książkowa to nie wszytko, potrzebne jest doświadczenie i dużo własnego zaangażowania.
Prowadzenie "eksperymentów", dobry kontakt z producentami materiału siewnego i nawozów.
Coroczne próbne wysiewanie mieszanek i poszczególnych gatunków traw z mieszanek, bo to się
zmienia jak w kalejdoskopie. Liczne wyjazdy w teren nie tylko Polska, obserwacja ogrodów, parków, boisk.
Po za tym inwestycje, inwestycje...... Mój Początek zakładania trawników sięga innej epoki, koniec lat 70 ubiegłego wieku :wink: , przy szklarniach rodziców.
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Trawnik po zimie

Post »

Wiecie co ja już się w tym wszistkim pogubiłam. Gdzie nie czytam tam inna kolejność.

Tak więc zapytam dodając, że glebę na działce mam zawsze mokrą, teraz to jest jak galareta :)
I czy najpierw przeprowadzic wertykulację i aerację i potem walcować czy na odwrót?

Przed walcowaniem dosiać trawę+ nasiona stokrotki?
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Dziunia87 pisze:Wiecie co ja już się w tym wszistkim pogubiłam. ...
Kolejność jak już wcześniej pisałem, marzec - azot, kwiecień Potas i Fosfor.
W pierwszej kolejności trawa musi "ruszyć" czyli podajesz azot. Jak pojawią się części zielone,
przyśpieszy to fotosyntezę i normalną wegetację czyli zasilisz pozostałymi składnikami, według
potrzeb.

Nie wolno wertykulować trawnika kiedy ziemia jest mocno mokra, wyrwiesz trawę z korzeniami.
Aerację nie da się wykonać na mokrej ziemi, bo będą zatykać się "rurki".

Mokra ziemia to dobry czas np do zakładania siatki pod trawnik na krety.

Jeśli nie posiadasz odpowiedniego wału to daruj sobie ten zabieg, zrobić można więcej
krzywdy niż zyskać wyglądu.

Jeśli masz często mokrą ziemię należy zastosować mieszanki specjalistyczne, na takie podłoże.
Po winne być to zestawy "parkowe do cienia", niestety nie dostępne w marketach i sklepach ogrodniczych.
Należy szukać na własną rękę w internecie lub w najbliższej firmie zajmującej się trawnikami.
Kolejna sprawa to stokrotki w trawniku, preferujesz typ łąkowy trawnika, więc większość zabiegów jest
zbyteczna, a wręcz niepożądana. Stokrotki bardzo lubią podłoże mokre więc doskonale będą rosły :D
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Trawnik po zimie

Post »

Bardzo dziękuję za pomoc :)

Z tą wertykulacją to w moim przypadku pewnie dopiero póóóźną wiosną sie uda... Nietstety taki urok podmokłego terenu ;:131
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Dziunia87 pisze:Bardzo dziękuję za pomoc :)
W Twoim przypadku, zamiast wertykulacji można zastosować ekologiczne preparaty do szybkiego rozkładu, filcu.
To lepsze od wertykulacji, nie zniszczy stokrotek i dobrze wzbogaci ziemię w składniki odżywcze.
macias
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 cze 2012, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Dzień dobry,
Mam pytaniem , Trawa barenbrug exclusor wysiana 08.05.2012 razem z trawą nawóz do wysiewski substrala.
Potem nawóz yara mila complex, wszystko było pięknie jak z obrazka.
W Sierpniu/Wrześniu ubiegłego roku zaczeły pojawiac się przebarwienia, trawa placami żółkła, dałem sobie spokój do wiosny.
Dzisiaj zmierzyłem pH gleby wynosi 7, myślę że to może być przyczyna, z tego co czytałem optymalnie to 5,5.
Prosze o radę kiedy i jaką chemią posypać trawnik, aby przywrócić jej blask ;:3

Pozdrawiam
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Trawnik po zimie

Post »

Proszę mnie oświecić w kwestii tego rozkładania filcu ;:3
A skoro już padło to znienawidzone słowo na K to może jakieś cudo się pojawiło na rynku, bo na siatkę u mnie nie ma szans 8-)
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

izaziem pisze:Proszę mnie oświecić w kwestii tego rozkładania filcu ;:3
A skoro już padło to znienawidzone słowo na K to może jakieś cudo się pojawiło na rynku, bo na siatkę u mnie nie ma szans 8-)
Na rynku są dostępne preparaty do użyźniania gleby przez szybki rozkład siana.
W trawniku jest to filc czyli reszki po pokosie i naturalnie obumarłe i zalegające w ziemi źdźbła.
Dostępne preparaty występują pod nazwami UGmax i EMy (np.Terra Biosa)

Emy ? ekologiczne efektywne mikroorganizmy, naturalny środek wspomagający uprawę trawy. Emy posiadają bardzo szerokie zastosowanie jako całkowicie bezpieczny, a przy tym niezwykle skuteczny środek usuwający toksyny z gleby czy też pozwalający usunąć grzyb, pleśń. Efektywne mikroorganizmy stanowiące skład biopreparatów posiadają niezwykłą zdolność ochrony gleby i roślin. Stosowane regularnie na glebach gliniastych, powodują tworzenie się naturalnej warstwy próchniczej powstałej w procesie rozkładu zalegającego filcu. Obecnie preparat testowany jest z mieszankami o płytkim systemie korzeni (np mieszanka Gold Grass) gdzie nie można zastosować wertykulacji. Efekty po zimie są widoczne, trawa wygląda na zdrową i ładnie wybarwioną, zdecydowanie jest mniej przemarzniętych źdźbeł.

Na K nadal jedyny sposób to siatka. Czemu niema u Ciebie szans na siatkę?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”