Żywopłot wąski

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Żywopłot na wąską działkę

Post »

Wszyscy zachwycają się urodą żywopłotów z witek wierzbowych, tylko czy ktoś zastanowił się nad tym jak ekspansywne są wierzby i jak daleko sięgają ich korzenie?
Awatar użytkownika
Ogoonek
100p
100p
Posty: 188
Od: 27 gru 2012, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubań

Re: Żywopłot na wąską działkę

Post »

śnieżka pisze:Wszyscy zachwycają się urodą żywopłotów z witek wierzbowych, tylko czy ktoś zastanowił się nad tym jak ekspansywne są wierzby i jak daleko sięgają ich korzenie?
Są bardzo ładnie jeżeli się o nie dba :) Trzeba co jakiś czas robić z nimi porządek a to pochłania dużo czasu i sporo pracy. Podoba mi się taki pomysł, ale sama raczej bym się nie zdecydowała właśnie ze względu na rozrastanie się takiej wierzby - jeżeli chodzi o żywopłot. Z "pół-altaną" chyba jest łatwiej. ;) A co powiedzą na ten temat posiadacze takich żywopłotów? Jestem ciekawa opinii.
Pozdrawiam, Ogoonek :)
Awatar użytkownika
kropka77
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 28 lut 2012, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą

Re: Żywopłot na wąską działkę

Post »

śnieżka pisze:Wszyscy zachwycają się urodą żywopłotów z witek wierzbowych, tylko czy ktoś zastanowił się nad tym jak ekspansywne są wierzby i jak daleko sięgają ich korzenie?
No właśnie dlatego pytam, jak wygląda użytkowanie takich konstrukcji po paru latach.
Awatar użytkownika
Ogoonek
100p
100p
Posty: 188
Od: 27 gru 2012, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubań

Re: Żywopłot na wąską działkę

Post »

Podobno z tego, co czytałam wycina się po około 4 latach i na opał. Trzeba posadzić nowe.
Pozdrawiam, Ogoonek :)
kamil_os29
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 sty 2009, o 12:44
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Żywopłot na wąską działkę

Post »

Zasięg korzeni to jeszcze nic... ale przecież nie osiągnie się takiego "wzoru kratownicy" przycinając to z jednej strony. Pamiętajcie, że wierzba początkowo będzie słabiej przyrastać, ale jak już będzie miała solidny system korzeniowy to dopiero będzie przyrastać również i na grubość - nie widzę pielęgnacji kilkukrotnej tego na odcinku kilkunastu/kilkudziesięciu metrów w ciągu roku...chociaż nie powiem wygląda to całkiem ładnie. :uszy
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Żywopłot na wąską działkę

Post »

To moje thuje kupione wczoraj na żywopłot :D

Obrazek Obrazek Obrazek
85 szt=40 worów ziemi z nawozem specjalnie dobranym.
Awatar użytkownika
Ogoonek
100p
100p
Posty: 188
Od: 27 gru 2012, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubań

Re: Żywopłot na wąską działkę

Post »

Coś mi nosek podpowiada, że będzie bardzo fajny żywopłot ;) Proszę powiedz mi ile zł. za sztukę płaciłaś?
Pozdrawiam, Ogoonek :)
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Żywopłot na wąską działkę

Post »

Ogoonkuczęśc thui już wsadzona.Fotorelacja w moim ,,ogrodowym,,
Za drzewko płaciłam 16 zł,a za worek ziemi 15 zł.W worku ok 50 kg specjalnie dobranej ziemi z nawozem długodziałąjącym.Ziemia identyczna jaką stosuje ogrodnik,więc roślinki w szoku nie będa jeśli zmienią miejsce zamieszkania.Dodatkowo M pzywiózł korę przerobioną z ziemią dodatkowo pod korzenie;tak żeby roślinki miały zapas pożywienia na długi czas bez stosowania nawozu.Na wierzch będzie rozstypana czysta kora.To są thuje szmaragd więc nie potrzebują duzo miejsca,bo nie maja wielkiej masy przyrostowej w szerz.Kiedy są mniejsze mają pokrój stożka,potem wyciągają się w ,,słupek,,
Koszt dość spory(jak dla mnie)ale to ostatnie nasze ,,życiowe,,nasadzenia więc najpierw trzeba wyłożyć żeby potem kłopotu nie było.Im mniejsze drzewka tym oczywiście tańszy koszt.Można zaoszczędzić na ziemi kupując wywrotkę,ale trzeba wiedziec skąd,bo można sobie tylko narobić kłopotu i kupe pracy(zielsko)U nas sprzedają ziemie z ozcyszczalni,ale sa plusy i minusy takiej..Tania,rośliny rosną dobrze,ale zielsko rośnie na potęgę ,dodatkowo zanieczyszczona chemicznie i z robalami.Woleliśmy nie ryzykować,bo koszt drzewek zbyt wysoki.A Ty jakie planujesz nasadzenia??
Awatar użytkownika
Ogoonek
100p
100p
Posty: 188
Od: 27 gru 2012, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubań

Re: Żywopłot na wąską działkę

Post »

Hej@ Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i przepraszam, że tak późno odpisuję :( Pytałam z ciekawości, bo bardzo ładne okazy. W sumie zastanawiam się nad siatką leśną. Chciałabym, żeby była porośnięta albo groszkiem pachnącym, albo nasturcją ;) O żywopłocie raczej mogę zapomnieć, bo mam wąską działkę.
Pozdrawiam, Ogoonek :)
AlkaZ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 maja 2014, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Wąski żywopłot

Post »

Witam,
jestem tu całkiem nowa, prawie zielona w tematyce roślin ;:223

Poszukuję odpowiednich krzewów do utworzenia wąskiego żywopłota między kostką brukową <wjazd do domu> a płotem <zaraz za nim jest droga dojazdowa do innych posesji>. Szerokość pasa przeznaczonego na żywopłot wynosi tylko 40 cm :roll:

Przejechałam do tej pory 3 sklepy ogrodnicze i waham się między:
-Cisem Hilli <podobno bardzo wolno rosnie>
-Cisem Robusta <krzaczki są bardzo małe, ale ładne ciemno zielone>
-Cisem Wojtek <do tej pory w sumie czytałam na jego temat najlepsze chyba opinie>

Biorę tez pod uwagę:
- Jałowca Blue Arrow, ale obecnie mam posadzone 5 krzewów tego gatunku i średnio mi się podoba to co się dzieje z tymi krzewami tj. dwa rosną serio krzywo, od dołu brązowieją im gałązki :( boje się inwestycji w 90 szt. krzaków, żeby za pare lat mieć zonka z jakąs zarazą czy innym paskudztwem niszczącym drzewka.
- Jałowiec Hibernica

Pani w ogrodniczym proponowala mi też Berberysa Pillar <tylko mam dwójkę małych dzieci a tam są kolce i kulki, które można zjeść>

Poradźcie co najlepiej kupić, żeby utworzyć ładny i zwarty żywopłot do wysokości ok 2 m, który nie będzie rósł za szeroko tj do 0.5 m. Zywopłot będzie miał ok 50 m długości, czyli potrzebuję ok 90 sztuk krzewów.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc i porady
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Wąski żywopłot

Post »

Może Irga Syberyjska?
Na jesieni i na wiosne sadzonki gołokorzeniowe można dostać bardzo tanio.
AlkaZ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 maja 2014, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wąski żywopłot

Post »

Dzięki za odpowiedz :)
wymieniłam powyżej gatunki roślin, które sa dostępne w niedalekim centrum ogrodniczym i z tego raczej musimy cos wybrać...
na razie najbardziej skłaniamy się do Wojtka...
myślicie, ze jak posadzimy cisa co 50 cm to zrobi się z tego zywoplot za jakiś czas?
Ukaniu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 mar 2016, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żywopłot na wąską działkę

Post »

Witam, piszę do Was w nadziei że mi doradzicie i w razie czego pomożecie.
A mianowicie, zamierzam posadzić żywopłot w celu odgrodzenia się od sąsiada od wschodniej strony. Metr od ogrodzenia ma warsztat samochodowy. Ogólnie nawet nie jest to tak uciążliwe, bo sąsiad nie jest bardzo problematyczny, aczkolwiek klienci wszystko muszą widzieć,z nudów to wszystko wypatrzą :).
Tak więc chciałbym mieć przez cały rok zieloną ścianę. W przyszłości przed żywopłotem coś nasadzę aby urozmaicić teren i aby jeszcze nie zrobić optycznie działki jeszcze większej kiszki niż jest faktycznie, na wysokości domu działka ma 17 metrów szerokości.
Reasumując, na odcinku blisko 70 paru metrów (chociaż jeszcze nie wiem czy na całej tej odległości będę chciał mieć żywopłot) chce nasadzić tujami w jednym rzędzie w następujący sposób:
- 3 tuje Yellow Ribbon
- 5 tuje szmaragdów
- 3 tuje Yellow Ribbon
- 5 tuj szmaragdów

Jeżeli to pomoże to dodam że mój teren to Podkarpackie wygwizdowo, wiatry wiatry i wiatry... i niekoniecznie ciepłe, teren jest odsłonięty zupełnie, mój dom jest pierwszy a przed nim kilku kilometrowe łąki (wieje zawsze z jednej strony)
no i docelowa wysokość żywopłotu to 1,7m - 2m

Nie chcę monotonnej powierzchni więc dlatego skłaniam się do 2 kolorowego zestawu tuj. A przeplatanka jeden na jeden, jakoś nie kojarzy mi się estetycznie, zupełnie jak pstra pisanka.

I teraz w końcu zadaję pytania:
1) czy taki dobór tuj jest dopuszczalny? czy Ribbony nie stłamszą szmaragdów? a jak tak to jaki inny gatunek by się komponował do kolorystyki zielony i żółty
2) jak to według Was będzie wyglądać?
3) jakie odstępy zachować? 60 cm wystarczy?
4) planuję zakupić mniejsze roślinki ale w większej ilości pewnie do 20 cm. lepiej od razu zasadzić je w docelowe miejsca czy lepiej w skupisko, a potem przesadzić (mniemam że w ten sposób bryła korzeniowa jest lepiej wykształcona jak i cała roślina, no ale mogę się mylić)
5) jak uchronić skutecznie roślinki przed podgryzaniem przez krety/karczowniki/nornice? wysiałem piękny trawnik, do czasu jak z nieużytków rolnych z okolicy się towarzystwo zleciało, no i pytanie dodatkowe czy jest na nie jakiś sposób, oczywiście skuteczny,na pozbycie się tych gości z mojego trawnika. Bo wygląda jak pole minowe w tej chwili.

a oto link do szkicu działki:
http://www.fotosik.pl/zdjecie/303dbe8d7fc27a1c
To tyle na tę chwilę, liczę na rzetelną odpowiedz.
Pozdrawiam Łukasz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”