Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Co do oprysku po cięciu wiosną bynajmniej nie miałem na myśli kędzierzawki, tylko z pół tuzina innych chorób które wiosną szaleją na potęgę, i na które narażone są cięte drzewa w szczególności pestkowce, na temat cięcia są różne szkoły, techniki się zmieniają. Ogólnie według nowych technik wiosną tnie się ziarnkowce, czyli jabłonie, po nich grusze, resztę całą prawie, te nieszczęsne pestkowce, tnie się po owocowaniu, ew, w okolicach września. Z brzoskwinią jest ten problem że często przemarza w zimie, uszkadzają się pączki kwiatowe, a że widać wiosną co przemarzło, stąd zalecenia o cięciu wiosną, które to zalecenia nie uwzględniają zdrowia biednej brzoskwinki, dobrze jak jakiś autor takich zaleceń, doda konieczność oprysku takiego drzewka po cięciu, zabezpieczające je nie tyle przed kędzierzawką, a dziesiątkami chorób grzybicznych i wirusowych czających się w około. :wink:
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
gosia79z
200p
200p
Posty: 428
Od: 19 sty 2011, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Wolin

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Morelą???
W tym samym czasie kupiliśmy kilka drzewek owocowych, w tym morelę i brzoskwinię, ale obie miały metki dość mocno przypięte.Morela zmarzła pierwszej, srogiej zimy.No, ale zobaczymy po owocach.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Też obstawiam morelę :D
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Myślicie już o oprysku na kędzierzawość liści ? Jest ciepło, powyżej 6 oC.
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
silko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 27 paź 2011, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Pryskać można pod warunkiem, że pąki nie wystrzeliły
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Taaa... a jutro ma lać...
:wit
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Moi Kochani jestem posiadaczką brzoskwini raptem od zeszłego roku. W zeszłym sezonie miała ładne listki z dosłownie kilkoma na których coś tam przypominało kędzierzawość. Jednakże wg zaleceń i zdobytej dotychczas wiedzy wykonałam dziś oprysk środkiem Carpene. Pączki już zaczęły ruszać pogoda ostatnio dopisuje i chciałam zdążyć przed zapowiadanym na weekend ochłodzeniem :)

Teraz chciałabym zasięgnąć u Was fachowej porady co do sposobu cięcia.
Nim zerkniecie na zdjęcia poniżej dodam, że zależy mi, aby (o ile to możliwe) drzewko prowadzić w taki sposób by miało niemalże poziome gałęzie. Chodzi tu głównie o wygodę przy zbiorach i ciekawy efekt wizualny :) Ach i nie wiem czy już w tym sezonie obciążać gałązki lub robić odciągi ze sznurków, aby uzyskać ten efekt?
Jeśli to możliwe to oprócz opisu jak ciąć zaznaczcie proszę na zdjęciu miejsca cięcia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Na zdjęciu tego dobrze nie widać ale wszystkie pędy poniżej 50-60cm musisz wyciąć całe.
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Masz na myśli tylko te co z głównego pnia wyrastaja i są krótsze niż 50-60cm? Czy też takie krótkie na gałęziech??

Proszę jeszcze o wskazówki, tak bardzo mi zależy na tym, aby ta brzoskwinka była zadbana :)
Ponawiam też pytanie czy jest sens obciążać gałazki, by formować koronę na "poziome gałązki"?
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Chodzi o to że trzeba wyciąć wszystkie pędy,gałęzie na odcinku 50-60cm mierząc od ziemi. :)
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Macie jeszcze jakies porady?
Proszę zaznaczcie na zdjęciu co jeszcze mam ciąć?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Dziunia87 pisze: Pączki już zaczęły ruszać pogoda ostatnio dopisuje i chciałam zdążyć przed zapowiadanym na weekend ochłodzeniem :)
Łapeńki świerzbią, a? :lol:
A może by tak poczekać na wiosnę? Najlepiej ciąć latem, w każdym razie gdy już rosną a pogoda ciepła i sucha.

Brzoskwinie tnie się na owoc - usuwając pędy które z jakichś przyczyn zaowocować nie chcą. Co było na pewno wczesniej opisane. To drzewko zaś wygląda że ma prawo zaowocować.
Krótko mówiąc każdy pęd owocuje raz - w drugim roku. Potem się go usuwa, po zebraniu owoców; całkiem jeśli tam niepotrzebny lub zostawiając 2-3 oczka u nasady by wyrosły z nich nowe na następny rok. A wiosną na tej samej zasadzie usuwa się pędy które owoców nie zawiązują.
Czyli najpierw trzeba zobaczyć które zawiązują, nie?

Co do wyprowadzenia korony - ładnie wygląda, nie ma co narzekać. Trochę gęsto, jeśli ma być rozłożysta to co słabsze gałęzie od pnia będą do usunięcia - ale ja bym najpierw zjadł z nich owoce :wink: - a co mocniejsze i bardziej rozłożone zostawić, tak jak pasuje do gustu. Nie ma co rozginać do poziomu, niech się skosem wznoszą. U dołu bardziej marznie, to raz; a dwa - jak owoc obciąży sama zobaczysz czemu odradzam...
:wit
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Dziunia chciałaby zrobić palmetę, czyli te poziome gałązki. Np. profesor Augustyn Mika w swoim podręczniku pisze, że taka forma jest właściwa dla brzoskwini ale rozpinanej przy ścianie lub uprawianej w szklarni, ze względu na konieczność większego cięcia niż w przypadku innych koron - dobre warunki powinny być aby uchronić drzewo przed chorobami, które atakują po cięciu.
Do palmety polecana jest grusza lub nawet jabłoń. W moim przypadku próbuję tak formować grusze na pigwie i śliwy.
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”