Drzewa i krzewy na tereny podmokłe, okresowo zalewane

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Co na podmokły teren? LINKI

Post »

ale nie napisane jest jakie funkcje ma pełnić ten teren - czy te rośliny mają być ozdobne czy wystarczy funkcja użytkowa - bo jak użytkowa to olsza czarna- Alnus glutinosa a jak ozdobne to obsadził bym wszystko podmokłe metasekwoją i cypryśnikiem błotnym natomiast na ten suchy piaszczysty teren w sensie uzytkowym wchodzi w rachubę tylko sosna natomiast w sensie ozdobnym jalowce , sosny w odmianach i formach, szczodrzeńce i żarnowce oaz wrzosy z roslin zielnych zaś macierzanki, jasienieńce , przetaczniki :idea: :wink:
Patu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 wrz 2011, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co na podmokły teren? LINKI

Post »

Przepraszam, ze nie sprecyzowalam :oops: No wiec teren ma byc miejscem wypoczynku i kontaktu z natura a w niedalekiej przyszlosci ma stanac drewniana chatka aby spedzac tam kilka dni. Teren suchy zostal obadzony sosnami kupionymi w szkolce. Stwiedzilismy jednak ze najlepiej rosna samosiejki i zostawilimy male sosenki , modrzewie, swierki - rosna doslownie w oczach . Natomiast jezeli chodzi o teren podmokly to po zrobieniu wielkich porzadkow typu wycinanie kruszyny , brzoz innych krzewow odkrylismy stara droge, ktora ginie wlasnie w podmoklym terenie. Teren ten jest porosniety roslinnoscia typowa dla mokradel . Sa to wysokie trawy i inne jakies niskie badyle. Po wycieciu tego wszystkiego stwierdzilismy, ze sa tam rowy melioracyjne ale niestety po latach nie spelniaja swojej roli ze wzgledu na to ze zarosly i prawie zrownaly sie z terenem. Przed naszym wyjazdem zorganizowalismy maszyny i zaczly sie prace poglebiajace istniejace rowy z obu stron drogi i zrobieniem mostku. Nie mozna bylo dokonczyc prac poniewaz rowy szybko zapelnialy sie woda , ktora nie miala odplywu. Teraz trzeba tylko znalesc madry sposob aby maszyna nie grzezla w bagienku i podlaczyla nasze rowy do gminnego rowu odplywowego. Chcemy wlasnie ta droge obsadzic z obu stron szpalerem drzew. Myslelismy o klonie czerwonym? Czy jest mozliwosc, ze biedaki beda rosly na takim zelazistym podmoklym terenie?
Dziekuje za podanie nazw roslin ozdobnych - zaraz sobie zobacze jak wygladaja bo wstyd sie przyznac ale nic te nazwy mi nie mowia. :oops:
MCHADAJ
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 13 cze 2011, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co na podmokły teren? LINKI

Post »

podłacze sie pod temat.
mam przed domem kawałek ziemi zalewany woda opadowaynny chciałbym zrobic tam "ogród bagienny" czy ktos z szanownych forumowiczów ma jakies doswiadczenie?/
dla uscislenia dodam iż:
-jest tam mało słonca pn-z osłoniety drzewami
-dobrze zdrenowany(pod spodek pospółka
Darz Bór :D

Proszę stosować zasady pisowni polskiej (znaki interpunkcyjne, wielkie litery, "ogonki").
sylwekw
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: Co na podmokły teren? LINKI

Post »

Jakim cudem chcesz połączyć "bagienny" i "dobrze zdrenowany"?
MCHADAJ
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 13 cze 2011, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co na podmokły teren? LINKI

Post »

bagienny na wierzchu :) małoprzepuszczalna glina(40-60 cm),a pod spodem 9 metrów pospółki...
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: Co na podmokły teren? LINKI

Post »

Moim zdaniem nie zrobisz bagna mając tylko pół metra gleby, a pod spodem drenaż. Pomyśl: jak ta glina będzie wyglądała po 2 tyg bez deszczu?
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Co na podmokły teren? LINKI

Post »

W ostatnim odcinku "Mai w ogrodzie" jest pokazany ogród z podmokłym terenem. Są też wymieniane nazwy roślin. Odcinek dostępny online, więc można spokojnie obejrzeć. :D
margaretka111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 lut 2013, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :) Jestem początkującą ogrodniczką z olbrzymim ogrodem położonym 200 metrów od rzeki Odry. W ubiegłym roku wszystkie posiane przeze mnie warzywa i kwiaty "dożyły" do końca sezonu, ale nie dzieje się tak każdego roku. Częściej jest tak, że jak już rośliny zaczną rosnąć, to Odra wylewa, lub poziom wód tak się podnosi, że mój ogród dosłownie pływa. Rośnie u mnie kilkanaście śliw - mieszkańcy mówią, że posadzili je jeszcze Niemcy zamieszkujący te tereny wcześniej i dwie jabłonie - papierówki. Reszta nie przetrzymuje dwóch sezonów, a w ciągu kilku lat mój mąż próbował posadzić tak kilkanaście drzewek owocowych. W związku z powyższym mam pytanie do Państwa na forum - może ktoś z Was ma ogród w podobnym miejscu i ma jakieś sprawdzone sposoby, bądź gatunki roślin, które przetrzymują tereny podmokłe?
Będę wdzięczna za każdą informację :)
x-c-9
---
Posty: 578
Od: 9 paź 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tereny podmokłe i zalewowe.

Post »

Wszystkie wierzby, gatunki bagienne (kaczeńce, irysy(ale tylko te naturalnie rosnące w Polsce!, reszta może zgnić)), konwalie, paprocie.
margaretka111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 lut 2013, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tereny podmokłe i zalewowe.

Post »

Dziękuję za tak szybka odpowiedź :)
W ubiegłym roku posadziłam maliny i pięknie owocowały i co mnie zaskoczyło, to mieczyki też ślicznie kwitły. Może więc w tym roku więcej cebulowych posadzić?
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Tereny podmokłe i zalewowe.

Post »

Krwawnica pospolita, tojeść pospolita, knieć błotna, wiązówki, kozłek lekarski. Może być bardzo obficie i bardzo kolorowo :) Może łąka kwietna? Firletka poszarpana, jaskry, trawy i turzyce.. Nasionka można zebrać z okolicznych łąk skoro to dolina Odry. Po co walczyć z naturą? Warto podejrzeć co za płotem rośnie ;)
Awatar użytkownika
AnowiB
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 749
Od: 19 paź 2010, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Tereny podmokłe i zalewowe.

Post »

U mnie powódź 2010 r (160 cm wody na działce) przeżyły jabłonie ,śliwy,aronia,pigwowiec..a z bylin bez żadnego uszczerbku poradziły sobie liliowce i hosty....
x-c-9
---
Posty: 578
Od: 9 paź 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tereny podmokłe i zalewowe.

Post »

Cebulowe można posadzić, najlepiej w momencie w którym nie grozi podtopienie. Najlepiej jest zrobić dla nich grządkę podwyższoną. Kwiaty jak czosnki czy tulipany raczej się nie nadadzą ( mogą zgnić jesienią lub wiosną).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”