Jak amatorsko uprawiać pomidory?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Może włączę się w dyskusję; Z przedstawionych zdjęć wynika że twoje pomidory będą rosły mocno w górę i musisz zrobić im rusztowanie wysokości nie mniejszej niż 2,50 m do 3 metrów. Rusztowanie powinno być stabilne by cała konstrukcja nie zawaliła się bo wtedy pędy pomidorów mogą się połamać. Pomidory mogą rosnąc do 4-5 metrów , ja mam takie które tyle rosną. Zobacz na moim ogrodzie ,prezentuje zdjęcia mojej szklarni, pod dachem , na wys. ok 2.5m mam rozciągnięte na długości linki do których przywiązuje pionowo sznurki ,wokół nich owijam rosnące pędy pomidorów. Ja swoje prowadzę na 2 pędy. Na twoim pierwszym zdjęciu ze strzałkami wyraźnie widać że pęd wskazany pierwszą od dołu z lewej strzałką jest słabym pędem i należy go usunąć, bez względu na jego długość i ewentualne kwiaty na tym pędzie. Pęd wyrosły znad liścia wskazanego strzałką po prawej na dole może zostać jako drugi pęd główny, chociaż mam pewne obawy czy wyżywi te dwa pędy korzeń znajdujący się w donicy. Zakładając że wyżywi( powinien jak będziesz dbał o dobre nawożenie - ale abyś nie przedobrzył bo to też źle ) Poza pędem głównym i tym wskazanym strzałką że są kwiaty inne pędy kategorycznie usuń bez względu na to jak długie są . Co do podpór to wydaje mi się że ten kijek nie udźwignie przyszłego ciężaru owoców, oraz musisz zrobić podporę dla drugiego pędu Jeżeli masz zadaszony taras to możesz sznurki po których mógłbyś poprowadzić pędy pomidorów przymocować do zadaszenia, jeżeli nie to musisz poszukać mocniejszych podpór do których koniecznie trzeba przywiązywać rosnące pędy. Prowadząc po sznurach , rośliny nie muszą wysoko rosnąć , gdyż, pędy ze sznurkiem można obniżać( na dole z samej łozy pozbawionej liści można zwijać w kółko jak linę)

Co do mleka to Ci którzy go używają do oprysków pomidorów( ja nie jestem przekonany o skutecznym działaniu tych oprysków), twierdzą że należy je robić z chudego mleka ( po odciągnięciu śmietany), czy mleko ze sklepu ( z konserwantami ) może być użyte , i być skuteczne, nie wiem. Powszechnie wiadomo że z mleka robi się kazeinę, a kazeina to klej, więc oprysk mlekiem powoduje przyklejenie się mleka do powierzchni liści i łodyg, tym samym utrudniając dostęp do rośliny zarodnikom grzyba. Oprysk mlekiem w gruncie niewiele daje , bo pierwszy deszcz zmywa mleko.

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę; przede wszystkim by nie moczyć liści przy podlewaniu i ewentualnie chronić od opadów deszczu, no i zalecam pomoc naturze przy zapylaniu kwiatów a więc albo potrząsać codziennie krzaczkiem albo kupić odpowiednik naszego betoxonu i tym opryskiwać kwiaty.


Odmiany mają znaczenie w smaku przy jedzeniu i ewentualnie w wielkości krzewu, w uprawie nie ma znaczenia odmiana pomidorów. Pozdrawiam Tadeusz.
jimmski
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 20 cze 2008, o 11:26

Post »

pierwszym zdjęciu ze strzałkami wyraźnie widać że pęd wskazany pierwszą od dołu z lewej strzałką jest słabym pędem i należy go usunąć, bez względu na jego długość i ewentualne kwiaty na tym pędzie.

obciac lepiej czy urwac?


dziekuje Tadeusz :)
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Przecież pisałem już, że "URWAć"

Na ostrzu zatrzymuje się niewielka zawartość substancji roślinki. Chcesz przenosić ew. choroby na inne roślinki?
Chyba, że będziesz po każdym użyciu dezynfekować.
Jakub . . . . .
lotta
500p
500p
Posty: 594
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

jimmski pisze:dostalem je w szkolce ogrodniczej w Hamburgu ...
Więc można się spodziewać że to jakieś ciekawe odmiany do uprawy amatorskiej. Kiedyś opisy najróżniejszych nieznanych u nas szerzej odmian były na portalu e-bay.
lotta
500p
500p
Posty: 594
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

slaw007 pisze:Podczepię się pod ten wątek.

Mam odmianę sztywnołodygową samokończącą Jawor.
Jak ją najlepiej prowadzić.

Pozdrawiam

Sławek
Prawdopodobnie sztywnołodygowym nic się nie obrywa, są bardzo zwarte i niskie. Chyba do uprawy na własne potrzeby lepsze są wiotkołodygowe. Mam Rumcajsa - łatwo się prowadzi na dwa pędy i jest oblepiony owocami.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

obciac lepiej czy urwac?

Najlepiej wyłamać( tak się pospolicie mówi) bezpośrednio przy liściu w kącika którego wyrósł.
jimmski
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 20 cze 2008, o 11:26

Post »

dziekuje Wam, moi drodzy za cenne uwagi ...

na razie uporzadkowalem pomidory z lisci i wilkow i opryskalem mlekiem BIO ale z kartonika.

zadnych zmian nie ma ... sa 2 owoce( na dwoch najmieszych roslinach)

będę sie sukcesywnie meldowal i umieszczal zdjecia ... trzymajcie kciuki ;)

pozdrawiam

jimmski
www.galaxis.yoyo.pl
jimmski
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 20 cze 2008, o 11:26

Post »

witam ponownie ...

jak obiecalem, melduje rozwoj pomidorow ...

te 2 najwieksze (Tigerella) maja juz ponad 2 metry wysokosci ale tylko po pare pojedynczych owocow ...

srednie, ok 1,5m "Schwarze Pflaume czyli czarna śliwa" maja po kilka do kilkunastu owocow w paru gronach :) i sa najsilniejsze

no i te najmniejsze "Caraboubou" jakby stanely w miejscu, za to maja po 2 duze owoce (te najwieksze na fotkach)

NAJWAZNIEJSZE PYTANIE - czy powinienem teraz podocinac szczyty ??? bo jeśli tak zostawie, to naprawde jeszcze urosna do 4-5 metrow ...

czy powinienem znowu nawiezc tym 6cio tygodniowym nawozem, czy lepiej np. konskim ?(mam dojscie) ...

Dzięki z gory za podpowiedzi i pozdrawiam wszystkich

jimmski Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
jimmski
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 20 cze 2008, o 11:26

Post »

jestescie wszyscy na urlopie ? ;)

najwiekszy ma juz prawie 3metry ... nie wiem co robic, zaraz sie w sufit wbije

pomocy ....
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Jak są takie wysokie i masz trudności z dalszym prowadzeniem to możesz przyciąć - zostaw 2 - 3 liście nad ostatnim gronem. Jaki nawóz -lepiej ten 6 tygodniowy. Nawóz koński, krowi, ... czy inny nie przerobiony może "spalić" pomidory. :D
Pozdrawiam Andrzej.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

jimmski pisze:jestescie wszyscy na urlopie ? ;)

najwiekszy ma już prawie 3metry ... nie wiem co robic, zaraz się w sufit wbije

pomocy ....
Przeczytaj co napisałem o obniżaniu krzaków pomidora, podałem dokładnie co trzeba robić, cięcie wierzchołka jest zwykłym marnotrawstwem nic nie pomaga, bo wybija się wiele nowych pędów.
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Post »

Czy ten wilk to jest to co zaznaczyłem strzałką na obrazku?

Obrazek
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Post »

Strzałką co prawda wskazujesz na liść ale myślę, że masz na myśli to co wyrasta z kącika liścia. Tak to jest "wilk" chociaż tak określa się gałązki u drzew owocowych. Ale wszyscy wiedzą o co chodzi :wink: :D
Aśka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”