Jak amatorsko uprawiać pomidory?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
jimmski
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 20 cze 2008, o 11:26

Jak amatorsko uprawiać pomidory?

Post »

Witam jako nowy użytkownik. Od miesiąca stałem się właścicielem 6 sadzonek pomidorów (Tigerella, czarna śliwa oraz Caraboubou). W ciągu miesiąca urosły ok 1metr. Posadzone są w 65cm średnicy, 45cm głębokości pojemnikach, w dnie wywierciłem parę o,5cm dziur. Pomidory stoją na tarasie, ziemia substrat specjalny od szkółki ogrodniczej.
Mam parę pytań, do grona szanownych fachowców(proszę zobaczyć fotki)

1.czy powinienem już odrywać dolne liście?
2.które są dokładnie "wilki", czyli te pędy boczne? to te mniejsze które odchodzą od łodygi głównej?(proszę o strzałkę na foto)
3. obrywac czy obcinac? w jaki sposob?
4.czy wystarczy nawóz firmy COMPO (opisane jest że nawozić co 6tygodni)
5. czytałem o mleku, czy powinienem pryskać, jeśli pokazały się małe czarne mszyce? i czy może być w końcu mleko ze sklepu, jakieś BIO? - nie mam dojścia do żywej krowy ... Wink
6. na co jeszcze powinienem zwracać uwagę?

dziękuję z góry za podpowiedzi i jeszcze raz przepraszam że niezbyt fortunne otwarcie, ale chyba mało czasu dla pomidorów, na dokładne wertowanie forum

pozdrawiam Jimmski
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pisz proszę używając ą,ę,ś,ó,ż itp. Regulamin. Przemo.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przeczytaj tematy o uprawie pomidorów m.in.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... +foliowego
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... +foliowego
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... pomidorach
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... pomidorach
By uprawiać pomidory musisz mieć podstawowe wiadomości zawarte w tych tematach. Dlatego podaję tylko linki tematów.
O mleku przeczytaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ight=mleko Zapobiega ono chorobom grzybowym.
Na mszyce użyj preparat np. Mospilan 20 SP lub jak nie chcesz stosować chemii to poczytaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=253
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Podstawowa zasada:

Przyrosty boczne się OBRYWA.
To samo z liśćmi zeschłymi lub dolnymi.

Jeśli masz wykształcone owoce pomidora na najniższym piętrze, to można liście oberwać poniżej grona.
Jakub . . . . .
jimmski
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 20 cze 2008, o 11:26

Post »

@Erazm, dziekuje za pomoc, jednak nie znalazlem opowiedzi na moje pytania ...

@Nemo56, Dzięki wielkie ...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Pomidory - pytania laika, prosze o pare porad

Post »

jimmski pisze:...1.czy powinienem już odrywać dolne liście?
2.które są dokładnie "wilki", czyli te pędy boczne? to te mniejsze które odchodzą od łodygi głównej?(proszę o strzałkę na foto)
3. obrywać czy obcinać? w jaki sposób?
4.czy wystarczy nawóz firmy COMPO (opisane jest że nawozić co 6tygodni)
5. czytałem o mleku, czy powinienem pryskać, jeśli pokazały się małe czarne mszyce? i czy może być w końcu mleko ze sklepu, jakieś BIO? - nie mam dojścia do żywej krowy ... Wink
6. na co jeszcze powinienem zwracać uwagę?...
1.Obrywamy liście do pierwszego grona i te dotykające ziemi oraz z plamami chorobowymi.
Erazm pisze:...Ja usuwam liście jak już pisałem tylko do pierwszego dolnego grona. Dziennie można usunąć max. 1 - 3 liści z krzaka. Po zerwaniu owoców z dolnego grona usuwam stopniowo liście do następnego grona.
2.Wilki to pędy wyrastające z kątów liści. Pomidory prowadzimy na 1 lub 2 pędy. Jako drugi pęd pozostawiamy pęd pod pierwszym gronem. Czy Twoje pomidory są odmianami samokończącymi? Nie znam podanych przez Ciebie odmian.
Erazm pisze: Naprawdę warto przeczytać dwa tematy:
"Jaka odmiana pomidora foliowego" cz. 1 i 2 oraz "Wszystko o... pomidorach." cz. 1 i 2 . Są tam wszystkie niezbędne wiadomości o uprawie pomidorów.
Jeżeli prowadzimy pomidory na 1 pęd to uszczykujemy wszystkie pędy wyrastające z kącików liści.
Na dwa pędy - zostawiamy pęd pod gronem kwiatowy - resztę uszczykujemy.
Na trzy pędy - zostawiamy pęd jak wyżej oraz jeden z wyrastających poniżej. Prowadzenie pomidorów na trzy pędy opóźnia zbiór owoców ale jest on bardzo duży.
3.Wilki i liście obrywamy.
4. Każdy nawóz do pomidorów jest dobry.
5.Mlekiem opryskujemy krzaki raz na 7 dni w proporcji 1 litr mleka na 5 litrów wody. Mleko ma działanie profilaktyczne - zapobiega infekcji grzybowej. Nie zwalcza chorób. Mleko powinno być nie przerobione czyli od "krowy".
Mszyce to szkodnik czyli użycie chemii np. Mospilan 20 SP, karate lub preparaty roślinne - link podałem.
Wszystko co napisałem jest opisane w podanych wyżej tematach. :D
Pozdrawiam Andrzej.
jimmski
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 20 cze 2008, o 11:26

Post »

Dzięki Erazm, troszke sie przejasnia ;)

jednak pare doglebnych pytan jeszcze:

1. wilki to te male odnozki, czy pedy ktore wyrastaja przy LODYZKACH lisci? gdyz kolo samych lisci nie moge nic znalezc
2. mleko od "krowy" - rozumiem - nie bylo nigdy mowy o kozim, ale czy moge uzyc takiego z KARTONIKA? np. BIO, gdyz nie mam dojscia do takiego PROSTO od krowy
3. co do moich odmian - to nie mam pojecia, tak napisane bylo na kartonikach wbitych przy sadzonkach. przebywam za granica, a z tutejszymi ogrodnikami ciezko sie dogadac i nie chodzi mi o bariere jezykowa ... ;)

ps. ta tigerella ma miec 4 metry wysokosci ... czy to w ogole mozliwe ?

Dzięki jeszcze raz i milego weekendu ...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Wilki to pędy które wyrastają (w kącie) na połączeniu pędy głównego i łodygi liścia u góry. Jest widoczny taki pęd na 3 i 4 Twoim zdjęciu.
Niektórzy stosują mleko z kartonika ale nie wiem z jakim wynikiem. Przez mleko od "krowy" mam na myśli mleko nie przerobione, bez pasteryzacji, konserwantów.
Co do odmian to może wie Tadeusz.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
slaw007
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 17 maja 2008, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Post »

Podczepię się pod ten wątek.

Mam odmianę sztywnołodygową samokończącą Jawor.
Jak ją najlepiej prowadzić.

Pozdrawiam

Sławek
jimmski
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 20 cze 2008, o 11:26

Post »

ok, ponowne Dzięki za "rozdziewiczanie" ;) mnie w temacie ...

zrobilem dzis maly porzadek ... poobrywalem liscie dolne i popodwiazywalem pomidory bawelnianymi tasiemkami, na "osemke" ... chyba OK?

ponownie jednak pare pytan:

foto 1 : czy powinienem oderwac takie wilki, jeśli juz sa takie duze? na tym gornym pedzie sa juz kwiaty ...

foto 2 : czy to nie piekny widok ;) ???

foto 3 : tak wyglada calosc, czy sa jakies uwagi ?

pozdrawiam Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Oglądając te fotki mam wątpliwość, czy owoce nie złamią krzewów.
Dobrym pomysłem było by podwiązanie krzewów sznurkiem pod coś stabilnego ponad krzewem.
Boczne odrosty czy jak tam wolisz "wilki" trzeba natychmiast usuwać jak tylko da się je uchwycić palcami.
Pobierają niepotrzebnie energię z korzeni.
Możesz zostawić jeden "wilk" na krzaku jak już ma kwiaty ale wiedz, że opóźnia to wegetację wszystkich owoców.
Podlewaj rzadziej ale obficiej.
Nie trzymaj w przeciągu.
Pomieszczenie jasne ale uważaj na poparzenia liści (słońce przez szkło). Cieniować!.
Jak nie latają wkoło nich białe stworzonka (mączliki szklarniowe) i liście są zdrowe, to oczekuj zdrowych i obfitych zbiorów.
Czego Tobie my wszyscy życzymy...

Co do gatunków:
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=376909811

Innych nie znalazłem (aby się coś o nich dowiedzieć).
Jakub . . . . .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

jimmski pisze:...foto 1 : czy powinienem oderwać takie wilki, jeśli już są takie duże? na tym górnym pedzie są już kwiaty ...
Ja bym oberwał wszystkie wilki.
Pozdrawiam Andrzej.
lotta
500p
500p
Posty: 596
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Te odmiany to są u nas zupełnie nieznane, ale to nic dziwnego, na świecie są setki odmian.
jimmski
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 20 cze 2008, o 11:26

Post »

dostalem je w szkolce ogrodniczej w Hamburgu ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”