Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Kąpiele storczyków

Post »

Dufin, ja moje przesadzałam nawet kwitnące i nic im się nie działo. Trochę się naczytałam o tych 'stresach' ale z mojego doświadczenia żadne takie nie wystąpiły.. Żaden z moich storczyków nie stoi w miejscu, każdy coś wypuszcza :) a podłoże proponuję Ci z OrchidSklepiku (dostępny w LM), ma duuuże kawałki kory i skały wulkanicznej :)
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kąpiele storczyków

Post »

Mam to podłoże własnie, chociaz niewiele już zostało :) Dwa storczyki są w nie przesadzone i rzeczywiście mocze je częściej ale niestety ciężko mi storczyka ustabilizować przy przesadzaniu, bo kawałki kory są tak duże, że nie wchodzą między korzonki, tak jakbym tego chciała.. Dokupiłam teraz chipsy kokosowe drobne i planuję kupić samą korę z orchidsklepiku bo pumeks ogrodniczy też mam. Liczę na to, że z chipsami kokosowymi to podłoże sobie lepiej poradzi :) Ale chyba jako jedyna nie zachwycam się nim :( Czytałam tyle mega opinii a ja sama mam mieszane odczucia, jakoś słabo naciąga woda.. Jak zanurzam na 3/4 wysokości doniczkę to wierzch jest ciągle suchy.. Dlatego tym razem pomieszam je z czymś drobniejszym :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ewa-es
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 22 sty 2013, o 00:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kąpiele storczyków

Post »

A jeszcze co powiecie na opcje kąpieli w wodzie kupnej, butelkowej. Wiem, że dla storczyka lepsza destylowana, ale butelkowa chyba lepsza od przegotowanej?
Jeżeli chodzi o przesadzanie to ja przesadzałam, kiedy szła odnóżka i wszystko było ok, dalej rośnie i wydaje się, że jest mu lepiej
Pozdrawiam
Ewa
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kąpiele storczyków

Post »

Mineralna ma bardzo dużo pierwiastków a chodzi o to, żeby nie było ich za dużo, by nie zalegały i nie zasalały podłoża, więc chyba wolałabym pozostać przy destylowanej gdybym się miała wahać :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kąpiele storczyków

Post »

Ja od jakiegoś czasu kupuję wodę z biedronki, storczyki chyba ja lubią bo nie widze zmian na korzeniach . Pomimo że mam sporą kolekcję bo około 60 falków każdego kąpię osobno (mają swoje osłonki) w obawie przed przeniesiem jakiegoś paskudztwa z jednego na drugiego storczyka
Awatar użytkownika
Maua
50p
50p
Posty: 55
Od: 2 sie 2012, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kąpiele storczyków

Post »

Mogę się podpiąć pod temat?
Mam pytanko o WODĘ AKWARIOWĄ - czy w takowej można kąpać storczyki? :)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kąpiele storczyków

Post »

Można, ale ryzyko dość duże i własne.My nie zalecamy.
Obca flora bakteryjna; nie zawsze sobie storczyk z tym poradzi.
Ale stosują forumowicze ...jak wiemy ;też na forum jest o tym..
JOVANKA
Awatar użytkownika
Maua
50p
50p
Posty: 55
Od: 2 sie 2012, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kąpiele storczyków

Post »

Wyszukiwałam, niestety na hasło akwarium ponad 100stron z czego chodzi raczej o trzymanie tam storczyków jak czerpanie wody. Wyczytałam o możliwości glonów, na innym forum, że super "naturalny nawóz" no nie da się ukryć :) W każdym razie jeszcze chciałam po prostu dopytać o plusy i minusy takowej wody :wink:
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kąpiele storczyków

Post »

Ostatnio widziałem w jakimś programie, że nie ma nic lepszego dla storczyków niż woda po podmiance z akwarium. Jest znacznie lepsza od odstanej, destylowanej czy odwróconej osmozy. :wit
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kąpiele storczyków

Post »

....
Ponieważ są " plusy i minusy" takiej wody...więc, wypowiadać się o przydatności na dłuższą metę powinni tylko Ci,którzy stosują.
Istotna jest obsada akwarium i sposób oczyszczania takiej wody.

Nie ma opracowań dla takiej wody, stąd trudno zalecać cokolwiek i generalizować ,ze woda " jest happy" dla wszystkich..
Każde akwarium jest jednak inne.


Stosuję okresowo wodę z oczka ogrodowego,. ale jednak....bogactwo mikroflory i "przeazotowanie "jest duże.
Nie mam ryb ale są ślimaki, traszka, wszelkie "pływaki, larwy komarów i wylęgarnia pięknych ważek .
Wystarczy ....aby woda była nawozem doskonałym ; jest krystaliczna bez chemii .

Tak... w telewizji mówią...podobnie można wiele napisać.Zależy zawsze kto mówi i dlaczego.
I zawsze ktoś się załapie, aby w ciemno uwierzyć :;230

W sekcji natomiast wskazujemy ;:89 jak sobie poradzić z problemami i na pewno :idea: przestrzegać przed błędami.
Ot...tak inaczej nadajemy niż telewizja od lat.

JOVANKA
Awatar użytkownika
Maua
50p
50p
Posty: 55
Od: 2 sie 2012, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kąpiele storczyków

Post »

Na temat obsady mam 3 różne akwaria - z rybami, z krabem, rybami i żabkami, oraz z narybkiem.
A co do minusów to po czym można poznać, że woda szkodzi?
Bo przyznaje, że właśnie tą wodą podlewam storczyki od jakiegoś czasu. Dwa falki straciłam bez w sumie żadnej przyczyny (tzn mam podejrzenie, że za głęboko moczyłam), reszta głównie stoi i nic się z nimi nie dzieje, jeden kwitnie, jeden wydaje keiki... starsze dendrobia namiętnie wydają keiki, młode z wcześniejszych keików rosną sobie powolutku, cambria ma nowy przyrost.
A więc mogę rozumieć, że u mnie woda służy i śmiało mogę jej dalej używać? Czy co jakiś czas przelać zwykłą wodą? Czy dodawać troszku nawozu co jakiś czas? A może przeciwnie - nie ryzykować częstych kąpieli akwariowych i np tę wodę stosować tylko co któreś podlewanie.
Wiem, że truje, ale chętnie poznam zdanie osób bardziej wtajemniczonych :wink:
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kąpiele storczyków

Post »

A, żeby daleko nie odbiegać od Twoich słów...potwierdzam to jest dobre określenie :lol:
Maua pisze:Wiem, że truje
Bo, albowiem, ponieważ... :lol: .
-wszystko... co jest ryzykowne i dlaczego podałam w odpowiedziach moich i jest wystarczające.

Dalsza analiza w stylu : co za bakterie mogą szkodzić jak i kiedy"...to szczegóły.Nie mają wpływu na inny przebieg
bakteriozy, niż te które znamy.
Poza tym to " coś" jest nieprzebadane więc rozmowa na ten temat jest bezprzedmiotowa..
A, "przeazotowanie" które jest oczywiste...niesie zawsze złe skutki w storczykach /pali korzenie, rośliny ida w zielone, trudno kwitną, złe pH, itp.../ Innym roślinom mniej szkodzi albo wcale.
Dalsze wywody na forum jedynie zaciemnią obraz...
Ja już różne wody stosowałam, poza praktyką mam "troszkę wiedzy" i nie muszę udowadniać dlaczego taką opinię wydaję.

Ale ...patrząc na nasz dział....łatwo jednak znaleźć tematykę wbrew opiniom....,że to niemożliwe czy trudne..

Na stronie czołowej Orchidarium jest przeszukiwarka!
Posługując się nasza przeszukiwarką /nad zieloną belką jest po lewej stronie jest taka funkcja - w okienko wpisujesz hasło "woda z akwarium" i klik !Wyskakuje lista tematów i krótkie wprowadzenie.Czytając ...szybko można znaleźć i interesujące nas kwestie.Wybiera hasło z postów ;nie wszystkie są dyskusyjne.Ale informacja jest !
I pozycji tego wykazu można wchodzić do tematu.
Nie szukając daleko...bo na trzech stronach /z 22/ znalazłam ciekawe rozmowy
TUTAJ i ...Dalej i TUTAJ

W nich znajdziesz najlepsza opinia - to rozmowy forumowiczów , zwłaszcza tych którzy posmakowali wody akwariowej.
A tematów jest jeszcze więcej. Trzeba tylko poświecić troszkę czasu na to.
Ale jak to mówią ... " dla chcącego nie ma nic trudnego"



JOVANKA
Awatar użytkownika
Maua
50p
50p
Posty: 55
Od: 2 sie 2012, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kąpiele storczyków

Post »

Dziękuje bardzo za linki... oj widzisz wpisywałam w wyszukiwarkę "akwarium" i się dziwiłam, że wyskakuje nie to co szukam :oops:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”