Nasiona tui

Drzewa ozdobne
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Nasiona tui

Post »

Zostaw tak.
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Nasiona tui

Post »

Skąd wziąć takie nasionka tui?
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 852
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Nasiona tui

Post »

Nasiona skąd wziąć? Z szyszek zbieranych jesienią.
Ja w tym roku na wiosnę wysiewam tylko świerki i jodły koreańskie. Thuje siałem w zeszłym roku z nasion przechowywanych ponad rok w piwnicy. Procent wschodów oceniam na jakieś 20-30.

W tym roku na wiosnę mam zamiar robić sadzonki z gałązek, ale w raczej w ukorzeniarce, bo w ukorzenianiu bez wspomagania mam słabe wyniki.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Nasiona tui

Post »

Pod koniec kwietnia wystaw na balkon/taras, aby je przystosować do warunków ogrodowych. a potem do gruntu, lub pojemnika. Do takiej wysokości jak na zdjęciu. moje samosiewki pod Thuja occ. 'Columna' dorastają w ciągu miesiąca i muszę to corocznie wyrywać.
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Nasiona tui

Post »

tomek ja nie mam tui i nie mam gdzie nasiona zbierac, a moze masz poddostakiem nasion i chciałbyś sie podzilć :)

kawu a ty zamiast wyrywac i wyrzucac moze potrzebujacym byś oddawał...? ;)
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
Awatar użytkownika
yanka
100p
100p
Posty: 155
Od: 31 mar 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Nasiona tui

Post »

Wysiałam dwa litrowe słoiki nasion lawsona Ivonne( na słoiki piszę bo tyle zebrałam dwa late temu :;230 ) , 20g świerka zwykłego, 10 g Omoriki i 10g świerka białego . Zebrałam również nasiona jodły koreańskiej ok 50 szyszek . Trzymałam to wszystko w papierowych torebkach w lodówce. Wysiałam na początku kwietnia 2012 do tunelu (torf plus żwir, potem nasiona i żwir. Wykiełkowało bardzo dużo nasion . Lavson wygląda jak trawnik - tyle tego , nie wspomnę o świerkach ;:138 . Najbardziej pozytywnie zaskoczyła mnie jodła. Dodam ,że tunelik miałam w okresie letnim zacieniowany i codziennie podlewało się automatem ( a raczej zraszało podłoże ) Fajnie jest się tak pobawić . Siewki świerka zwykłego posłużą mi do szczepień....
Izabela
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 852
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Nasiona tui

Post »

gosiakmala pisze:tomek ja nie mam tui i nie mam gdzie nasiona zbierac, a moze masz poddostakiem nasion i chciałbyś sie podzilć :)
Gosiu o nasiona jest bardzo łatwo. Ja jak zbierałem szyszki nie mając swoich iglaków, na których były, wybierałem się na cmentarz. Na cmentarzach rośnie zazwyczaj sporo ładnych iglaków. Zbieranie szyszek krzewom nie szkodzi. Co innego sadzonki. Te obrywam z własnych krzaczków.


W tej chwili mam nasiona tylko świerka kłującego i jodły koreańskiej. Niestety w ilości niewielkiej dla własnych potrzeb. Szyszek miałem w bród, ale nie potrzebowałem dużej ilości nasion. Gdybyś chciała za rok to mógłbym zebrać i wysłać. W tym roku nie mam czym się dzielić.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Nasiona tui

Post »

Napisz ile tysięcy nasion potrzebujesz, to wyślę pocztą. Dodam, że znacznie podrożały wysyłki listowe.
Wzdłuż wjazdu na posesję rośnie u mnie żywopłot z tuji Frieslandia, Gelderland, przeplatane co 5 sztukę, jałowcem Skyrocket. Wszystko wytworzone z patyka = własnoręcznie ukorzenione sadzonki. Te szybko rosnące odmiany mają ok. 3 m po 15 latach (strzyżone). Jak każda tuja, wytwarzają nasiona w dużych ilościach. Jednak to nic z tują Brabant. Szybko rośnie i wytwarza masę nasion, które pozostając na drzewie do wiosny czarnieją i szpecą. Zdobycie nasion z wyższych tuji nie stwarzają problemu, tylko nie wszystkie odmiany powtarzają cechy mateczne i dlatego lepiej ukorzeniać z sadzonek. Mamy wtedy czysty gatunek.

Yanka - Brawo!!! Można?
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
Awatar użytkownika
yanka
100p
100p
Posty: 155
Od: 31 mar 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Nasiona tui

Post »

Kawu, można ,można...
Jak naumiem sie wklejać zdjęcia to się pochwalę ... pewnie też można .... :D
Izabela
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Nasiona tui

Post »

Yanko
Mam to samo. Tak sobie wypisuję, ale nie wklejam zdjęć, bo ich nie mam. Czekam na lepszą, słoneczną pogodę i chociaż sprzęt foto dobry, to rośliny mają zimowe barwy.
Co zrobisz z tysiącami siewek, które wyrastają? To szkółka z dużym rozmachem. Jeżeli zamierzasz szczepić świerka, to mamy do czynienia z osobą już doświadczoną w branży. Czy się mylę ?
Lawsony to raczej będą zielone z siewu, a jodła koreańska ma dziwne szyszki w których wegetuje szkodnik i potrafi wyskubać nasiona do zera, na ale w lodówce to raczej nie pożyje. Powodzenia i czekamy na zdjęcia.
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
Awatar użytkownika
yanka
100p
100p
Posty: 155
Od: 31 mar 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Nasiona tui

Post »

Mam 7400 działeczkę ... :) i z zawodu nie jestem ogrodnikiem . Ach ! Dużo by pisać. Trochę projektuję , wykonuję i takie tam....
Co robię z siewkami? To był mój pierwszy sezon wysiewu nasionek . Lawsony wybarwiły się w ok 30 procentach , ale czy będą miały dalsze cechy to się zobaczy, 40 procent zielonych i te są największe bo mają już ok 20cm a reszta mała(5-8cm) i jakieś postrzępione.
Może z doświadczoną to za dużo powiedziane, kiedyś szczepiłam dwa sezony(dorabiałam sobie tak,a że przyjmowało mi się 75 procent.... ) I kiedyś po 6-u miesiacach zostałam szefem kompleksu szklarni roslin ozdobnych i tak to niewykwalifikowany ogrodnik- hobbysta został ogrodnikiem . Tak się zaczęła moja przygoda....
Chcę poszczepić sobie wężowego, Hopsii, Białoboka . Zobaczymy co wyjdzie. Już niedługo bedzie można ... ;:138 Chyba wyrzucą nas na kompost! to watek o nasionkach thuji ;:oj
Izabela
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Nasiona tui

Post »

"Chyba wyrzucą nas na kompost! To wątek o nasionkach thuji ;:oj"
Nie tak szybko, bo na tysiącach metrów działki (mam z tego 10 %) zapewne rosną tuje siewki , więc nie ma obawy. Jak się to dzieje, że szkółkarze studiują prowadząc interes po rodzicach, a my amatorzy pod ich nosem siejemy i ukorzeniamy (ja tylko kilka tysięcy, rożnych) i gdzieś to rośnie?
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
Awatar użytkownika
yanka
100p
100p
Posty: 155
Od: 31 mar 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Nasiona tui

Post »

Znam takich ogrodników po ogrodnikach , którzy rozłożyli interes po rodzicach... Ale to prawda,ze łatwiej następnym pokoleniom :D Siejesz nasionka czy sadzonkujesz? Jedyną moją piętą achillesową to robienie sadzonek ze Szmaragda! Szok! Zawsze coś sknocę. :;230
Izabela
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”