Pigwa - informacje o uprawie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Jeśli jednoroczna pigwa jest dobrze wyrośnięta, to spokojnie można pobrać potrzebny do okulizacji zraz.Kupując kiedyś w jesieni drzewka owocowe na targowisku zawsze sprzedawca odrazu przycinał główny pęd i nic przecież się nie stało. Dla pewności zasmaruj miejsce cięcia funabenem i okryj sadzonkę chochołem słomianym lub innym materiałem ( włókniną). Oczko pigwy zwykle mocno zrasta się z podkładką i nie ma niebezpieczeństwa jego wyłamania. U mnie nigdy się nie wyłamało niezależnie od rodzaju użytej folii do okulizacji. Należy jednak pamiętać aby sam pączek był odkryty, ale tylko pączek , pozostała powierzchnia oczka ma być szczelnie zasłonięta folią.
Aronii nie szczepiłem jeszcze na jarzębinie, myślę, że nie ma żadnych przeciwskazań do tego zabiegu. Powinna się nawet lepiej zrastać na jarzębinie niż pigwa, dzięki większemu pokrewieństwu do jarzębiny.
mariok87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 wrz 2012, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

I zrazy ścięte powiedzmy teraz, które włożę do lodówki, mam wyjąć dopiero przed samym okulizowaniem w maju? Jak mniemam wcześniejsze wyjęcie i pokazanie im słońca sprawi, że zaczną pukać i pączki będą się rozwijać.

Powiem szczerze, że zajmuję się okulizacją od kilku lat na dużą skalę, ale majowej okulizacji nie robiłem nigdy :) Może dlatego, że szkółkarze chcą, żeby uśpione oczko zaraz od wiosny startowało :)
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Tak, w maju tuż przed samym szczepieniem oczkiem żywym, po majowych przymrozkach.

-- 23 lis 2012, o 13:04 --

Ja oczywiście robię to tylko amatorsko na małą skalę, nie wiem jak to by było na tak dużą skalę.Warto zaszczepić 2-3 oczka na podkładce, tak na zapas, gdyby się jedno , czy dwa nie przyjęło.
mariok87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 wrz 2012, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Myślę ze i tak trzeba będzie założyć dwa oczka naprzeciwko siebie, żeby już w pierwszym roku uformowała się koronka. Tak jak w przypadku migdałka, którego okulizuje się na śliwce wanhenheima.
Ale tak jak mówisz, dla pewności lepiej założyć dodatkowe oczka w razie jakby któreś się nie przyjęło. Daje to więcej pewności, że nie trzeba będzie robić poprawki w sierpniu :)
mariok87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 wrz 2012, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

vader2 pisze:Musisz tylko na początku grudnia zebrać dorodne tegoroczne, wyrośnięte pędy(zrazy), ja wybieram takie które mają 50-70cm długości, końce ścięcia spryskuję roztworem Miedzianu 50, wiążę w pęki po 5-10 sztuk, końce ścięcia owijam mokrą ligniną, cały pęk owijam małym workiem foliowym na śmieci i spinam gumkami recepturkami, tak, że wolne są tylko końce wierzchołków, umieszczam w lodówce na dolnej półce( temp.ok. 2 stopnie Celsjusza) i tak czekam do połowy maja i wtedy okulizuję. Jeszcze tego samego roku wyrastają pędy


Chodzi o taką zwykłą opatrunkową ligninę do dezynfekcji ???
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Tak, ja używam takiej kupionej w aptece w postaci rolki.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Postanowiłem spróbować innej metody rozmnożenia. Będę siał nasiona wyjęte z dużych owoców pigwy. Owoce pochodzą z marketu, kraj pochodzenia Turcja. Nasiona wydobyłem, od śluzowałem w bieżącej wodzie i do lodówki. Na dniach wysieję do skrzynki i do piwnicy.
Obrazek
Wiosną wstawię do foliaka.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Masz może fotkę jak wygląda owoc tej "tureckiej pigwy" ? - jak masz wstaw na do wątku.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Fotki są na tej samej stronie nieco wyżej.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
jutlandia
100p
100p
Posty: 153
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Proszę o podpowiedź do kiedy mogę ciąć pigwę? spotkałam się z sugestiami, że cięcie pigwy wielkoowocowej wykonuje się w marcu, ale ja u swoich pigw nadal nie do końca widzę, co przemarzło... czy mogę się wstrzymać do trzeciego tygodnia kwietnia?
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Kiedy potniesz nie ma większego znaczenia, możesz poczekać aż będą pękać.
ania1590
romekp
200p
200p
Posty: 244
Od: 22 lis 2009, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Witam,
w tym roku zima była łaskawa (nie było ekstremalnych mrozów) i raczej nie powinno być przemarznięć,
u mnie pigwy bardzo ładnie puszczają. Jak nie będzie przymrozków w ogrodników i zimną Zośkę to trzeba będzie przerzedzać zawiązki.
Pozdrawiam.
romekp
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Nasiona pigwy właśnie kiełkują. Będę miał sporo siewek. Nasiona mam z owoców zakupionych w markecie. Owoce wykorzystałem do wspaniałej nalewki.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”