Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych. Ukorzenianie sadzonek

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
retro92
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 7 lip 2012, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: problem z przyjęciem się tuji z gaŁązek. FOTO

Post »

;:138 Super, jutro próbuje ponownie. Mają być to sadzonki w całości zielone-łącznie z łodygą, z góry tuji. ;:108 Teraz musi się udać!
AgnieszkaK
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 8 mar 2012, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: problem z przyjęciem się tuji z gaŁązek. FOTO

Post »

Ja kiedyś ukorzeniałam sadzonki tui, cisów, cyprysika groszkowego. Najdłużej i najmarniej ukorzeniały się cisy, ale też w większości. Osoba, która mi pokazała ten sposób mówiła, że ważne, aby to były sadzonki z zewnątrz krzewu, a nawet z nasłonecznionej strony - takie zdrowe, dobrze odżywione, piękne. Większość tych ukorzenionych sadzonek ma już kilka lat i rośnie u moich rodziców w ogrodzie , a także u znajomych.
Awatar użytkownika
pliszek
100p
100p
Posty: 141
Od: 28 maja 2012, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: problem z przyjęciem się tuji z gaŁązek. FOTO

Post »

ooo tak wyraznie za duze ja zawsze mam moje rosliny ok 10 cm i jeszcze im wierzchołkowe liscie ucinam,
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Sadzonkowanie iglaków

Post »

Mi lepiej wychodzą wiosenne sadzonki.
Awatar użytkownika
dawid214
200p
200p
Posty: 235
Od: 16 lip 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Sadzonkowanie iglaków

Post »

Prawie przez cały sezon można sadzonkować, proszę datą się nie sugerować. Reszta procesu jest poprawna praktycznie. :)
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ukorzenianie sadzonek

Post »

Mam pytanie co do ukorzeniacza... Próbowałem 3 razy rozmnożyć tuje i za każdym razem lipa ;:223 ... w czym tkwił mój błąd niby małe gałązki odrywałem z piętką i do ukorzeniacza... Nawet trzymałem to w pokoju ( robiłem to na początku lutego ) Jeśli w tym tkwił mój błąd. Ukorzeniacz był do pół zdrewniałych roślin ( tylko taki był w kwiaciarni ) Działa świetnie jeśli chodzi o winogrona... na 20 badyli wsadzonych w butelki plastikowe z ziemią tylko jeden szlak trafił... Uważam to za sukces ( winogrona trzymałem w pokoju więc miały cieplutko ) Do gruntu poszły po 15 maja i rosną świetnie. W TYM SEZONIE PIERWSZE OWOCE POWINNY BYĆ ;:138
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ukorzenianie sadzonek

Post »

Ważny jest termin, podloże, temperatura, wilgotność, nie tylko ukorzeniacz.Sama nie ukorzeniałam , ale robił to ojciec wiosną z rocznych pędów. Odpowiednie trzeba wyszukiwać ( nie tak prosto, bo nie moga byc ani zbyt miękkie, ani zdrewniałe, ani zbyt duże, czy małe), bo podobno nie wszyskie gałązki się nadają.Robił to w inspekcie cieniowanym kratką (półcień), i codziennie zraszał.Do końca lata miały korzenie, zimowały pod okryciem w tym inspekcie i wiosną przesadzał.

Nie nadaje się pokój ciepło też, bo jest zbyt sucho, a iglak potrzebuje odpowiedniego mikroklimatu.
Jerome
100p
100p
Posty: 199
Od: 30 sie 2012, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brandenburgia

Re: Ukorzenianie sadzonek

Post »

Marcin P pisze:Próbowałem 3 razy rozmnożyć tuje i za każdym razem lipa ...w czym tkwił mój błąd
Byc moze nie z tej rosliny pobierales sadzonki. Tuja to krzew i nie trzeba na niä wchodzic. :;230

A powaznie spröbuj pod koniec lutego, zanim ruszy wegetacja. Sadzonki tnij takie nie do konca zdrewniale w ukorzeniacz i do podloza. Podloze najlepiej piasek z domieszkä ziemi dla siewek, albo dla warzyw. Pisze o ziemi kupowanej, bo mozesz dac ziemie z ogrodu + piasek + ewentualnie skompostowane trociny, tez da rade. Sadzonke w czesci dolnej obierz z zielonego, a göre przytnij nieco zeby ograniczyc parowanie. I na pewno nie w pokoju. Chlodna piwnica, weranda, strych i przykryj foliä. Wietrz codziennie, zeby nie splesnialo i dbaj o wilgotnosc.
Od marca- kwietnia mozna wyniesc na dwör w cien i trzymac pod przykryciem, a jak masz kawalek wolnego w tunelu czy garazu to juz bedzie idealnie. I nie pakuj od razu w doniczki bo ciezko utrzymac stabilne warunki, tylko do duzej skrzynki, donicy, miski, co tam masz.
Sadzonka nie moze byc za duza, taka 8-12 cm, najdalej na sierpien powinienes miec ukorzenione.

Kiedys sie w to bawilem, ale potem "odkrylem" ze pietnasto- dwudziestocentymetrowe tujki mozna kupic w Polsce za 0,7- 0,9 PLN i mi przeszlo.

Milej zabawy i pozdrawiam, Piotr.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 15&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ukorzenianie sadzonek

Post »

Wiem o tym... Na allegro za parę groszy można kupić całą paletę 100 sztuk 200 ile się chce maksymalnie 1zł za sztukę, ale to nie o to chodzi... Nie ma się tej frajdy że to twoje dzieło ( bynajmniej taką mam radochę za winogronkami o których wyżej wspominałem ) Dzięki za radę postaram się coś wycudować w tej kwestii . Podzielę się swoim sukcesem lub porażką. Czas jest dobry luty już jutro :tan
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ukorzenianie sadzonek

Post »

Zrób sadzonki późnym latem. Wiosenny termin też jest dobry, ale gdy soki zaczną już krążyć lepiej, czyli w marcu.
Awatar użytkownika
mirek55522
100p
100p
Posty: 128
Od: 29 mar 2012, o 04:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Maz.
Kontakt:

Re: Ukorzenianie sadzonek

Post »

Marcin P pisze:Mam pytanie co do ukorzeniacza... Próbowałem 3 razy rozmnożyć tuje i za każdym razem lipa ;:223 ... w czym tkwił mój błąd niby małe gałązki odrywałem z piętką i do ukorzeniacza... Nawet trzymałem to w pokoju ( robiłem to na początku lutego ) Jeśli w tym tkwił mój błąd. Ukorzeniacz był do pół zdrewniałych roślin ( tylko taki był w kwiaciarni ) Działa świetnie jeśli chodzi o winogrona... na 20 badyli wsadzonych w butelki plastikowe z ziemią tylko jeden szlak trafił... Uważam to za sukces ( winogrona trzymałem w pokoju więc miały cieplutko ) Do gruntu poszły po 15 maja i rosną świetnie. W TYM SEZONIE PIERWSZE OWOCE POWINNY BYĆ ;:138
Iglaki ( między innymi i tuje ) potrzebują około 90 dni na wytworzenie tkanki kallusowej. Dopiera w tym momencie zaczynają rosnąć korzonki.
Podstawą hydroponiki jest wysoka wilgotność. W skali przemysłowej używa się zraszaczy.
W domu musimy zapewnić wysoką wilgotność w inny sposób .
Może być np. mała mini szklarenka taka jak do wysiewu nasion.
Tuja jest o tyle łatwa w rozmnażaniu że pobiera składniki odżywcze też przez listki.
Trzeba często zraszać opryskiwaczem z dodatkiem nawozów dolistnych dla iglaków ( ale bez przesady).
No i oczywiście musi stać w całkowitym cieniu.
Co do podłoża to perlit rozluźnia glebę , natomiast styropian utrzymuje temperaturę ( ważne w produkcji zimowej)
Nie ma takiej okoliczności życiowej która zwalniała by człowieka od myślenia.
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Ukorzenianie sadzonek

Post »

Jerome pisze: Sadzonki tnij takie nie do konca zdrewniale w ukorzeniacz i do podloza.
Proponujesz największy błąd, materiał pobierany do sadzonkowania się nie tnie! Cięcie miażdży tkanki i do niczego się nie nadaje.

Podstawa sukcesu to:
- podłoże torf i piasek z domieszką perlitu, w szkole uczono w proporcji 50/50,
- odpowiednio pobrany materiał BEZ CIĘCIA!!!
- stworzenie mikroklimatu z DUŻĄ wilgotnością, czyli inspekt/szklarnia/tunel z dostępem do światła zacienionego oraz mikrozraszacze oraz zamgławiacze. Światło to warunek konieczny, nie może być to piwnica bez dostępu do światła i też nie może być go za dużo, cieniowanie jest konieczne!
Jerome
100p
100p
Posty: 199
Od: 30 sie 2012, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brandenburgia

Re: Ukorzenianie sadzonek

Post »

Nie mam wyksztalcenia ogrodniczego. Jak mi kiedys dziadek pokazal, tak robilem. Ciälem i sie przyjmowaly. Ale moze te moje sadzonki jakies nieczytate byly :wink:
Fakt ze dziadek tuj nie ukorzenial tylko winogrona i porzeczki, ale zawsze powtarzal "ostrym nozem göra skosnie, a döl na röwno".
Ja to bezkrytycznie lata temu na tujki przenioslem i nawet na tym troche zarobilem.
Dzięki za poprawke, jak kiedys będę jeszcze ukorzenial to potargam.
Zadnych zamglawiaczy, ani zraszaczy nie posiadalem. NIe wiem jak sie to wszystko ukorzenialo. Cud? :wink:
Piwnica bez swiatla faktycznie nie wchodzi w gre. Ja w swojej mam okienka i jakos tak uznalem ze każdy ma. A nie musi przeciez.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 15&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”