Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 829
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

A ja sobie tak myślę chłop chce drewniany to niech robi On się chce pokazać co potrafi zrobić z drewna swoimi rękami. Nie pytał nas jak zrobić to taniej to po co te komentarze. Poczekajmy na foto relację, a póki co zróbmy zrzutkę na piwko dla Sławka żeby mu się czas do wiosny nie dłużył :;230 :;230 :;230
Wszystkim malkontentom MÓWIĘ NIE!
Sławek do dzieła! ;:136 ;:209
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Tylko przyklasnąć. Projekcik w głowce Sławuś już chyba jest ? I mus drzwi na przestrzał. Ja z drugiej strony dałem duże okno, ale to nie to. Cena nie gra roli. Taki ma się myk i już. :wink:
Pozdrawiam
Dariusz
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

ekopom pisze: Ale obecnie już wolę tunel stawiać z rur metalowych, ze względu na żywotność.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6de ... 066a4.html
Do czego służą te rurki pomiędzy roślinami ? Nawadnianie, ogrzewanie ?

Będę kibicował w budowie. Zdjęcia mile widziane.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

W ten sposób mam rozwiązane oszczędne ogrzewanie, najcieplej jest w pobliżu sadzonek.
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Dla ciekawych nowym rozwiązań technicznych w uprawach polecam serie z Youtube : "uprawiamy biznes"
A tu: http://www.youtube.com/watch?v=hNKmtqZI6wA o podobnym systemie ogrzewania oraz uprawa pomidora
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

krismiszcz pisze:Dla ciekawych nowym rozwiązań technicznych w uprawach polecam serie z Youtube : "uprawiamy biznes"
A tu: http://www.youtube.com/watch?v=hNKmtqZI6wA o podobnym systemie ogrzewania oraz uprawa pomidora
krismiszcz - a odpowiedz Ty mi szczerze, jaki związek ma Twój wpis z tytułem założonego przeze mnie wątku "Budowa tunelu foliowego od A do Z." Jest tyle innych wątków, które z racji swojego tytułu, zdecydowanie bardziej zasługują na umieszczenie w nich Twojego wpisu.
Ludziska... Na prawdę bardzo proszę o trzymanie się tematu wątku. Jeszcze ze dwa miesiące do rozpoczęcia przeze mnie prac przy budowie tunelu, a tu więcej wpisów o wszystkim, tylko nie o budowie tunelu. Już jesteśmy na drugiej stronie, a ja nie wstawiłem nawet jednego zdjęcia. :wink:
Myślałem, że z kolejnym swoim wpisem dotrwam do rozpoczęcia budowy, czyli gdzieś tak do początku marca, ale skoro widzę , że wpisy mocno zbaczają od tematu, to zmuszony jestem do małej interwencji. A przy okazji już teraz poodnoszę się do paru wpisów, które zwróciły moją uwagę. :wink:
No to zaczynam:
krismiszcz - no i widzisz. Pomijając fakt, że jak pisałem tunel ma być z drewna, a nie z jakiegoś innego materiału oraz faktu, że spawarki nie mam i mieć nie będę, a poza tym osobiście nie mam prądu na działce, a korzystam z niego tylko dzięki dobrym relacjom z sąsiadem. No i najważniejsze, przyznasz, że 520PLN(Twój kosztorys tunelu z metalu), to jednak nie jest, że zacytuję Ciebie
Stawiam że wyjdzie połowa Twoich kosztów.
, czyli połowa moich 750PLN.
Jacku -
...jedni uprawiają pod byle czym aby zaniżyć koszty tego kilograma warzyw, a inni muszą taki tunelik dopieścić.
W sumie dokładnie o takie podejście mi się rozchodzi. :wink: Doradziłeś, bym się zastanowił nad wysokością tunelu i faktycznie, po zrobieniu pomiarów :) , zobaczenia kąta nachylenia dachu szklarni u sąsiada, rozrysowania wszystkiego na kartce raz jeszcze, doszedłem do wniosku, że absolutnie masz rację i w zupełności wystarczy mi wyskość 2,4m. Kąt nachylenia wyniesie 30 stopni, więc i liczyć wszystkie wymiary łatwiej. Widzisz, po Twoim zdaniu, że zacytuję:
Sam się zastanawiam czy nie postawić tuneliku 4x15 ale typowo oszczędnie trochę stempli budowlanych i kilkanaście desek.
zauważam, że nadajemy na różnych falach. :wink: Dla mnie takie wymiary, to nie jest tunelik, to jest hangar, który zająłby mi prawie całą powierzchnię, którą mam przeznaczoną na warzywka. :wink: Policzyłem jeszcze raz i wyszło mi, że ja nie mam tyle miejsca pod warzywka, nawet jak bym policzył maliny, winorośla i truskawniki. :)
Artur - obiecuję, że zdjęcia powklejam, niech tylko ta zima się skończy. :) Uśmieszek na końcu, bo u nas we Wrocku pogoda taka, że gdyby nie choróbsko, które się przypałętało w grudniu, to już od 1,5 tygodnia bym na działce siedział i coś robił, robił, pił piwo, robił, pił piwo... :wink:
Trzeciego dnia przyszłą wichura i wszystko mi zniszczyła. Byłem załamany, ale po 3 dniach się pozbierałem i zrobiłem od nowa.
Oups, to musiało zaboleć. :( Ważne, że się pozbierałeś i dałeś prztyczka naturze doprowadzając budowę do końca. A napisz jeszcze jakie kantówki dałeś na słupki, a jakie na dach. Ja zamierzam słupki zrobić z kantówki 7x7cm , a dach z kantówek 4x5cm. Kantówki na dach pójdą dłuższym wymiarem w pionie, żeby konstrukcja była sztywniejsza.
Jarek -
Polecam składy budowlane, tam drewno jest zwykle tańsze niż w Castoramie,
czasami można wytargować niewymiarowe łaty czy inne kawałki za grosze.
Też tak myślałem i objeździłem parę składów drewnianych w mojej okolicy. Za ten materiał, który potrzebuję, czyli praktycznie same kantówki, zapłaciłbym o jakieś 20 procent więcej, niż to co zakupiłem w Castoramie. Gdybym kupował deski albo kloce, które bym sobie sam pociął wzdłuż do odpowiedniego wymiaru, to by wyszło nieco taniej. Dla porównania podam Ci cenę szpili metalowej, w które będę wsadzał słupki. W składzie kosztuje 19PLN, a w C. 12PLN. Generalnie zauważyłem, że faktycznie bardziej się opłaca kupować drewno w Składzie Drewnianym gdy chcemy kupować większe ilości. Ze dwa lata temu sąsiadowi spaliła się częściowo altanka i pomagałem mu troszkę przy odbudowie. Miedzy innymi robiłem mu rozeznanie w cenach drewna. Wszystko kupił w tym Składzie. Aha - łatę 4x5cm w Castoramie kupiłem po 2,7PLN za metr w kawałkach 4metrowych. W Składzie nie miał łat, ale z kantówek można było pociąć kantówki, ale cena za metr wychodziła około 3,1PLN. Razy ilość metrów, różnica wyszła zacna.
Ranczowiczka - no to konkretny tunelik Ci wyjdzie. 5x9,5m fiu, fiu. :) Toż to TUNEL, co się zowie. :wink: Ja w swoim tunelu o wymiarach 2,5x5m, czyli prawie o połowę mniejszym postanowiłem zastosować 10 szpil, czyli po 5 słupków z każdej strony. U mnie odległości między słupkami będą wynosiły 1,2m. U ciebie przy zastosowaniu 12 szpil (czy kotw, jak pisałaś) wyjdzie prawie 2m między słupkami. Nie wiem, czy to nie będzie troszkę za duża odległość. Nie wiem też z jakich kantówek będziesz budować tunel (choć domyślam się, że słupki będziesz miała grubsze niż7x7cm, bo moje szpile 7x7 kosztują około 12PLN). A tak w ogóle to powodzenia przy budowie i niech zima Tobie też się skończy jak najszybciej. :wink:
Ludwik - ja to miastowy jestem, a przez to skazany jestem na Składy Drewniane, Hurtownie, czy też inne hipersupermarkety. :) Z narzędzi, to niestety nie posiadam piły stołowej, więc skazany jestem na piłkę ręczną, dłuto i ręczną pilarkę pożyczaną od sąsiada... podobnie jak i prąd. No posiadam jeszcze wkrętarkę akumulatorową, którą zamierzam wszystko poskręcać.
Wojtek -
Poczekajmy na foto relację, a póki co zróbmy zrzutkę na piwko dla Sławka żeby mu się czas do wiosny nie dłużył
jestem bezapelacyjnie na tak i jakby co, to mogę podać numer konta na ten jakże szczytny cel. :)
Darek -
I mus drzwi na przestrzał. Ja z drugiej strony dałem duże okno, ale to nie to.
drzwi na mus będą z dwóch stron, już w tym małym tak miałem. To zrób abra-cadabra i okienko w drzwi zamień. :)
No... to na razie tyle. :wit :wit :wit
Awatar użytkownika
Ranczowiczka
200p
200p
Posty: 221
Od: 2 gru 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Legnicą Bolesławcem a Złotoryją

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Dzięki :D u mnie słupki będą 9na 9 cm i takie kupiłam kotwy,myślę ze wytrzymają i ta odległość między nimi [niecałe 2m] nie osłabi konstrukcji.|Przed laty w tym miejscu tez stał namiot tylko szerszy i dał rade przy podobnej konstrukcji. Masz rację czekam na wiosnę ;:3
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Sławek czekamy na fotorelację :). Co prawda mam w ubiegłym roku postawiony tunel foliowy (fot. u mnie w wątku) z drewna, ale chętnie poobserwuje twoje dzieło, bo muszę swój przenieść w przyszłym roku w inne miejsce i może coś nowego podpatrzę u Ciebie ( a potem pokażę mężowi - sprawcy tunelu ;) ).
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
qwert
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 8 kwie 2009, o 00:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: góry

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Sławek a myślałeś coś nad jętkami ? bardzo dobrze usztywniają konstrukcję i przy twojej wysokości boku , myślę, że nie będzie problemu z umieszczeniem tak żeby głową nie bić :)
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

:) Będzie 10 słupków, będzie i 5 jętek. :wink: Według moich wyliczeń znajdą się one na wysokości około 2 metrów, więc z pewnością nie będą mi przeszkadzać. Żeby usztywnić konstrukcję planuję również, oprócz jętek, 7 łat, które pójdą na długości. Jedna na szczycie, dwie w połowie dachu, po dwie na słupkach bocznych i po dwie w połowie wysokości słupków. Wszystkie te łaty mają mieć porobione zaciosy, by wchodziły jedna w drugą i nie wystawały, a przez to rwały folię.
Swoją drogą, to ja w myślach nazywałem te jętki zastrzałami, ale widzę, że jętka będzie bardziej fachowo. :wink:
Pozdrawiam. :wit
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Czy do tych przekrojów dachu uwzględniałeś napór wiatru i ewentualne opady śniegu. Nie obawiasz się że dachu będzie zalegało sporo śniegu ?
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Nie, nie uwzględniłem, bo nie znam wzoru, który skorelowałby wymiar kantówki z siłą wiatru i opadami śniegu. Uważasz, że krokwie 4x5 nie dadzą rady?

Obawiam się, nawet nie wiesz jak bardzo się obawiam, ale o tym cichosza, bo wolę, żeby śnieg o tym moim strachu się nie dowiedział, bo mi foliaka zawali.
A tak na poważnie, to zamierzam odśnieżać na bieżąco dach... Tak jak wszyscy moi znajomi posiadający szklarnie, foliaki na swoich działkach ROD. Myślę, że się da.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Gdy budowałem tunele foliowe z drewna, to konstrukcja drewniana musiała wytrzymać chodzenie po niej, a technicznie, to są jakieś normy, około 70kg naporu śniegu na 1m2 musi wytrzymać, a i o napór wiatru też jest brany pod uwagę. Dobrze jest, gdy są jakiś drzewa i zabudowy od strony wiatru, najbardziej od zachodu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”