Płodozmiany.Zmianowanie upraw.Uprawy współrzędne

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kasia82
500p
500p
Posty: 583
Od: 25 lut 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Sąsiedztwo roślin

Post »

LaViol dlaczego negatywnie działa? ;:131
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sąsiedztwo roślin

Post »

Widocznie związki chemiczne wydzielane przez kukurydzę źle działają na te akurat warzywa :) Natomiast pozytywnie na te, które wymieniłam wcześniej.
Zajrzyj choćby do cioci Wiki pod hasło allelopatia :)
Polecam książkę "Ogród inspirowany naturą". J. Stawicka, M. Szymczak - Piątek, J. Struzik, jest tam cała tabela wzajemnych wpływów roślin. Najwięcej o roślinach uprawnych jako najlepiej zbadanych, bo to się przelicza na konkretne kwoty - rośliny dobrze zestawione są zdrowsze, dają lepsze plony, mniej środków ochrony trzeba używać.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
konar55
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 30 sie 2011, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jakie warzywka siać naprzemiennie w tym samym miejscu?

Post »

Witam czy są jakieś przeciwwskazania żeby w tym samym miejscu rok w rok siać pomidory lub inne warzywa?
A może można siać w tym samym roku w tym samym miejscu różne rzeczy np. wcześniej szpinak a po zbiorach pomidory?
Jeśli tak to co można siać naprzemiennie w tym samym roku?
Awatar użytkownika
tomate
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 kwie 2012, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nadrenia

Re: Jakie warzywka siać naprzemiennie w tym samym miejscu?

Post »

Tylko że te dwie strony sobie czasami przeczą... na jednej jest np. że ogórek i pomidor są złym sąsiedztwem a na tej drugiej że dobrym... ;:129
Pozdrawiam
Ewa
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3993
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Jakie warzywka siać naprzemiennie w tym samym miejscu?

Post »

Moim zdaniem na tych stronach poruszone są dwie różne sprawy. Pierwsza to sąsiedztwo, czyli co można sadzić, siać obok czego. I w tej sprawie, to raczej druga podana stronka, a w ogóle to nie można do tego podchodzić tak zachowawczo, bo szczególnie na małych działkach i tak wszysto rośnie w niewielkich odległościach od siebie. Jak się odpowiednio nawozi rośliny, to nie ma niebezpieczeństwa "podkradania jedzonka" :heja . Druga sprawa to płodozmian, czyli co po czym. I to jest pod koniec tego pierwszego linka. I raczej tego trzeba się trzymać, chociaż zauważyłam, że psiankowate mogą być uprawiane przez parę lat na tym samym miejscu (np w szklarni czy foliaku z pomidorami czy papryką nikt nie wymienia co roku ziemi ;:oj ) Najlepiej, to zaprowadzić u siebie "trójpolówkę", czyli podzielić teren warzywniaka na trzy części i w ten sposób zmieniać co trzy lata miejsca nasadzeń. Oczywiście rysunek warzywniaka na dany rok z opisem co gdzie było ;:333 , bo w trzecim roku to już się nie pamięta co było ;:131 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie warzywka siać naprzemiennie w tym samym miejscu?

Post »

To jest zagadnienie filozoficzne, Ewo :;230

Jeśli pomidor rośnie obok ogórka, to jest korzystne dla pomidora ale niekorzystne dla ogórka.
Awatar użytkownika
tomate
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 kwie 2012, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nadrenia

Re: Jakie warzywka siać naprzemiennie w tym samym miejscu?

Post »

No to teraz kapuje, dlaczego mój Maliniak był taki niezniszczalny... rosły obok niego ogórki... ;:306 Ale ogórki mi się też udały - nie trzymały się reguł świntuchy... :;230

A tak na serio, to ja mam swoje wypróbowane kombinacje i myślę, że dużo zależy od tego w jakim miejscu i jakiej glebie się co uprawia, tak że żadna tabela na mur beton pewności nie da że z takim czy takim sąsiadem się uda. Dlatego ciężko czasami coś doradzić.
Pozdrawiam
Ewa
Petite
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 sty 2013, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Płodozmian dla początkującego laika ?

Post »

Hej!

W internecie w artykułach o płodozmianie biodynamicznym rośliny są dzielone na liściowe, korzeniowe, owocowe i kwiatowe, natomiast w książce o uprawie ekologicznej jest podział na liściowe, owocowe, korzeniowe i "rośliny poprawiające strukturę i właściwości gleby" i w przykładach do tych ostatnich podane są ziemniaki, kukurydza, groch i fasola. Nie wiem który podział jest poprawniejszy, ale szczerze mówiąc bardziej odpowiadałby mi ten drugi, jako że kwiatowych uprawiać nie będę, a zależało mi na cyklu 4-letnim. Nie wiecie jakie jeszcze rośliny można zaliczyć do tej ostatniej grupy? Motylkowate to wiadomo, ale dlaczego ziemniaki i kukurydza? Też wiążą azot?

I do jakiej grupy zaliczyć kalarepę i chrzan?
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Płodozmian dla początkującego laika ?

Post »

Kalarepę zaliczyłabym do liściowych, a chrzan oczywiście do korzeniowych.
Awatar użytkownika
lojka 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1915
Od: 4 wrz 2011, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie
Kontakt:

Re: Jakie warzywa sadzimy obok siebie.

Post »

Witajcie ja tych tabelek nie jarzę albo sobie zaprzeczają jak czytam np.przy posianym buraku korzystnie jak będzie-fasola groch warzywa kapustne i przy fasoli posianej niekorzystnie-burak ćw.groch warzywa kapustne to w końcu jak co jest korzystne a co niekorzystne bo to tylko zmieniona pozycja warzyw ale to te same warzywa już nie pierwszą tabelkę studiuję i tak jest jak się posieje to i tak wyjdzie kicha albo ze mną coś nie tak.Pomóżcie zrozumieć albo nauczcie odpowiednio czytać w to trzeba się dobrze wpatrzyć i porównać linijkę do linijki i wychodzą błędy. ;:7
pongo
50p
50p
Posty: 67
Od: 2 kwie 2013, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnyśląsk - Legnica

ALLELOPATIA - wzajemne odziaływanie roślin na siebie. Jak w

Post »

"Stoją jakby na straży w szeregach konopie,
Cyprysy jarzyn: ciche, proste i zielone.
Ich liście i woń służą grzędom za obronę.
Bo przez ich liście nie śmie przecisnąć się żmija.
A ich woń gąsienice i owad zabija.
Dalej maków białawe górują bad"
A. Mickiewicz



A jak to u was jest?
Jestem ciekawa, czy uda się wychować pyszne, soczyste pomidorki bez chemicznych środków ;:3
Ja w każdym razie powiedziałam sobie, że jeśli w tym pierwszym roku przygody z ogrodnictwem, mi się nie uda to dam sobie spokój.



Połączyłam Twój wątek z już istniejącym - moderator.
Awatar użytkownika
jonatanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3254
Od: 4 mar 2012, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Jakie warzywa sadzimy obok siebie.

Post »

Pongo witaj.Na pewno się uda.Ja nie ożywam grama środków chemicznych. :lol:
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jakie warzywa sadzimy obok siebie.

Post »

Ha ha ha - o, jakże zdumiony byłby Mickiewicz, gdyby mógł przewidzieć, że za ochronę grządki w postaci dorodnych konopii panowie w niebieskich mundurach odseparowali by owego ogrodnika na czas dłuższy i doprawdy jego ostatnim zmartwieniem byłyby żmije i gąsienice, zwłaszcza że przy nalocie antynarkotykowym znaleziono by i maki...
Eh, signum temporis - dawna niewinna sielanka to obecnie bardzo podejrzany obrazek... :twisted:
Zielonym do góry!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”