Galeria.Dalie Stanisława cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dalie ........ pasją i miłością.......

Post »

I wszystko jasne! Ciekawy sposób rozmnażania z sadzonek zielnych ! Dobrze Stanisławie, że napisałeś o tym, bo szczerze mówiąc zdziwiłam się jak zobaczyłam pole dalii, a każda inna i zastanawiałam się, jak sobie z tym misz-maszem radzisz :;230

I takie sukcesy!!! Gratulacje! ;:138

Ja mam około 60 odmian (choc nie pochodzę z wymienionych przez Ciebie miast :wink: ) zbieranych od znajomych, kupowanych, wymienianych (może niektóre wyszły z Twoich rąk). Skład jest zmienny od 15 lat, ale zawsze mnóstwo kwiatów. :tan Już nawet kiedyś myślałam, żeby podczas naszych dożynek zrobić małą wystawę, ale zawsze brakowało czasu. :(
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Dalie ........ pasją i miłością.......

Post »

Takasobie, czy mogłabyś w kilku słowach napisać, jak się robi sadzonki zielne? Jesienią dostałam od cioci jedną dużą karpę pięknych dalii a od kuzynku drugą, trochę innych. Co powinnam zrobić wiosną?
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dalie ........ pasją i miłością.......

Post »

Bożenko! To specjalność Stanisława, ja tego nigdy nie robiłam ;:131 , ale stwierdziłam, że to ciekawy sposób.
Nieco wcześniej o tym napisał!
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Dalie ........ pasją i miłością.......

Post »

Czytałam post Stanisława, ale nie do końca umiem sobie wyobrazić, jak to robić. W tym roku nauczyłam się siać dalie i zbierać ich nasionka. Pora na nowe umiejętności, bo te kwitnące łany dali przemówiły do mojego serca.
Awatar użytkownika
lanceta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3927
Od: 13 wrz 2010, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk-Legnica

Re: Dalie ........ pasją i miłością.......

Post »

BozenkaA pisze:Takasobie, czy mogłabyś w kilku słowach napisać, jak się robi sadzonki zielne? Jesienią dostałam od cioci jedną dużą karpę pięknych dalii a od kuzynku drugą, trochę innych. Co powinnam zrobić wiosną?
Pozwolisz,ze odpowiem.Po wiosennych przymrozkach /ja sadzę pod koniec kwietnia/jeżeli są rozrosnięte karpy podziel je,tak zeby kazda część miała kawałek łodygi i posadż do gruntu. Gdy wypuszczą młode pedy,mozesz zrobić sobie sadzonkę .Mówiąc potocznie urwiesz szczepkę ,potraktujesz ukorzeniaczem do zielnych i wsadzisz do doniczki...pamietając o podlewaniu,niech sobie rośnie.....
Próbowałam tego sposobu,urosły nawet do jesieni bulwki,ale w mojej ciepłej piwnicy wyschły.
Stanisław karpy pędzi wcześniej,bo w marcu juz wysadza do inspektu sadzonki a pod koniec maja ukorzenione do gruntu.....
Może uda mi się zawitać do tego "daliowego zagłebia ",zrobić fotorelację i rozwiać swoje i Wasze wątpliwości.Temat daliowy...intrygujący...... ;:224

Obrazek
Fragment moich dalii,na pierwszym planie odm.Pop Stretton.
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dalie ........ pasją i miłością.......

Post »

Lodziu!!! Piękne odmiany od Stanisława powinny koniecznie znaleźć się w katalogu forumowym. Choć Stanisław gdzieś już tu na forum wspomniał, że nie warto ( :evil: ), ja uważam, że nawet trzeba pochwalić się ile odmian my forumowicze mamy! ;:108 Każda jest piękna, każda warta zachodu, choć zdarzają się niewdzięczne i trudne odmiany. Więc zapraszam do katalogu! :wit

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 45&start=0
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Dalie ........ pasją i miłością.......

Post »

Dziękuję Lodziu. ;:196

Takasobie, do katalogu zajrzałam ;:oj i oniemiałam z zachwytu.
Awatar użytkownika
lanceta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3927
Od: 13 wrz 2010, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk-Legnica

Re: Dalie ........ pasją i miłością.......

Post »

Miłko.do Katalogu często zagladam i jestem pełna uznania dla podjętego trudu.Dobrze,że jest kilka wątków daliowych,wzajemnie się uzupełniających.
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dalie ........ pasją i miłością.......

Post »

Ideą powstania katalogu było zaangażowanie wszystkich miłosnikow dalii do wspólnego tworzenia.
To nie jest mój trud, tylko wszystkich. To nie jest zwykły wątek, ale tzw przyklejony :D

Tak, czy inaczej zapraszam wszystkich do tworzenia i korzystania! :D
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Janna
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 3 lut 2009, o 20:15

Re: Dalie ........ pasją i miłością.......

Post »

Łany dalii to uczta dla oczu.Za oknem śnieg i zimno,a tu piękne kwiaty radujace oczy i serce.Gdzie mogę dostać namiary do pana Stanisława.
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dalie ........ pasją i miłością.......

Post »

Jeśli chodzi o Stanisława, to jego kolekcja dalii siego ok 1000 odmian. Oczywiście nie w każdym roku są wszystkie dostępne, zwykle ok. 300 pojawia się w katalogu, który możecie od niego dostać, jeśli wyślecie prośbę na e-mail. Ja już otrzymałam tegoroczną ofertę - cudeńka! Odnośnie zdjęć - to dopiero początek wątku. Stanisław z czasem na pewno wklei zdjęcia swoich najpiękniejszych okazów. Znam go od dawna, i wierzcie mi, naprawdę jest człowiekiem bardzo zapracowanym, gdyż wszystko praktycznie robi sam ...Na razie proponuję Wam obejrzeć dalie Stanisław w prezentacji z tegorocznej wystawy, chyba na Łotwie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce dahlias Aivars Baroni?š - ten producent i kolekcjoner większość swoich okazów pozyskał od Stanisława. Na zdjęciach z wystawy z 2012 roku większość dalii jest podpisana (o dziwo nazwy są nawet poprawnie napisane!), więc łatwo porównacie z nazwami w katalogu, który otrzymacie od Stanisława. Również na http://www.dahlie.net znajdziecie wszystkie odmiany z katalogu, oczywiście ze zdjeciami.
Życzę wszystkim miłego oglądania w długie, zimowe wieczory - ale ostrzegam, że z "choroby" daliowej naprawdę ciężko się wyleczyć - wiem po sobie i paru moich znajomych...
Faktem jest, że efekt w ogrodzie jest niesamowity i zawsze budzi zazdrość sąsiadów.
Barbara
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Dalie ........ pasją i miłością.......

Post »

Wspaniały wątek i wreszcie mam okazję zobaczyć hodowcę na zdjęciu.
Witaj Stanisławie - dziękuję za to,że jesteś bo dzięki Tobie moja działka od wielu lat w każdym sezonie mieni się kolorami jak tęcza . Większość z nich pochodzi od Ciebie.
Z sadzonek zielnych rozmnażam dalie od dawna, szczególnie te niskie i średniej wysokości jeśli np planuję w następnym sezonie szpaler z tej samej odmiany.
Wiosną te niższe zawsze sadzę wcześniej do doniczek aby przeszły 2-krotne uszczykiwanie dla zagęszczenia. Gdy potrzebuje sadzonek czekam aż pęd jest wyższy - ucinam i zamiast wyrzucić sadzę od razu do ziemi. Szybko się ukorzeniają i do zimy zdążą urosnąć im małe kłącza.
Pozdrowienia dla fanów dalii
Awatar użytkownika
Lipien
200p
200p
Posty: 499
Od: 21 lis 2012, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ptaszków,dolnośląskie

Re: Dalie ........ pasją i miłością.......

Post »

Witam.
Ja nie jestem przeciwny temu katalogowaniu, tylko lojalny do tego z net, który współredaguję. Moja osobista uwaga jest - że odmiany, które opisujecie są "przemysłowe" zalewane nasz rynek polski.
Dobrze się mnożą - tzn. kłaczą są duże i szybko przyrastają, na kłączu dożo oczek z czego będzie dużo pędów. Może kilka słów na temat wielkotowarowej produkcji. Jednej odmiany w takiej holenderskiej firmie "HOBAND" wysadza się po hektarze jednej odmiany.
W szklarniach kłaczą na stoły są wciskane do podłoża aby można było maksymalnie pozyskać wszystkie sadzonki. Ukorzenione sadzonki mechanicznie wysadzane do gruntu, tak gęsto, że mieczyki sadzimy rzadziej, rozstaw dostosowany do maszyn. Nawożone pod kątem bulw tzn. jak ziemniaków. Maszyna cały czas ogławia rośliny do wysokości 50 cm, oczywiście nie kwitną a patrząc na pole nie poznacie, że to dalie. Ponieważ tam i w Południowej Anglii klimat cieplejszy rosną do przymrozku. Po ścięciu pędów, pola przykrywa się czarna folią. Dopiero teraz mechanicznie są wykopywane, sortowane, ładowane do kontenerów. Pokaźnym składnikiem ceny jest przechowywanie a przechowalnią są przecież hurtownie i półki sklepowe. A pracują przy tym nasi krajanie.
Na temat sadzonkowania później, przekażę wiadomości praktyczne, amatorskie nie książkowe - zima długa.

Lipień.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”