Szparagi-uprawa,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
micka
50p
50p
Posty: 79
Od: 20 maja 2008, o 22:06
Lokalizacja: skierniewice

Post »

Zależy mi bym mogła ją jeść.
micka
50p
50p
Posty: 79
Od: 20 maja 2008, o 22:06
Lokalizacja: skierniewice

Post »

A to można je jako ozdobne?? Kiedyś miałam coś takiego w ogrodzie, ale babcia mówiła szparagus. Teraz kojarzę, czy to mogło być to samo??
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyhodowałam piękne karpy szparag

Post »

W którym roku uprawy z nasion kwitnie szparag?

Dobra jest odmiana ARGENTEUIL?
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyhodowałam piękne karpy szparag

Post »

Moi drodzy - posiałam na wiosnę szparagi, które jesienią wysadziłam do gruntu. W drugim roku uprawy trzeba je bardzo dobrze nawozić żeby karpy się rozrosły a dopiero w trzecim roku uprawy można liczyć na pierwsze plony. Dopiero więc trzeciego roku je kopcujemy.
Tomku posiałam właśnie odmianę Argenteuil - jest to jedyna odmiana jaką spotkałam na polskim rynku.
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wyhodowałam piękne karpy szparag

Post »

MagdaMisia pisze:Moi drodzy - posiałam na wiosnę szparagi, które jesienią wysadziłam do gruntu. W drugim roku uprawy trzeba je bardzo dobrze nawozić żeby karpy się rozrosły a dopiero w trzecim roku uprawy można liczyć na pierwsze plony. Dopiero więc trzeciego roku je kopcujemy.
Tomku posiałam właśnie odmianę Argenteuil - jest to jedyna odmiana jaką spotkałam na polskim rynku.
Jesienią jak sadziłam szparagi to dołki zaprawiałam obornikiem. później cienka warstwa ziemi i dopiero wkładałam karpy.
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyhodowałam piękne karpy szparag

Post »

Właśnie o to chodzi, ale taki obornik szparagi dość szybko "zjedzą" zwłaszcza, że w drugim roku karpy mają się maksymalnie rozrosnąć. Proponuję je dokarmiać w ciągu lata mimo tego obornika na jesień... Ja wiele roślin wieloletnich sadze w ten sposób że daję "w stopy" obornik. Posadziłam tak truskawki, rabarbar, szparagi a z jednorocznych dyniowate, papryki, pomidory...
Awatar użytkownika
iwonaw67
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 wrz 2009, o 10:30
Lokalizacja: KONIN/WIELKOPOLSKA strefa 6 B

Re: Wyhodowałam piękne karpy szparag

Post »

Madziu czy na wiosnę mogę podłożyć granulowany obornik pod truskawki ? Mam duży kłopot ze zdobyciem "naturalnego" :evil:
Pozdrawiam Iwona
" co nas nie zabije , to nas wzmocni "
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyhodowałam piękne karpy szparag

Post »

oczywiście że możesz :) parametrami się on nie różni od zwykłego - ja też używałam granulowanego, bo zwykłego miałam tylko 20 litrowy worek po torfie załatwiony po starej znajomości :)
Awatar użytkownika
iwonaw67
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 wrz 2009, o 10:30
Lokalizacja: KONIN/WIELKOPOLSKA strefa 6 B

Re: Wyhodowałam piękne karpy szparag

Post »

dzięki za odpowiedz ale jeszcze jedno pytanko do tego tematu czy teraz mogę podłożyć ten obornik czy lepiej na wiosnę .Ponoć kto pyta nie błądzi . Nie chciałabym zabić moich truskawek które posadziłam na jesień :;230 ( dałam im we wrześniu nawóz jesienny)
Pozdrawiam Iwona
" co nas nie zabije , to nas wzmocni "
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyhodowałam piękne karpy szparag

Post »

moim zdaniem lepiej teraz - zawsze lepiej jak obornik się trochę rozłoży w ziemi zanim roślinki zaczną z niego korzystać. Obornikiem nie można zabić żadnych roślin chyba że kurzeńcem który pali je szybko ;)
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wyhodowałam piękne karpy szparag

Post »

MagdaMisia pisze:Właśnie o to chodzi, ale taki obornik szparagi dość szybko "zjedzą" zwłaszcza, że w drugim roku karpy mają się maksymalnie rozrosnąć. Proponuję je dokarmiać w ciągu lata mimo tego obornika na jesień... Ja wiele roślin wieloletnich sadze w ten sposób że daję "w stopy" obornik. Posadziłam tak truskawki, rabarbar, szparagi a z jednorocznych dyniowate, papryki, pomidory...
Miałam ładne szparagi i taką ilość, że wystarczyło do bezpośredniego spożycia jak i na przetwory.W tym roku zasiliłam dopiero obornikiem.Posadzone są jak pisałam wyżej w 2007 roku. W 2008 było trochę szparag, a tym roku było dużo. Część miałam bielone, a część zielone :D
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Szparagi karpy

Post »

Zapoznaj sie z doświadczeniem perdii http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... gi#p298703
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szparagi karpy

Post »

Szparagi w pierwszym i drugim roku po wysiewie nie powinny być kopcowane tylko dobrze nawożone żeby jak najbardziej się rozrosły. Można je jesienią wysadzić na miejsce stałe albo wiosną przyszłego roku. Dobrze im robią okłady z obornika :D
Zbiór można zacząć od 3 roku uprawy... wtedy jesienią drugiego usypuje się kopce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”