Glediczja trójcierniowa, iglicznia (Gleditsia triacanthos )wymagania,cięcie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szereda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 lis 2012, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brzeziny

Re: Iglicznia trójcierniowa

Post »

mateo pisze:Hehe, to za jakieś 20 lat gdybyś tam zbudował pasiekę to mógłbyś produkować miód towarowy z igliczni - może pierwszy w Polsce :)
pasieka tam już od dawna stoi :) wyciąłem trochę lasu sosnowego i mając do wyboru posadzenie sosny lub akacji zdecydowałem się na iglicznię :) sosna musi 80lat rosnąć i prócz drewna nic z niej nie ma. akacja około 20lat ale strasznie się paprze i w najbliższej okolicy w promieniu 2km jest jej ze 30ha. iglicznia zaczyna kwitnienie około 5-7dni po zakwitnięciu akacji więc wydłuża pożytek akacjowy (miód jest identyczny), rośnie 15lat do odpowiedniej dla mnie wielkości (daje już wtedy ładny pożytek dla pszczół), nie rozmnaża się korzeniowo i po 40latach może być na drewno kominkowe zużyta
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Iglicznia trójcierniowa

Post »

Na drewno kominkowe to tylko odmiana bezbronna.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Czorny
50p
50p
Posty: 71
Od: 12 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Iglicznia trójcierniowa

Post »

Po ilu latach zakwitnie iglicznia siana z nasiona? Moje akacje po pięciu latach zakwitły siane z nasion.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Iglicznia trójcierniowa

Post »

Nie wiem jakie akacje siałeś z nasion. W Polsce raczej żaden gatunek akacji nie będzie rosnąć pod gołym niebem.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Szereda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 lis 2012, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brzeziny

Re: Iglicznia trójcierniowa

Post »

seedkris pisze:Nie wiem jakie akacje siałeś z nasion. W Polsce raczej żaden gatunek akacji nie będzie rosnąć pod gołym niebem.
ja też ten błąd popełniłem - o robinię akacjową chodzi.
iglicznię widziałem kwitnącą pięcioletnią.
co do przydatności na drewno kominkowe to igły tutaj w niczym nie przeszkadzają jedynie kilka minut więcej czasu zajmuje oczyszczenie pnia.
Czorny
50p
50p
Posty: 71
Od: 12 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Iglicznia trójcierniowa

Post »

Miałem na myśli robinię.To moje iglicznie może w przyszłym roku zakwitną.
Awatar użytkownika
ellcia
500p
500p
Posty: 533
Od: 12 lis 2012, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Iglicznia trójcierniowa

Post »

Dzisiaj, jak przechodziłam przez park, to znalazłam takie wielkie strąki. Czy to są strąki iglicznii? Super wyglądają, ciekawe czy można je "zainstalować", jako ozdobę do bukietów, jak są one trwałe? Czy można z nich teraz po pierwszych mrozach zbierać nasiona i czy wykiełkują na wiosnę?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Iglicznia trójcierniowa

Post »

Nie wiem czy się otwierają same.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Iglicznia trójcierniowa

Post »

Wyglądają na strąki glediczji, jeśli nasiona dojrzały to mróz nie powinien im zrobić krzywdy. Na wiosnę przed siewem trzeba je poddać skaryfikacji.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Iglicznia trójcierniowa

Post »

Świetnie nadają się do dekoracji, są bardzo trwałe, ja wykorzystywałam przez kilka lat.Gdy pojawiła się perspektywa posadzenia tego drzewa po upływie ok.8(!) lat wyłuskałam kilka przy okazji rozbierania stroików świątecznych), namoczyłam i wysiałam.Wykiełkowały po ok.2-3 tygodniach.Jak widać długo zachowują zdolność kiełkowania.Niestety wysadziłam za wcześnie w grunt( w maju) i zmarniały.Doszłam do wniosku, że lepiej nie wysadzać takich zielnych, tylko jak nieco zdrewnieją i bardziej rozbudują system korzeniowy.
Kin14
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1325
Od: 27 sie 2008, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Iglicznia trójcierniowa

Post »

Moja iglicznia sama wyrosła w ogródku z zaplątanego nasionka, ma 3 lata, 50 cm wysokości, 2 cm kolce. Dwa lata temu była przypadkowo skoszona. Gleba piaszczysta , w szczerym polu, wiatry hulają okrutne i miejsce, które lubi mróz. W tym roku, już pod koniec września załatwił mi astry i dalie.
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Glediczja (Gleditsia triacanthos)

Post »

Hmm, dendrologia Senety mówi, że glediczja dobrze znosi cięcie, może być stosowana do cierniowych żywopłotów. Koronę na wysoko osadzoną. Przeglądając zdjęcia na internecie przypuszczam, że pędy rosnące pod kątem ostrym, bez przewodnika to po prostu jej typ wzrostu, luźna korona, malownicza w połączeniu z ażurowymi liśćmi. Może polubisz taki pokrój? Nie wiem czy mocne cięcie już 3 metrowych drzewek nie zniekształci ich, gdyby od początku formować je na gęsty krzew, lub palikować i wyprowadzić pień i koronę byłoby łatwiej. Można spróbować ciąć je na wysokości 2m, aby zagęścić wyższe partie korony i stworzyć drzewa na wzór tych na sawannie ;)
Hex2
200p
200p
Posty: 240
Od: 27 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Glediczja (Gleditsia triacanthos)

Post »

To ze drzewo ma luzna korone zupelnie mi nie przeszkadza, wlasnie dlatego posadzilem je od frontu. Obawiam sie tylko, ze zamiast ladnych drzew będę mial 3-4m. wysokosci krzaki. Czy cos takiego urosnie, skoro galezie rosna w skos?

H.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”