Nasiona tui

Drzewa ozdobne
daniel81
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 paź 2012, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nasiona tui

Post »

czy jak posadze tujki z nasion teraz to jaka wysokosc moga osiagnac z 6 miesiecy nie wiem czy jest warte zachodu sianie mam okolo 3 tys nasion
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: nasiona

Post »

Nie każde nasionko wyrośnie... Posiać można ale w jakich warunkach nie wiem... jak masz 3000 to może wzejść połowa lub mniej bo to zależy od światła czynników atmosferycznych etc...
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
jacek217
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 paź 2012, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nasiona tui

Post »

aj żeby ci połowa z tego wyrosła to będzie dobrze
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Nasiona tui

Post »

Rozumiem, że uczynisz to wczesną wiosną. Od ciebie zależy najwięcej pod warunkiem, że posiadane nasiona są świeże. Życzę powodzenia, mimo tego, że nie jestem zwolennikiem wysiewu tuji z nasion. Szkółkarze wykonują to wyłącznie z ukorzenionych sadzonek. Tuja z siewu nie powtarza cech roślin od których pochodzą i będziesz miał szeroki przekrój gatunku, czyli tuja marki tuja. Jeżeli robisz to na żywopłot to ;:108
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Nasiona tui

Post »

Żeby przechować je do następnego roku trzeba zapakować w worek i do lodówki :D aby ich zbytnio nie wysuszyć
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Nasiona tui

Post »

Ja w zimie zeszłego roku robiłem eksperyment z tujami i cyprysikami lawsona. Eksperyment był przeprowadzany w takim prowizorycznym growboxie ze świetlówkami jeszcze. Chodziłem po osiedlu i zbierałem różne nasiona z róznych tuji i cyprysików. Miałem jakieś 100-200 nasion z każdego gatunku. Posiałem do dwóch doniczek. Tuje zeszły bodajże dwie, cyprysików było 8. Po paru tygodniach zostały same trzy cyprysiki. W sumie do wieku takiego, w którym pokazały się igły dorosły dwie sztuki. Do tej pory mam jedną, bo druga gdzieś została sprofanowana przez przypadek. No i tym sposobem rośnie sobie, teraz aktualnie będzie zimować na ogródku, na golasa. Nasiona siałem od razu po zebraniu, nie wiem co byłoby, jeżeli byłyby składowane do wiosny. Pewnie nic by nie zeszło. Tak samo z modrzewiami - pobrałem jakieś 200 sztuk nasion, na wiosnę siałem a zbierane były miesiąc przed siewem i ani jedna roślinka nie zeszła. Przy czym inne świerki i sosny prawidłowo wykiełkowały. Reasumując: Z tej ilości nasion uzyskasz może jakieś maksymalnie 100 sztuk tuji (i tego raczej nie osiągniesz), wobec czego lepiej porobić jakieś sadzonki. Teraz będzie dobra pora :)
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Nasiona tui

Post »

Faktycznie jeżeli np. zebrałeś 300 nasion to wzejdzie Ci od 1 do 3 a więc szanse znikome (0,3%) lepiej zrobić tak jak mówi benzulli zrobić sadzonki :D
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
ANNA1976
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 27 paź 2012, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona tui

Post »

W zeszłym roku kupiłam w Kauflandzie nasiona Thuji i Jałowca.
Wysiałam w domu na parapecie w pojemniczkach.
Jałowce wzeszły 2 szt do dziś nie dożył ani jeden.
Thuji wzeszło kilkanaście i do dziś żyją wszystkie (jeśli ktoś jest zainteresowany mogę jutro wstawić zdjęcia)
Od wiosny aż do teraz stoją na balkonie i nie bardzo wiem co z nimi zrobić na zimę. Zabrać do domu czy postawić w osłoniętym miejscu w ogrodzie razem z innymi moimi iglakami.
Po prawie roku mają dopiero około 5cm, nie polecam rozmnażania thuji z nasion - zdecydowanie lepsze efekty uzyskuje się z sadzonkowania.
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Nasiona tui

Post »

Mógłbym prosić o zdjęcia, jestem ciekaw jak takie wyglądają :D
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Nasiona tui

Post »

Po roku mają 5 cm ? To szok i nie widzę tu najmniejszego sensu takich działań. Nie możesz przechowywać w domu, bo typowo ogrodowa roślina, a nie doniczkowa.
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
ANNA1976
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 27 paź 2012, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona tui

Post »

Damiano12318 pisze:Mógłbym prosić o zdjęcia, jestem ciekaw jak takie wyglądają :D
Proszę bardzo :)
Moje Tujki siane zimą zeszłego roku :

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Nasiona tui

Post »

Dziękuję za zdjęcia jednak nie wyglądają one jak sadzonki (wiem że one były siane z nasion) a więc lepiej sadzonkować :D
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
ANNA1976
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 27 paź 2012, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona tui

Post »

Nie wiem czy powinnam je jeszcze przed zimą przepikować do osobnych doniczek czy lepiej je zostawić tak do wiosny?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”