pytanie początkującego o kopanie ogródka

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pytanie początkującego o kopanie ogródka

Post »

PanOgrodnik pisze:Myślę też, że raz na kilka lat warto przekopać ogródek ale nie co roku. Dla mnie to nagorliwość i przesada.
Codzienne mycie się i zmiana bielizny to też przesada i nadgorliwość :lol:
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: pytanie początkującego o kopanie ogródka

Post »

5 lat temu na ugorze zaczęłam zakładać warzywniak. Pierwszy rok zaprzyjaźniony rolnik przeorał mi "na skibę" - tak to nazywał. Wywrócił mi ziemię go góry nogami i tak zostało na zimę. Następny rok , chciałam sama bez pomocy rolnika dać sobie radę więc była była masakra ponieważ musiałam te skiby "otrzepać" z ziemi i pozbyć się ich. Niestety jako niedoświadczony ogrodnik-mieszczuch pomyślałam, że trochę otrzepię te skiby nie będę ich wywozić i na tej ziemi "otrzepanej i darni posiałam warzywa :;230 Jak można się domyśleć plon równy zeru(zwierzaki w gospodarstwie sąsiada miały małe co nieco do zjedzenia).Następna jesień rolnik zaorał wiosną zabronował (chyba tak to się nazywa) no i mogłam zacząć robić grządki, ku rozbawieniu żony rolnika bo u nich nie robi się ścieżek grządek itp. Jednak nadmiar chwastów mnie wykańczał gdyż jeździmy na swoje "ranczo" tylko w wolne dni.Z orania również zrezygnowałam, gdyż po orce zaczęła na powierzchni pojawiać się glina z dolnej warstwy gleby.
Chwasty zwalczam wykładaniem prawie wszystkiego czarną agrowłókniną, Którą po zbiorach zdejmuję gdzie się da sieję poplon gdzie trzeba daję obornik i zakupioną glebogryzarką robię małe skiby i czekamy wiosny.
Wiosną tuż przed siewem rozgrabiam następnie układana jest włóknina potem sianie czy sadzenie. W końcu mam ogród a nie obóz pracy :D
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: pytanie początkującego o kopanie ogródka

Post »

Ja zawsze przekopuję na jesieni bo jeśli tego nie zrobię to na wiosnę mam strasznie ciężko do kopania i chwasty zostawione jesienią na wiosnę szaleją, późno wchodzę na działkę bo mam trochę podmokły teren. Dlatego gdy skopię ziemię jesienią to wiosną tylko przekopuję żeby ziemia szybciej obeschła.
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: pytanie początkującego o kopanie ogródka

Post »

Waleria pisze:PanOgrodnik! Ja od kilku lat nie przekopuję ogródka i nie zauważyłam,żebym miała gorsze plony niż sąsiedzi, którzy kopią. Ściółkuję czym się da i co się da. Najlepiej wychodzi mi ściółkowanie w pomidorach. Teraz zabrałam się za likwidację pomidorów, i z pewnym zdziwieniem stwierdziłam,że w zasadzie nie ma na tych grządkach chwastów, no bo jak mają być, jeśli nie pozwala im wyrosnąć dosyć gruba warstwa ściółki! A jak trochę odgarnie się ściółkę.....ziemia - miodzio! Pulchniutka, a moje najmilsze pomocnice - dżdżownice tylko mi w podzięce za papu ogonkami na pożegnanie machają, bo jednak wolą siedzieć głębiej, w ziemi. Na zimę zostawiam garbate grządki od ściółki, liści i kuchennych odpadów, które lokuję pod liśćmi lub skoszoną trawą. Pod drzewami też ściółkuję.
Walerio ściółkujesz świeżo skoszoną trawą? Ile cm pod krzak pomidora podkładać?
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: pytanie początkującego o kopanie ogródka

Post »

Tak jak pisałam: ściółkuję czym się da. Trawę raczej daję pod drzewa,żeby to ładniej, jednorodnie wyglądało. Grubość.... - jak się uda, im więcej, tym lepiej, tylko staram się,żeby ściółka nie przylegała do łodyg, bo nie wiadomo,czy pomidory coś takiego lubią, a jak się da świeżo skoszoną trawę, a ta zacznie grzać, to nie będzie to pomidorkom pasowało.
Waleria
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: pytanie początkującego o kopanie ogródka

Post »

Rozumiem, spróbuje ściółkować pomidory. mam nadzieję ze ich nie pomarnuję ;)
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pytanie początkującego o kopanie ogródka

Post »

Jaka jest aktualna odpowiedź Najlepszych Polskich Fachowców na "Pytanie początkującego o kopanie ogródka?". Kopiemy na jesieni czy nie?

Zapraszam do zajrzenia do Spisu treści w warzywach http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 1#p4428181
Mamy taki podrozdział AGROTECHNIKA, a w nim m.in Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne.. cz.2
Ten temat zamykam. mod/jokaer
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”