Uprawa warzyw zimą - pomysły

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Uprawa warzyw w domu

Post »

Wyczytałam tu na forum ale nie pamiętam na jakim wątku, że dobrze sobie radzi w domu na parapecie, seler naciowy, przesadzony z ogrodu do doniczki, będę próbować w tym roku tak go uprawiać, no i to co zwykle, więc szczypiorek z cebul, pietruszka, rzeżucha. cokolwiek urośnie to w zimie będzie smakować jak delicje :D

ups.. nataliada mnie uprzedziła :D
nataliaada
200p
200p
Posty: 222
Od: 27 sty 2009, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Uprawa warzyw w domu

Post »

Ja miałam na myśli seler i pietruszkę korzeniowe. Ważne tylko aby nie miały ściętych 'łebków' i aby pietruszka była prawdziwą pietruszką a nie pasternakiem udającym pietruszkę.
loginal
200p
200p
Posty: 370
Od: 2 sie 2011, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Uprawa warzyw w domu

Post »

karolinnaz pisze:2. Jakie warzywa mogę uprawiać?
Z pewnością ostre odmiany papryki, choć ich owocowanie będzie symboliczne. Raczej to nie uprawa będzie ale przechowanie - by przy sprzyjających warunkach wiosną wynieść do szklarni, na balkon lub do ogrodu w donicy. Zyska się większy plon i szybsze owocowanie w przyszłym roku.
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Uprawa warzyw w domu

Post »

Na balkonie można teraz uprawiać jarmuż i szpinak ;:3
Kasia
Fotorazzi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 lis 2012, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

wychodowanie w zimie ogorka gruntownego małej szklarni

Post »

Witam


Witam mam na imię Marcin. Nie mam nic wspólnego z ogrodnictwem gdyż od 16 lat zajmuje sie zawodowo fotografia. Jako ze strasznie lubie ogorki malosolne oraz pomidory malinowe a w tym roku jak sie tylko pojawily ogorki to w Warszawie na gieldzie w Broniszach kosztowaly 75 pln za kg !!!! ( oczywiście cena szybko spadała ale ok. 45 dni itak były droższe niż szynka !!!!
Mam jednak taki ambitny ( jak dla mnie) plan:

- chce wyprodukować czy jak to sie nazywa ogórki gruntowe i ew. pomidory na swoj wlasny uzytek ale jak najwcześniej. Mam dzialke ok. 500m2 pod domem ktora jeszcze przed 7 laty super wszystko roslo bo jest jakiejś bardzo wysokiej klasy. Zależy mi na tym tak bardzo ze postanowiłem zainwestować ~ 1000 pln w całą infrastukture do wczesnego pedzenia warzyw czyli np. w szklarnia ok 8m2 lub namiot aby to maksymalnie przyspieszyć.
Podjechalem tam gdzie sa w Warszawie działki pracownicze celem uzyskania informacji i 85 letnia Pani podała mi miedzy innymi nazwę waszego forum internetowego. Mam pytanie :

- czy ktoś moze opisać lopatologicznie i wmiare przejrzyscie ( konkretnymi nazwami ) dla amatorów caly proces na najwczesniejsze mozliwe wychodowanie ogorka gruntownego i pomidora malinowego w sposób przydomowy ( w szklarni lub namiocie) ? Koszt inwestycji do 1000 pln.
- czy to prawda ze już w zimę mozna chodować małe roślinki w domu a pózniej tylko je przesadzić do szklarni ?

- pozdrawiam
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: wychodowanie w zimie ogorka gruntownego małej szklarni

Post »

Musisz rozwiązać problem ogrzewania, bo powinieneś mieć w nocy te kilkanaście stopni ciepła. Aby jak najmniej wydać na ogrzewanie,to się stosuje kurtyny termoizolacyjne i na noc dodatkowo je się zaciąga, a przez to jest cieplej w szklarni. Także w naszym klimacie powinno przynajmniej do 15 lutego doświetlać, bo też jest za mało światła. Ogórek po posianiu powinien mieć minimum 20 oC i światło, a po miesiącu posadzić do szklarni na miejsce stałe. Pomidory wprawdzie mogą mieć nieco chłodniej, ale za to rozsada rośnie 2 miesiące i dopiero potem sadzimy do szklarni. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej wyszukiwarce.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: wychodowanie w zimie ogorka gruntownego małej szklarni

Post »

O uprawie w zimie w małej szklarni możesz zapomnieć, to nie w naszym klimacie. Za 1000zł możesz postawić całkiem spory tunel foliowy do przyspieszonej uprawy w grucie pomidorów i ogórków. Bez dogrzewania na plony możesz liczyć nie wcześniej niż w czerwcu.
adam4725
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 lis 2012, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin
Kontakt:

Re: wychodowanie w zimie ogorka gruntownego małej szklarni

Post »

największym problemem w ich uprawie jest odpowiednia temperatura
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wychodowanie w zimie ogorka gruntownego małej szklarni

Post »

Czy 1000 zł wystarczy zimą na miesiąc ogrzewania i doświetlania namiotu?
loginal
200p
200p
Posty: 370
Od: 2 sie 2011, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: wychodowanie w zimie ogorka gruntownego małej szklarni

Post »

mirzan pisze:Czy 1000 zł wystarczy zimą na miesiąc ogrzewania i doświetlania namiotu?
Być może, ja robiłem kiedyś kalkulację dla małej pompy ciepła typu powietrze--->woda. Ogrzewanie dla 10m2 szklarni wyszło mi ok. 100 - 200 pln/m-c. Oświetlenie zaś 100 pln/m-c przy założeniu doświetlania UFO_LED 300W przez 12 godz/dobę.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wychodowanie w zimie ogorka gruntownego małej szklarni

Post »

Z tego wynika,że te 1000 zet,wystarczy na 3-4 miesiące utrzymania roślin.Czy to się opłaca,
nie wiadomo.
loginal
200p
200p
Posty: 370
Od: 2 sie 2011, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: wychodowanie w zimie ogorka gruntownego małej szklarni

Post »

mirzan pisze:Z tego wynika,że te 1000 zet,wystarczy na 3-4 miesiące utrzymania roślin.Czy to się opłaca,
nie wiadomo.
Zależy ile zjadasz miesięcznie tych warzyw i owoców które mógłbyś mieć z własnej małej szklarni. Wg moich wyliczeń dla mojej 4 osobowej rodziny - opłaca się, bo kupując pomidory, ogórki i inne wydajemy miesięcznie więcej niż koszty eksploatacji własnej szklarni 12,5m2. Oczywiście koszty jednostkowe będą wyższe niż dla dużych producentów i dużych obiektów.
marsellus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 wrz 2013, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

uprawa zimowa

Post »

Witam.

Widząc co nadchodzi za oknem wpadłem na myśl aby przygotować się do posiania co nie co na zimę do doniczki. Pomyślałem na początku o pietruszce bo z tego co przejrzałem w internecie nie ma z tym zbytnio problemu. Ale czy ktoś wie może jak to wygląda w praktyce? Za wszelkie uwagi będę wdzięczny ponieważ mam bardzo małe doświadczenie w tym temacie. A i jeśli znacie inne jadalne roślinki które można wyhodować zimą to również będę wdzięczny za podzielenie się tą wiedzą.

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”