Grusza samosiejka

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza samosiejka

Post »

Jeżeli się źle zrasta z pigwą to robi się na pośredniej : korzenie- pigwa , pośrednia-bera hardego , odmiana źle zrastająca się z pigwą ( np . klapsa).

-- 29 sie 2012, o 00:59 --
astone pisze:Czyli powinienem kupić konferencję na pigwie tej jesieni, wsadzić i np na jednej gałązce zaszczepić wiosną "moją" gruszę? Da się to tak zrobić?
Myślę że warto spróbować.Ale możliwe że Twoja odmiana będzie źle się zrastać z konferencją - ale kto nie ryzykuje ten nie zyskuje :wink:
kolekcjoner smaków
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza samosiejka

Post »

Przestaje byc "prosto" i "oczywiście" :(
Ale w takim razie będę próbował i z ta konferencją i z samosiejką. Tylko teraz tak: jak znajdę samosiejkę - to wykopię i przesadzę. ( a jakie duże to ma byc drzewko?, albo raczej - jakie małe ?). A jak nie znajde - to będę siał pestki. I te pestki to z byle jakich gruszek, czy z tej "mojej" ?
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Grusza samosiejka

Post »

Cała przyjemność po Twojej stronie. W zależności od tego jaką będziesz miał siewkę dobierzesz metodę szczepienia.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza samosiejka

Post »

Z tymi siewkami - mojej roboty. Jak nie znajdę rosnących dziko. Wezmę pestki (z byle czego czy mogą byc z tej mojej?). Wysiewam wiosną? Czy te pestki muszę jakoś spreparować najpierw? Np wymrozić, czy wymoczyć czy jeszcze co innego?
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Grusza samosiejka

Post »

Widzę, że Cię wciąga. Jeszcze ze dwa posty i założysz szkółkę. Ale wracając do tematu to najszybciej uzyskasz owoce jeśli na wiosnę zaszczepisz swoją gruszę na siewce lub przeszczepisz inną odmianę ( to polecam, można mieć dwie lub więcej odmian na jednym drzewie). Jeśli chcesz uzykać siewki to nasiona przed siewem musisz stratyfikować 3 mieiące ( wystarczy domowa lodówka, wilgotne podłoże i raz na tydzień napowietrzyć). Nasiona po zbiorze wysusz i przetrzymaj w chłodnym, suchym miejscu do czasu rozpoczęcia stratyfikacji.
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza samosiejka

Post »

Jest jeszcze jeden sposób : rozmnożenie wegetatywne .
kolekcjoner smaków
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza samosiejka

Post »

faniczekolady pisze:Jest jeszcze jeden sposób : rozmnożenie wegetatywne .
Przez odrosty? Jak ich nie ma to mam zrobić ?
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza samosiejka

Post »

Musisz pomóc drzewu je wykształcić. Np; dogrzebać się do korzenia i wyciągnąć kawałek na powierznie - jest duża szansa że zacznie puszczać gałązki , a potem siach nowe małe drzewko ja pępowine i zasadzić na zaplanowanym miejscu - tylko że to czasu wymaga - 2 lata myśle :/

Możesz też na wiosnę naciąć sobie pędów , zanurzyć w ukorzeniaczu i do ziemi - im więcej tym masz większą szansę na przyjęcie któregokolwiek z patyków.
(Czasem z żartów przy ziomowym wycinaniu wbijam wilki , w ziemię - i czasem się przyjmują ;:172 )
Nie znam %na powodzenie , ale w tym przypadku lepiej mieć za dużo niż za mało - jak ,,naprodukujesz '' za dużo to możesz potraktować jak chwast .
kolekcjoner smaków
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza samosiejka

Post »

Czy jest szansa, że z nasion powtórzy Bonkreta Williamsa? To jedyna grusza, która rosła w starym sadzie, na własnych korzeniach, stare drzewo, zdrowe, piękne, niczym nie pryskane. Nic tam się raczej nie mogło przepylić. Nie mam szans na szczepienie, bo przywiozłem gruszki z daleka.
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza samosiejka

Post »

Od paru lat eksperymentuję szczepienie, przeszczepianie grusz europejskich na gruszach azjatyckich. Zauważyłem, że doskonale się zrastają i bardzo mocno rosną, ale najsilniej grusze europejskie( Radana, Dicolor, Uta, Bojniczanka) rosną i rozwijają się na gruszy chińskiej Tse-Li . Na moim kilkuletnim drzewku Tse-Li, szczepionej na kaukaskiej , przyrosty roczne Lipcówki kolorowej i gruszy Alfa , osiągnęły przyrosty roczne powyżej 2 m i średnicy pędu 23mm, była to okulizacja letnia z roku poprzedniego. Nie wiem tylko jak jak długo będę musiał czekać na pierwsze owoce, ale przynajmniej w ciągu dwóch trzech lat będę miał rozbudowaną koronę drzewa na 3-4 m.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza samosiejka

Post »

A próbowałeś bezpośrednio na Tse-Li?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Grusza samosiejka

Post »

Ja bym proponował zakup gruszy na S1. Dobra będzie bera i na niej zaszczepić lub latem zaokulizować. Ja używam nieco innych podkładek. Głogi i pośrednia z dzikiej gruszy polnej lub S1 i pośrednia z gruszy.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza samosiejka

Post »

seedkris ja mam tylko nasiona, bez szans na szczepienie, dlatego pytam czy warto.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”