Winorośle i winogrona cz. 2

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
westwe
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 15 mar 2011, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Witam mam pytanie odnośnie ogławiania pędu kiedy to zrobić czy jest już na to pora czy poczekać do września i na ile oczek przyciąć latorośl.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

westwe pisze:Witam mam pytanie odnośnie ogławiania pędu kiedy to zrobić czy jest już na to pora czy poczekać do września i na ile oczek przyciąć latorośl.
Na tak postawione pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Latorośla owocujące na starych krzewach tniemy zazwyczaj co najmniej za 8-mym liściem powyżej ostatniego grona. Młode sadzonki ogławiamy trochę inaczej, dłużej. Połowa sierpnia to już czas na cięcie. Śilnie rosnące krzewy tnę od lipca, bo mam słabe słupki w szpalerach :D i wszystko jest ok.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

kapitan obejrzałem twoją fotkę z 12 sierpnia i mam do Ciebie pytanie. Jakiej grubości miałeś latorośla, które po pierwszym roku pozostawiłeś do owocowania?. U mnie w tej chwili grubość latorośli, 10cm nad miejscem szczepienia wynosi 8 - 10 mm. Pozdrawiam.
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

andrew54 masz racje , myślałem o siarczanie potasu ale jakoś tak wyszło, że zrobiłem z tego siarczan amonu. Postaram się sprawdzać tekst przed wysłaniem. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

@badylarz,nie zapominaj że Kapitan winorośl którą zaprezentował uprawia w tunelu a tam krzewy rozwijają się dwa razy szybciej niż w gruncie i mają przedłużoną wegetację.Dwumetrowe przyrosty to nic nadzwyczajnego w pierwszym roku uprawy.Według fachowej literatury łoza w miejscu cięcia powinna mieć minimum 6 mm średnicy i musi być porządnie zdrewniała.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

badylarz pisze:kapitan obejrzałem twoją fotkę z 12 sierpnia i mam do Ciebie pytanie. Jakiej grubości miałeś latorośla, które po pierwszym roku pozostawiłeś do owocowania?. U mnie w tej chwili grubość latorośli, 10cm nad miejscem szczepienia wynosi 8 - 10 mm. Pozdrawiam.
Różnie to pewnie było, u odmian. Jak chcesz analizować to tutaj http://winnica.bloog.pl/id,6414802,titl ... index.html znajdziesz zdjęcie łozy każdej odmiany wykonane wczesną wiosną tego roku po odkryciu, więc jeszcze nic nie przytyły. Na każdym zdjęciu jest widoczna opaska z nazwą o szerokości 13 mm. Porównując łatwo będzie ustalić grubości łozy.
Tak to mniej więcej wygląda

Obrazek
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
piotrek7725
200p
200p
Posty: 368
Od: 20 cze 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Winogrono , winorośl

Post »

Mam takie pytanie ukorzeniam z udziałem rośliny matecznej Arkadię i Izę Zaliwską za pomocą butelek butelki przecięte wzdłuż w środku schowany pęd, butelka do połowy wypełniona mieszanką piasek:torf uniwersalny - 1:2 z dodatkiem ukorzeniacza uniwersalnego (akurat taki miałem) ile czasu teraz mniej więcej muszę czekać na ukorzenianie? próbuje ukorzenić latorośle ucięte za 8 liściem...
Kolejne pytanie czy sztorby (chyba tak to się nazywa) pobiera się jesienią z łozy czy z latorośli?
Awatar użytkownika
Miki
50p
50p
Posty: 99
Od: 6 sty 2011, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Winogrono , winorośl

Post »

piotrek7725 pisze:...czy sztorby (chyba tak to się nazywa) pobiera się jesienią z łozy czy z latorośli?
Sztobry pobierasz późną jesienią (przed mrozami) ze zdrewniałej latorośli, która w przyszłym roku stałaby się łozą, tyle że jak ją utniesz to nie dasz jej tej szansy :). Można pobrać też wiosną, wtedy już z łozy (bo Twoja latorośl na wiosnę będzie już łozą), jest jednak ryzyko, że mogą być przemarznięte.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winogrono , winorośl

Post »

piotrek7725 pisze: ile czasu teraz mniej więcej muszę czekać na ukorzenianie?
Takie ukorzenianie najlepiej zaczynać w czerwcu. Butelki niech stoją przy krzewach do pierwszych przymrozków. Jak przymrozek zetnie liście odczekaj kilka dni i dopiero odetnij. Należy jednak uważać na silniejsze mrozy, które mogą być groźne dla systemu korzeniowego. Korzenie dotykające ścianek peta są szczególnie narażone.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
gazela99
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 sie 2010, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze BIŁGORAJ

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Poszkuję pilnie sadzonek winorośli następujących odmian : Arkadia , Nero ,Schuyler , Łora , Swenson Red ( po 1 sztuce kupię ).

Z góry dzięki.




Czekam na oferty
Info na gazela99@poczta.fm
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

gazela99 pisze:Poszkuję pilnie sadzonek
Mogę spytać dlaczego pilnie? Ktoś z Twoich znajomych ma imieniny ? :D Owoców w tym roku na pewno z nich nie uzyskasz.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
gazela99
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 sie 2010, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze BIŁGORAJ

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Robię " przebudowę " (przemeblowanie roślin ) na mojej działki i zrobiło się miejsce na winorośl
planuję posadzić w tym roku jak się uda .

na owoce trzeba będzie poczekać dwa,trzy lata niestety
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

gazela99 pisze:Robię " przebudowę " (przemeblowanie roślin ) na mojej działki i zrobiło się miejsce na winorośl
planuję posadzić w tym roku jak się uda .

na owoce trzeba będzie poczekać dwa,trzy lata niestety
Ponieważ szukasz sadzonek teraz i pilnie, to jedyną opcją w chwili obecnej są sadzonki w pojemnikach. W necie propozycji sprzedaży takich sadzonek jest opór. Musisz jednak zdać sobie sprawę, że w przypadku otrzymania słabej sadzonki, która męczy się od wiosny w mikrym pojemniku, jej szanse na odpowiednie wyrośnięcie i zdrewnienie do zimy są niewielkie. Jest po prostu mało czasu. Sadzonka po wysadzeniu jakiś czas będzie się adaptować, a wrzesień i pierwsze przymrozki za pasem. Może się okazać, że sadzonki nie przetrwają zimy. Jednym słowem odradzam kupno teraz. Poczekaj do jesieni, a nawet do wczesnej wiosny i poszukaj sadzonek gołokorzeniowych. Takie sadzonki teraz rosną w szkółkach. W gruncie są od wiosny, cały czas się ukorzeniają i zaczynają drewnieć. Tak będzie do jesieni. Kopane będą po zaprzestaniu wegetacji. Taką sadzonkę bez większego ryzyka można posadzić późną jesienią lub wiosną i cieszyć się w przyszłym roku silnymi przyrostami. To taka moja rada :D .

PS. Jak kupisz mocne sadzonki w dużych pojemnikach, to możesz ryzykować. Ale przy sprzedaży wysyłkowej kupuje się "kota w worku". Mało który sprzedawca wysyłkowy pokazuje zdjęcie sadzonki, za to wszyscy namiętnie zamieszczają kolorowe zdjęcia gron, nie koniecznie tych odmian które akurat sprzedają.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”