Choroby storczyków

ODPOWIEDZ
Alicja28
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 lip 2012, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam,

Dziś po kolejnych oględzinach mojego storczyka zauważyłam w zagłębieniach kwiatów i w warżce małe " robaczki" w kwiatach, białe albo jasno żółte? trudne do zauważenia bo są naprawdę maluutkie. Trudno mi je przypisać do którychś z robali atakujących storczyki bo wszystko co znajduje w internecie dotyczy albo ziemi albo atakuje liście.Do tego są one naprawdę małe i nawet z lupą( kiepska lupa) nie jestem w stanie stwierdzić co to. Na zdjęciach w internecie wszytko wygląda inaczej i jest większe:)Nie wiem czy wełnowce czy mszyce bo chyba tylko to pasuje? Rękami tez tego nie pozbieram bo są za małe, ukryły się w kwiatach, jedynie patyczkiem do uszu może by się udało ale wątpliwą skuteczność w tym widzę, tym bardziej ze zlewają się z kolorem płatków....Niestety zdjęć nie udało mi się zrobić,nic na nich nie widać ;:174
Dodatkowo zaobserwowałam na łodydze mokre krople, czy to będzie ta " rosa miodowa"? Załączam zdjęcia.
Mam też pytanie o liście, zauważyłam brązowe punkty oraz te wypukłe srebrne/ przeźroczyste _ trudno stwierdzić:)
Chyba już mi całkiem odbija z tym storczykiem im więcej się mu przyglądam tym więcej rzeczy mi się nie podoba.:(
Czy spray Provado wystarczy na pozbycie się szkodników z kwiatów? I po jakim czasie będę mogła go ustawić z innymi/ Wiem że oprysk trzeba powtórzyć. Co mogę zrobić z liśćmi?
Bardzo proszę o poradę, pierwszy raz mam taki problem ze storczykiem. Wcześniej tylko w innym były skoczogonki ale z tym sobie poradziłam.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




Alicja
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Alicjo,
macie wspólny problem z Krystyną.
zerknij tutaj......http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=57721
I takie metodę i środki jak polecałam należy zastosować.
mała uwaga:
-szkodniki są małe w rzeczywistości to 1-2 milimetry.Zdjęcia zawsze pokazują w zbliżeniu ich postać dla rozpoznania.
-storczyki wcale nie są szczególnymi kwiatami ,które są atakowane częściej niż inne kwiaty przez różne "plagi"

Powodzenia też życzę w tym boju ;:148
JOVANKA.
Alicja28
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 lip 2012, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witaj Jovanko!
Dziękuje bardzo za porady :)
Kupiłam dziś spray Provado i od razu wzięłam się do działania. Niestety nie udało mi się zdobyć pałeczek, ponoć są wycofane ze sprzedaży... Poszukam jeszcze.
Po przygodzie z Dendrobium zaczęłam dokładniej obserwować inne storczyki i chyba niestety będę musiała jeszcze spryskać moje Oncidium i Phalenopsisy :( pojawiła się rosa i te same dziwne odbarwienia na płatkach:(

Jak pozbędę sie szkodników odezwę się jak mi poszło:)
pozdrawiam
i jeszcze raz dziękuje
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Choroba storczyka

Post »

to mogą być wciorniastki. Na początku nie widoczne wysysają soki i pierwszy objaw to srebne ślady to jak u Ciebie.
Trudno je zwalczyć. Powodem jest wysoka temperatura i suche powietrze.
Ja je zwalczam manualnie i środkami dostępnymi u nas.
Poczytaj w necie jakie są w Polsce środki na te robaczki.
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Choroba storczyka

Post »

Damiano12318 pisze:to mogą być wciorniastki. Na początku nie widoczne wysysają soki i pierwszy objaw to srebne ślady to jak u Ciebie.
Nie wiem czy te srebrne ślady, to nie są przypadkiem pozostałości po zraszaniu twardą wodą?
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba storczyka

Post »

Damiano....,
Obecność zgrubienia na liści nie świadczy o żerowaniu wciornastków.
Charakterystyczna dla tych szkodników srebrzystość powierzchni liścia jest oczywistym identyfikatorem.
Jednak...nie powoduje takich zaburzeń w postaci jaki mamy na zdjęciu.

Deformacja tkanki podpowierzchniowa ...może być naturalnym zaburzeniem wewnątrz- tkankowym.
Powody będą raczej nieznane...bo zgadywać....nie sposób.
Bywają "wady wrodzone, bywają zmiany fizjologiczne w wyniku błędów uprawowych itp....
Dopóki taki wyrostek nie jest źródłem rozwoju jakiegoś "brzydactwa" nic z tym nie ma potrzeby robić.
Tak więc mala_mi...nie ma powodu interwencji i stosowania metod leczenia.
Falenopsis pielęgnowany w sposób właściwy zgodnie z kulturą uprawy tego rodzaju z taką wada może
dłuuuuuuuuuuugo dobrze żyć.
Oczywiście... wszelkie niekorzystne zmiany wokół narośli zgłaszaj. Albowiem :evil: licho nie śpi
Ale tego nie życzę.

Powodzenia JOVANKA
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Choroba storczyka

Post »

3velyna Wątpię ponieważ napisała że to się rozrasta

Jovanka Jak najbardziej tak jak Pani mówi może to być wada genetycznie wodzona... :oops:

mala_mi Obserwuj ten liść :D
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Choroba storczyka

Post »

Damiano12318 napisała, że rozrasta się ta 'gęsta kropla' a o srebrnym nalocie jako pierwszy wspomniałeś Ty :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
mala_mi4567
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 lip 2012, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba storczyka

Post »

Hmm ... srebrnego nalotu na tym liściu i na każdym innym nie zauważyłam.
Obserwuje ten liść doś uważnie i mam śmiałość stwierdzić, że to coś się jakby przestało rozrastać. Wydaje mi się, że to jednak nic poważnego, ale lepiej dmuchać na zimne :) Nie pozostało mi nic innego jak dalej obserwować roślinkę. Serdecznie dziękuje za porady i odpowiedzi. Jakie kolwiek zmiany postaram się tutaj zgłaszać. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
NomiMalone
100p
100p
Posty: 172
Od: 8 sie 2012, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam.
Zalogowałam się dzisiaj na forum ponieważ mam problem z 2 storczykami a nie znalazłam nigdzie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Bardzo byłabym wdzięczna za wasze wskazówki , co to i dlaczego.

Pierwszy storczyk teraz sobie odpoczywa po kwitnieniu. Jego dolny liść zrobił się lekko żółty, pomarszczony i wcześniej był pokryty taka jakby zaschniętą mazią. Jakby go ktoś pomalował czyms przezroczystym a po wyschnięciu zaczęło sie to złuszczać i pierzyć . Na tym samym storczyku na liściach , głównie po stronie spodniej znajdują sie lepkie krople. Na tutejszym forum wyczytałam że to mogą być albo ;:214 ;:214 albo tak zwana gutacja, czyli wydzielanie zbyt dużej ilości soli. Robali nigdzie nie znalazłam. Dodatkowo jeden liść pękł na kawałku na samym środeczku liścia i nie wiem dlaczego
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Drugi storczyk bardziej mnie martwi. Na jednym liściu zrobiła sie taka dziwna plama z czarnym środkiem, powoli się powiększa . nie znalazłam ;:214

Obrazek
zdjęcie dolnej strony liścia

Obrazek
zdjęcie górnej strony liścia

Bardzo was prosze pomóżcie ;:145
Awatar użytkownika
Beatrice
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 24 maja 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Jak dla mnie to są po prostu stare liście, które siłą natury obumierają, daj jeszcze zdjęcia całości :)
Awatar użytkownika
NomiMalone
100p
100p
Posty: 172
Od: 8 sie 2012, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Oto pierwszy storczyk z tym więdnącym i żółknącym liściem

Obrazek

Oraz drugi storczyk, który bardziej mnie martwi , ten z powiększającą sie czarną plama na liściu

Obrazek

Ten drugi bardziej mnie martwi bo wygląda dośc zdrowo, ma ładne grube sztywne liście, teraz wypuszcza pęd kwiatostanowy, korzenie ładne , przesadzałam jakoś w maju i po przesadzeniu nawet nie chorował, większośc korzeni miał zdrowych . Wypuszcza także nowy listek . Tylko ta plama mnie martwi. najpierw była żółta, później po środku zrobiła się czarna , wygląda to jak taka zgorzel , plama jest sucha i się rozrasta.
kwiat153
50p
50p
Posty: 52
Od: 6 maja 2012, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witaj to może być poparzenie od słońca opryskaj Topsinem może pomoże Powodzenia
Pozdrawiam Halina
Storczyki >zapraszam<
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”