System grawitacyjnego nawadniania roślin

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Re: nawadnianie grządek

Post »

Bez sitka oczywiście będzie jako - tako, ale na zasadzie, że podlewamy każdą roślinkę osobno (z tym osobno może przesadziłem, położyć wąż i niech się sączy jakiś czas, aż nawodni okolicę). Ale z sitkiem byłoby i szybciej i wygodniej.
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Post »

Witam serdecznie!

Potrzebuje pomocy aby uruchomić nawadnianie uprawy ogórków. Na dniach zakupie 1000mb taśmy kroplującej, posiadam 2000l zbiornik w ocynku i do tego pompka elektryczna? Czy ktoś w ten sposób nawadnia? Jakieś doświadczenia oraz wskazówki miło wskazane.

Pytanie dlaczego tak chce zrobić mimo że w instalacji wodociągowej mam 2 bary, ponieważ najbardziej zależy mi na nawożeniu uprawy.
mkwapisz
100p
100p
Posty: 191
Od: 9 cze 2012, o 08:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Taśma kroplująca - nawadnianie uprawy ogórków.

Post »

Witam, właśnie znalazłem twój watek dotyczący podlewania i nawożenia przez linie kroplujące. Sam zadałem to pytanie, ale odzewu jakoś nie było. W którymś z wątków o ogórkach widziałem, że zrobiłeś coś sam w tym kierunku. A ja ostatnio zafundowałem sobie coś takiego:
Obrazek
Ten dozownik działa przy wydajności 0,5-3,0 m3/h. Ćwiczę na razie regulację tego, tak aby rozrobiony nawóz wyciągnęło podczas jednego cyku podlewania. Dodatkowo do każdej linii założyłem zaworek (też na zdjęciu) żeby podlewać tylko konkretne rzędy roślin.

Wcześniej przepompowywałem wodę przez nieduży zbiornik z nawozem. Średnio roztwór miał zadane 0,5%, ale tak naprawdę to na początku było więcej a później to lała się już sama woda. A teraz to zobaczymy. Na razie nie podlewam, bo leje z nieba strasznie.

Pozdrawiam
Marcin
asiula2706
50p
50p
Posty: 73
Od: 7 wrz 2011, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubartów a raczej okolica

Re: Taśma kroplująca - nawadnianie uprawy ogórków.

Post »

ja kiedyś nawadniałam taśmami kroplującymi z beczki 1000 l ale bez pompy, tylko pole było pod małym ukosem. nie powiem że to było złe, ale miało mały minus - za wolno szło. 600 l wody szło ok 2-2,5 ha, czterema wężami o dł ok 80 m. Ty z tego co piszesz posiadasz pompę więc może szybciej będzie płynąć woda.
Joanna
Narabek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 kwie 2011, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Nawadnianie ogrodu wodą ze studni lub innego zbiornika

Post »

Witam,
Czekam na poprawę pogody i biorę się za system nawadniania w swoim ogrodzie. Zrobiłem już projekt wiem ile muszę zastosować zraszaczy itd. Chciałbym jednak wykorzystać studnie z deszczówką do podlewania. Wiem że muszę zastosować pompę (nie wiem dokładnie jaką więc pytam również oto) nie wiem natomiast jak to wygląda z podłączeniem jej do systemu i sterownika...

Proszę o pomoc!
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: nawadnianie ogrodu a studnia deszczowa

Post »

Witam,
a czy deszczówka będzie w jakiś sposób filtrowana tak aby nieczystości nie dostały się do elektrozaworów i zraszaczy?

i jeszcze pytanie...czym będzie Pan podlewał w czasie suszy kiedy opadów nie będzie?

Pozdrawiam
Narabek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 kwie 2011, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: nawadnianie ogrodu a studnia deszczowa

Post »

No właśnie myślałem o takiej pompie z filtrem są chyba takie dostępne na rynku ? Mam wyprowadzone przyłącze do wody pod które system będzie podpięty.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: nawadnianie ogrodu a studnia deszczowa

Post »

pomp jest bardzo duży wybór. Można wybrać także pompy zatapialne.

Z filtracją też nie ma problemu. Można założyć np. filtry 10" narurowe o takie
Obrazek

Podłączenie do systemu dowolne. Ważne zamontować osobne zawory, by w jednej chwili można było wyłączyć sieciówkę/deszczówkę.

Sterowanie dowolne:
- zegar sterując pracą pompy
- zegar sterujący przepływem ( wówczas sprawdza się hydrofor)

chcesz całość sterowana? Bo między siecią a deszczówka możesz zrobić sterowniki, albo założyć siec do studni. Gdy poziom deszczówki spadnie poniżej 1/10 objętości to do tego poziomu np 1/10 uzupełniać się będzie z sieci. To spowoduje, że w studni zawsze będzie woda (no chyba że studnia dziurawa). A sama układ zasilania będzie prostszy; system będzie tylko dla układu studnia-zraszacze, a całkowicie niezaleznym będzie sposób zasilania studni w wode: gruntowa, z drenażu, z rynien czy z sieci.
Narabek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 kwie 2011, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: nawadnianie ogrodu a studnia deszczowa

Post »

jakie urządzenie sterowało by poziomem wody w studni. Tzn. Jakie załączało by dostarczanie wody z sieci.... A w jaki sposób sposób zrobić tak aby pompa włączała się kiedy zraszacze się "odpalą" jakie parametry powinna w takim wypadku posiadać pompa (max 1m3 na godzinę pobór wody na największą sekcje).
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: nawadnianie ogrodu a studnia deszczowa

Post »

sterowanie najlepiej ciśnieniem. Hydrofor (- czyli układ pompa-sterownik-zbiornik ) gdy ciśnienie spada w zbiorniku pompa zaczyna pompować.
Więc jeśli elektrozawór "puści' wodę na zraszacze, to ciśnienie zacznie spadać. A to powoduje natychmiast reakcje hydroforu który dąży do utrzymania założonego ciśnienia. trzeba dobrać tylko o odpowiedniej wielkości, by dał radę.

Podobnie można zrobić zawór pływakowy, który sterować będzie mechanicznie, jak zawór w sedesie, lub sterować będzie włącznikiem elektrycznym.
Narabek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 kwie 2011, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: nawadnianie ogrodu a studnia deszczowa

Post »

Alternatywne co można zastosować ? coś takiego zda egzamin ? http://www.gardena.com/pl/water-managem ... ki-4000-2/
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: nawadnianie ogrodu a studnia deszczowa

Post »

wydaje sie że powinna dać radę.

Max wydajność to 4m3/h . Ciśnienie 2b czyli 2 at czyli :D 20 m słupa H2O.
Musisz sprawdzić jaka będzie faktyczna wydajność,zależnie od oporów - wysokość podnoszenie, straty w przewodach. bo nie podają jak będzie faktyczna wydajność gdy opory będą wynosi 5 czy 10 m o ile spada.

to przykładowy wykres: Jak zwiekszamy H, to punkt na lini musi zblizyć do mniejszej wartości na lini Q

Obrazek

czy wystarczy - musisz sobie sam odpowiedzieć: ile zraszaczy x potrzebna wydajność na zraszacz i jakie jest cisnienie pracy. Czyli łączna wydajność zraszaczy, na wykres i widzisz jakim powinnaś dysponować ciśnieniem. Jeśli to ciśnienie przekracza o 2m (przyjmij straty na samych rurach, kolankach, zaworach) wymagane dla zraszacza to są duże szanse ze wystarczy przy takim układzie.
_mackro_
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 27 sty 2013, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: nawadnianie ogrodu a studnia deszczowa

Post »

W przypadku systemów do odzyskiwania wody deszczowej, należałoby zamontować centralę deszczową, tak aby w przypadku braku deszczówki, automatycznie pobierana byłaby woda z sieci wodociągowej. Nie jest to mały koszt, ale ułatwia pracę systemu nawadniającego i rozwiązuje problem braku wody. Ogólnie montaż zbiorników podziemnych, stanowi wysoki koszt, ale mając w perspektywie opłaty za deszczówkę, liczone od powierzchni dachu i utwardzonych podjazdów, to w dłuższym okresie czasu może mieć sens.
Poznam Regulamin Forum
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”