Choroby storczyków

ODPOWIEDZ
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Liść żółty jest najstarszym liściem.
Ma prawo tak się zachowywać roślna./choć.. :lol: czasami błędami pielęgnacji przyspieszamy ten proces :idea: ! /
Nie ma takiej opcji... aby, liście trwały wiecznie. Ilość ich jest ograniczona do pewnego max.
Gdy zupełnie liść zżółknie = odprowadzi cenne składniki do rośliny.... to :D ...odpadnie.

A, w doniczce :roll: może być efekt mikoryzy- często wygląda jak granulki /białe,kremowo-żółte/

Polecam zapoznać się z tym terminem w w naszej sekcji.
Mikoryza ma swoje tematy.......
jak również żółte liście.
Ważne, aby przy prowadzeniu pielęgnacji storczyków korzystać z naszych doświadczeń i udzielonych wcześniej
porad.Polecam :lol:

Anonietka....
liść wygląda na poparzenie słońcem.Wymaga zabezpieczenia.
Pozukaj podobnego tematu ;nie tak dawno był dyskutowany i konsultowany.

pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

a co to może być? :
Obrazek
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

A...a co mu robisz nie piszesz :( .
Że jest piegowaty.. to widać.. :;230 ale nie zawsze to objaw choroby.

A... co to jest za storczyk ?
ważne , bo niektóre są uwrażliwione na różniste " nadmiary"

Nie ma jak tak zadawać pytania...
a co to może być? :
super precyzja się wkradła :;230
luczku95 :lol:
-tak bywa, ze nikt nie musi i się nie zmusi do tego ,aby łamać sobie głowy nad identyfikacją "wg fragmentu z pacjenta."

pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

przepraszam :oops: to ten wakacyjny nastrój ;:3 ;:3 i pełno zajęć
a więc: storczyk stał w pobliżu południowego okna, na kwietniku, obecnie podlewany z wody przefiltrowanej (Brita), nawóz: wcześniej: Substral, a teraz zakupiliśmy Agrecol + jedne podlewanie (przedwczoraj)z biohumusem dla storczyków.
Dla wzmocnienia i przeciw grzybom pryskałem wywarem ze skrzypu polnego.
a więc uzupełniam:
storczyk to Brassia,
ObrazekObrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Łukaszu,
W przypadku hybryd Brasii zjawisko występowania plamek jest naturalnym ,jak we wszystkich oncidiowatych.
Szczególnie uwidaczniają się przy ekspozycji słonecznej storczyka.
Niemniej jednak :lol: z pewnej "dawki słońca" nie mozna zrezygnować - bez tego można zapomnieć o dobrym przyszłym kwitnieniu.
To jest dylematem takich storczyków....a naszym... :) :) niepokojem.
Ogólnie patrząc na Twojego storczyka ....stwierdzić trzeba ,ze kondycja jest na 5+

Ale dobrze ,ze pytasz ;bo powodów jest wystarczająco wiele, aby takie plamy "wyskoczyły"/atak grzybów,szkodniki ssące itp.../.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
ajania
1000p
1000p
Posty: 1184
Od: 10 lut 2011, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat. Otóż od pewnego czasu na liściach mojego Oncidium zaczęły się pojawiać niepokojące plamy. Część z nich to zwykłe plamki a część to takie smugi.
Roślina przez większą część roku stoi na południowym parapecie, cieniowanym. Jest podlewana średnio raz w tygodniu, przegotowaną i dstałą wodą o temp. pokojowej, z dodatkiem florovitu, co trzecie podlewanie. Od drugiej połowu maja stoi na wschodnim balkonie na dworze. Obecnie ma trzy pędy kwiatowe i coraz więcej plam :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
mala_mi4567
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 lip 2012, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroba storczyka

Post »

Witam. Mam problem z jednym z moich storczyków. Zajmuję się ich uprawą całkowicie amatorsko. Zaniepokoił mnie ostatnio liść jednego z moich kwiatów. Pojawiło się na nim jakieś dziwne zgrubienie. Wygląda ono trochę jak kropla gęstej żywicy. Zauważyłam też, że to coś powoli się rozrasta. Próbowałam znaleść coś na ten temat w internecie ale ciężko mi przypasować to do opisów jakie znalazłam. Wstawiam zdjęcie. Nie jest wyraźne ale mam nadzieję, że cokolwiek na nim zobaczycie. Proszę o diagnozę i sposób leczenia. Z góry serdecznie dziękuję! :) Obrazek Obrazek Obrazek
Alicja28
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 lip 2012, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba u Dendrobium?

Post »

Witam Wszystkich,

Jestem nowa na forum i i jak każdy tutaj wielka miłośniczką storczyków.Potrzebuje pomocy od Panstwa ponieważ nigdzie w internecie nie znalazłam odpowiedzi na nurtujący mnie problem.
Od tygodnia jestem w posiadaniu nowego storczyka, Dendrobium prawdopodobnie falenopsis ( nie jestem pewna ale na pewno nie jest to nobile:).
Storczyk ustawiony jest na wprost okna poludniowo wschodniego, nie stoi przy oknie ponieważ parapety mam za wąskie. Wszystkie moje storczyki stoją na komodzie przy ścinie zaraz obok okna. Dendrobium jeszcze z nimi nie ma ponieważ chciałm sie najpierw upewnić ze razem z nowym okazem nie przywlokłam żadnego paskudztwa....
Niestety od trzech dni kwiaty na moim storczyku zaczynaja więdnąć, jeszcze żadne nie opadly ale jest to kwestia czasu. wciąz storczyk ma parę pąków które jak na razie ładnie sie otwierają. Na początku myslałam ze kwiaty więdną bo juz dlugo rosły ale teraz nie jestem tego pewna. Coraz więcej zaczyna więdnąć:( W dodatku na niektórych kwiatach pojawiły się przeźroczyste plamy, zniknął żółty barwnik kwiatka i został tylko odbarwione miesjca, ( dokladnie jest to przeźroczyste),.tak jakby coś go zjadło:(
I jeszcze jeden liść zaczyna na bokach żółknąć, nie wiem czy to ze starości, czy mu u mnie źle:( czy po prostu coś go zaatakowało.
Storczyk od zakupu był podlany raz ( wczoraj -w sobote).
Czy ktoś może mi pomóc ustalic przyczyne tych plam?Zal mi tego kwiatka bo jest bardzo ładny i nie chciałabym go stracić. Boje się też ze cokolwiek to jest może zaatakować moje inne storczyki:(

Bardzo proszę o pomoc w zidentyfikowaniu przyczyny takiego stanu mojego Dendrobium.
Pozdrawiam
Alicja
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Alicjo, zdjęcia, zdjęcia :)
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Alicja28
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 lip 2012, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam,
załączam zdjęcia, ale nie wiem czy mi się uda:)

na zdjęciach widać płatki z "tymi białymi miejscami".
załączam tez zdjęcie całego storczyka. Nie wiem czy coś sie uda zobaczyć, trzeba się dobrze przyglądnąć.
Oprócz tego kwiaty usuchają jak szalone :(

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Alicja28
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 lip 2012, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Hm, strasznie małe te zdjęcia wyszły:(((
Ale może uda się coś zobaczyć i podpowiedzieć. tych białych miejsc nie ma więcej i nie robi się ich również więcej.tylko kwiaty więdną. Może ma za ciemno? Albo TV mu szkodzi? stoi niedaleko telewizora,przeniosłabym go koło okna ale boje się że może zarazić inne storczyki...
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witaj Alicjo,
Tak ,to jest Dendrobium typu phalaenopsis.
Problemowa sprawa - szybkie przekwitanie - może być efektem czasu aklimatyzacji.
Natomiast...wystąpienie plamek, zawsze trzeba jako pierwsze ! skojarzyć ze szkodnikami lub początkami infekcji /przeważnie grzybowej/.
Plamy nie są typowe;być może to początkowy obraz.
W pierwszym odruchu :
myślę,że trzeba poszukać szkodników - ! w kwiatach i na liściach używając lupy ,szczególnie w "załamkach".
Szkodniki wydzielają lepką " rosę miodową" /może odbarwiać cienkie płatki kwiatów,w późniejszej fazie może brązowieć na skutek
obecności dość szybkiej sadzaków /grzybki!
W przypadku stwierdzenia, zastosować oprysk /np.spray Provado/
Jeżeli nic nie ma, to być może jest wada nabyta :D .Mogłaś nie zauważyć przy zakupie. A bywają powody też- np.zaparzenie od celofanu,złe warunki w sklepach itp...
Co do listka- może być naturalne żółknięcie, szkodniki albo historia uprawy przed zakupem.

Zdjęcia które wklejasz na FO:
- większy rozmiar to inny kod do wstawiania z hostingu- symbol w kodzie adresowym th oznacza,ze dajesz miniaturę.
Trzeba wstawiać kod bez tej sygnatury dodatkowej.


Nie wiem czy uspokoiłam :lol: ale tylko drogą eliminacji czynnika można dojść do hipotetycznych przyczyn.

Pozdrawiam JOVANKA
Alicja28
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 lip 2012, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam,

Dziękuje bardzo za porady:)
Faktycznie na dwóch kwiatach pojawiła się w jednym miejscu mała czarna/brązowa plamka. Wielkości główki od szpilki, to oznaka szkodników?
Sprawdziłam za pomocą lupy liście, łodygę i kwiaty mojego storczyki i nie znalazłam za wiele nic. Albo nie za bardzo wiem czego szukać. Sprawdziłam w internecie zdjęcia wszystkich robali i nic podobnego nie zaobserwowałam. Co powinno mnie oczywiście cieszyć, ale z drugiej strony gdybym coś znalazła wiedziałabym co dolega mojemu kwiatu.A tak dalej nic:(
Jutro załączę zdjęcia liści bo na dwóch z nich znajdują się srebrne "kropki" wypukłe, wiec może to to?
Nie znalazłam "rosy miodowej" ani nic biegającego po kwiatach. Mam jednak pytanie o kwiaty, wszystkie u mojego Dendrobium błyszcza pod słonce tak jakby były obsypane "drobnym brokatem". Czy to normalne czy właśnie te "brokatowe kuleczki" to jakiś szkodnik?
I już ostatnie pytanie, może jednak dla bezpieczeństwa spryskać czymś storczyka?
kwiaty które usychały już opadły, i w ogóle już chyba popadam w paranoje bo mam wrażenie że liście mojemu storczykowi się wykręcają ( albo wcześniej nie zwróciłam uwagi na to jakie były). Storczyk w stoi raczej ciemnym miejscu i powinnam go przenieść bliżej okna gdzie reszta ale mam obawy przed tym:( Nie wiem co robić:(
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”