Amaryllis belladonna - wymagania,uprawa

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mamciax2
200p
200p
Posty: 321
Od: 23 lut 2010, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Amarylis ogrodowy

Post »

pEter ale ja mam zamiar zadołować donice z amarylisem do większej donicy, więc coś wsadzone pod nogi będzie poza amarylisem.
Pozdrawiam Dana :)
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Amarylis ogrodowy

Post »

No i nie wyszło? Przez półtora miesiąca nie dał znaku życia, więc go wykopałem no i zobaczyłem, że roślina puściła cały jeden korzeń i zaczęła przygniwać? Trudno? Zastąpiły go dalie? Może za rok spróbuję jeszcze raz?

Pozdrawiam !
LOKI
Awatar użytkownika
nena08
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2648
Od: 8 lut 2012, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Amarylis belladonna - zimowanie w ogrodzie

Post »

Czy ktoś z forumowiczów doczekał się kwiatów u Amarylis belladonna? Może one w naszych warunkach nie kwitną :?:
Awatar użytkownika
slawcioo
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 maja 2011, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Amaryllis belladona

Post »

Witam serdecznie.
Czy u tej rośliny Amarylis belladona należy teraz ściąć te liście? Nie podlewać zapewne już jej?Kwiatów jeszcze nie miała.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
czarna_inez
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 19 maja 2011, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amarylis

Post »

Ja mam troszkę inny problem, mój kwiatek w pierwszym roku miał piękne kwiaty, a potem przez 3 lata nic, tylko jakieś marne liście, cebulka zmalała zamiast narosnąć. To jest jego ostatnia szansa tego lata, potem wędruje na śmietnik. Czy mogę mu jakoś pomóc mieć kwiaty i rozrastać się?
Awatar użytkownika
Biedronka641
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5724
Od: 5 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Amarylis

Post »

Mój amarylis hodowany w doniczce od 4 lat kwitnie co roku ,ale bardzo pózno, bo koniec pazdziernika, a nawet raz zakwitł 1 listopada.Liści nie ścinam,w lecie zasilam do kwitnących, przez zimę przechowuję w doniczce w chłodniejszym pomieszczeniu,podlewam,ale rzadko.Wczesną wiosną,co drugi rok zmieniam ziemię,cebule moczyłam w TAPSINIE.Pozyskanymi cebulami przybyszowymi a było ich chyba z 7 mogłam obdarować znajomych.
Awatar użytkownika
mamciax2
200p
200p
Posty: 321
Od: 23 lut 2010, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Amarylis

Post »

Biedronka a możesz mi napisać jak dokładnie z nią postępowałaś,że ci kwitła?
Ja swój mam drugi sezon , w ubiegłym roku w okresie letnim miał tylko liście, jesienią wyjełam cebule z ziemi i ją suszyłam.
W tym roku wsadziłam cebulę do doniczki ze świeżą ziemią, obecnie zadołowałam doniczkę z cebulą do większej doniczki i podlewam nawozem do kwitnących, na dzień dzisiejszy cebula ma liście.
Do gruntu cebuli nie sadziłam aby nie miała za dużo wody.
Co ja robię źle?
Pozdrawiam Dana :)
Awatar użytkownika
Biedronka641
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5724
Od: 5 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Amarylis

Post »

Dana nic nie robisz żle. Żeby cebula zakwitła musi być bardzo duża.U mnie też nie kwitła pomimo zakupu dość dużej cebulki.Najpierw się namnażała ,przybyło dużo cebulek przybyszowych,które też nie szybko kwitły. Proponuję ją nie wyjmować z doniczki,nie zasuszać przez zimę, okresowo podlewać, ale nie za dużo .Wczesną wiosną ,ale nie co roku wymieniam ziemię ,zasilam nawozem do kwitnących,okresowo przy wymianie ziemi moczę cebulki w środku grzybobójczym. Nie wiem jak będzie z kwitnieniem w tym roku ,bo mi końcówki liści podsychają , deszczu u nas nie wiele a do podlewania mam ogrom.Dodam jeszcze ,że kwiat pojawi się u Ciebie w momencie kiedy się najmniej spodziewasz .Czekaj cierpliwie ,ja swój pęd kwiatowy poi raz pierwszy zobaczyłam po trzech latach od zakupu i to tylko dzięki mężowi. Pozdrawiam i kwitnienia w tym roku .ALA
m
Awatar użytkownika
mamciax2
200p
200p
Posty: 321
Od: 23 lut 2010, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Amarylis

Post »

To mnie pocieszyłaś... drugi sezon prawie mamy za sobą. Jak na razie Belladonna ma liście i na kwiat jej się nie zanosi.
Pozdrawiam
Pozdrawiam Dana :)
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Amarylis

Post »

Mojemu amarylisowi liście wymroziło... I chyba na tym będzie już koniec eksperymentu z ogrodową jego uprawą...

Tak na marginesie ? wątek o zwartnicach (rodzaj Hippeastrum) znajduje się w dziale o roślinach doniczkowych... A ten wątek ? przynajmniej w założeniu ? miał być o prawdziwym amarylisie ? Amaryllis belladonna.

Pozdrawiam!
LOKI
Z postów o zwartnicy powstał nowy wątek - Hippeastrum - Zwartnica
Adam
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Amarylis

Post »

Też tak zrozumiałam. :D Mój amarylis Belladonna rośnie w donicy, bałam się posadzić do gruntu i jak widzę Loki, miałam rację. Trochę szkoda Twojego, ale przynajmniej wiadomo, ze nie przezimuje.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Piotrrr
50p
50p
Posty: 51
Od: 20 lip 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak przygotować Amarylisa do spoczynku?

Post »

Witam.
Posiadam dwa Amarylisy, obecnie rosną w doniczkach na parapecie tym razem mi nie zakwitły, mają po kilka ładnych dużych dorodnych liści. Proszę o fachowe rady jak wprowadzić te kwiaty w czas spoczynku do następnego wzrostu. Będe wdzięczny za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jak przygotować Amarylisa do spoczynku?

Post »

Teraz podlewać i nawozić, na przełomie września i października zaprzestać podlewania i zasuszyć.
Waleria
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”