Świerk - wymagania,pielęgnacja, cięcie,formowanie,ograniczanie wzrostu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja świerku

Post »

Nawozić jeszcze możesz ale to ostatni już gwizdek już teraz ,z zagęszczaniem to do przyszłego roku
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
szymon87
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 1 lip 2012, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja świerku

Post »

jeszcze jedno pytanie na szybko i biore sie za czytanie ksiazki, moze tam bedzie wiekszosc interesujacych mnie kwestii ale poki co wykorzystam jeszcze wasza wiedze:)
Zalozmy teoretycznie ze mamy ten sam kawalek pola, sadzimy na nim swierk 2 i 4 letni. Czy nie jest czasem tak ze ten 2 letni lepiej sie przyjmie i bedzie rosl szybciej niz ten 4 letni?

Bo u mnie jest taka sytuacja ze sadzona drzewa 2 i 4 letnie na sasiadujacych dzialkach roznie sie od siebie na niekorzysc 4 latkow. 2 latki je przerosly a sadzone byly w tym samym czasie
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja świerku

Post »

Tak czasami bywa :D ,że mniejsza roślina przegoni lub wyrówna się wzrostem roślinie starszej.I dlatego też z tego względu i ze względów ekonomicznych ( zakup ) ja preferuję sadzenie świerków mniejszych.Urosną.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
andrzej83x
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 lip 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja świerku

Post »

Najlepiej postaraj się o pozwolenie na wycinkę i sprzedaj komuś takie drzewo na opał, myślę, że zrobisz dobry uczynek i jeszcze zarobisz :)
ToRo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 cze 2012, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cięcie świerka

Post »

Witam wszystkich,
mam kilka świerków rosnących wzdłuż płotu. Mają one już ponad 10 lat, wysokość około 4m.
Świerki te bardzo się porozrastały przy okazji niszcząc płot.
Przeglądając forum znalazłem kilka informacji odnośnie możliwości cięcia świerków.
Ja chciałbym je przyciąć w stożki tak jak na poniższym zdjęciu a obok nich posadzić inne rośliny.
Co sądzicie o takim pomyśle? O ile cm mógłbym je skrócić na szerokości/wysokości?


Obrazek
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cięcie świerka

Post »

Świerk jest dość wymagającym gatunkiem jeśli chodzi o zastosowanie go, jako żywopłotu. Jak chodzi o przycinanie, to jest gatunkiem dobrze znoszącym ludzką rękę, jednak trzeba pamiętać by robić to regularnie co roku, jeśli chcemy uzyskać piękną formę. Z tego co wiem, zaleca się przycinać tylko młode pędy, ponieważ tylko one się regenerują, natomiast po starych zostaną dziury. Ponadto, trzeba dbać aby był oświetlony od czubka, po ostatnie dolne gałęzie, bo tylko wtedy będzie utrzymywał je żywe, inaczej zaczną zamierać, co jest naturalne. Wystarczy spojrzeć na świerkowy młodnik :D
ToRo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 cze 2012, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie świerka

Post »

A kiedy najlepiej zacząć przycinanie?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie świerka

Post »

:roll: Najpierw posadzą,a potem kombinują.
Generalnie świerk biały nadaje się najlepiej do cięcia ewentualnie pospolity a tu mamy kłujący.No ale dobra nie będę marudził.Otóż szanowny panie tak jak to sobie planujesz to oszpecisz tylko roślinę i z czasem całkiem będziesz musiał ją wyciąć.
Przycina się zawsze przewodnik /bo on najszybciej rośnie/i przewodniki gałęzi pobocznych. Przewodnik na pół albo i 3/4 uciąć.A boczne za rozgałęzieniem.

Obrazek

Wyprofilować sensownie stożek a nie piramidę ,ciąć na przełomie wiosny aby nie ku jesieni.Niektórzy tną nawet dwa razy do roku.I to sekatorem ręcznym będzie dokładniej .I tą operację powtarzać w latach kolejnych jak już raz się tnie to trzeba co roku żeby dojść do jakiegoś sensownego wyglądu świerka a nie żeby szkaradztwo wyszło.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ToRo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 cze 2012, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie świerka

Post »

robertP2 dziękuję za wizualizację cięć.

Dodam tylko że nie ja je sadziłem. Generalnie jestem przeciwnikiem sadzenia wszelkiego rodzaju świerków czy sosen przy płocie.
Taki stan już zastałem na działce a teraz trochę szkoda je wyciąć.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie świerka

Post »

Dałem Ci poglądowy rysunek,ale sam wiesz tnij do samego końca.Wyprofiluj go ładnie żeby nie wyszło szkaradztwo.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ToRo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 cze 2012, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie świerka

Post »

Kiedyś w programie Maja w .... widziałem jak koś prowadził bodajże daglezję w formie takiego stożka, wiązało się to oczywiście z regularnym przycinaniem. Rozumiem że takiego efektu nie uzyskam przy tych świerkach.

Od pewnego czasu rozglądam się po okolicy jak inni prowadzą takie świerki i zauważyłem że niektórzy po prostu obcinają dolne gałęzie tak gdzieś do 2 m i dalej rośnie już normalnie - pytanie tylko czy pod takimi świerkami można posadzić jakieś inne krzaki. Inni natomiast obcinają dolne gałęzie i czubek tworząc tzw. kulę coś na kształt takich szczepionych iglaków. Niestety nie wiem czy jest to ten sam rodzaj świerka, i czy efekt będzie podobny.

Są jeszcze jakieś inne sposoby prowadzenia takich świerków?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie świerka

Post »

Różne drzewa ,różny wzrost itp. to całkiem odrębne cechy charakterystyczne.
Co je łączy ? Przede wszystkim to,że przycinanie i modelowanie to efekt długotrwały kilkuletni i najlepiej im mniejszy tym lepszy.

Co pod świerkiem ? Coś niewymagającego może być np.jałowiec sabiński
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cięcie świerka

Post »

Pod świerkiem, przede wszystkim rośliny kwasolubne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”