Ściółkowanie drzew i krzewów owocowych (czym)

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Moje drzewka mają już tak duży system korzeniowy, że musiałbym zerwać darń z połowy działki.
barbarka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1005
Od: 16 maja 2007, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pdk

Post »

Ale tu nie chodzi o to , by odsłonić cały system korzeniowy , lecz by wokół pni zostawić spore misy wolnej ziemi . Będzie to nie tylko dobre dla drzewka , ale i nam ułatwi koszenie .
Pozdrawiam cieplutko Basia
Moje ogródkowe kwiatki
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Nie jestem pewny co to aż tak bardzo ułatwi drzewom pobieranie wody itp. Przy moich prawie 20 letnich drzewach myśle że byłby to znikomy procent. Ale zgadzam sie że przy nowych nasadzeniach powinno się tak zrobić i sam tak zrobie, bo zeszlego roku wymieniam nasadzenia.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Przy młodych drzewach powinno się robić misy wolne od trawy, aby rzeczywiście woda docierała do ich korzeni. Stare mają zwykle tak rozległe systemy korzeniowe, że tworzenie okręgu nie ma sensu. Ale odnosząc się jeszcze do młodych drzewek. Gdy stosujemy drenaż i co ważniejsze codziennie dbamy o to aby zapełnić go wodą, koła "ułatwiające" drzewkom w pobieraniu wody są zbędne.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Takie właśnie misy, o których napisał mój przemówca można wyłożyć cienką warstwą kory - nie tylko jest to zabezpieczenie przed chwastami (bo one jednak się pojawią) ale głównie przed nadmierną utratą wody z gleby oraz - nie ukrywam - stanowi ciekawy element dekoracyjny, szczególnie w połączeniu z zadbaną i koszoną murawą.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Gdzieś wyczytałam, że w młodych sadach utrzymuje się czarny ugór (z powodów "wodno / pokarmowych"), a w starszych można posiać trawę i kosić ją regularnie na krótko.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Tak, Nalewko - masz rację - chodzi tu o konkurencję pomiędzy nowo posadzonymi drzewkami a rosnącą trawą o składniki pokarmowe oraz (w sumie przede wszystkim) wodę. Dlatego pasy murawy w sadzie zakłada się najczęściej w drugim, najlepiej trzecim roku po posadzeniu drzew (najwcześniej można to zrobić w jabłoniach, najdłużej powinno się poczekać w przypadku drzew pestkowych). W ogrodzie jednak jest troszkę inaczej - po pierwsze priorytetem jest estetyka (w sadzie to mniej istotne), po drugie łatwiej dostarczyć potrzebną wodę, szczególnie w okresach suchych oraz nawozy w razie potrzeby
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Geo
50p
50p
Posty: 78
Od: 15 lut 2008, o 14:19
Lokalizacja: Warszawa

Post »

A żwir?
Mógłby to być żwir otoczakowy zamiast kory?
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Też się nada. Ponadto urozmaici troszkę wygląd ogrodu. Jedynym minusem mogą być problemy z wyrywaniem chwastów czy traw. Ale ogólnie rzecz biorąc bardzo ciekawy i trafny pomysł Geo.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kora pod drzewka owocowe

Post »

Fidelio pisze:nie powinno się kłaść kory sosnowej pod drzewa owocowe.
Dlaczego tak uważasz?
Marzanna
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 1 sie 2008, o 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Post »

A trociny? Nie są może tak dekoracyjne, ale lekko żółtawe zabarwienie mis wokół drzew w zestawieniu z zielenią trawy też ładnie wygląda.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Trociny są świetne - jako miejsce schronienia na zimę dla wszelkich gryzoni, myszy, norników i czego tam jeszcze. Ładnie? Owszem, nawet bardzo ładnie, ale może być niebezpiecznie dla młodych drzewek.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Marzanna
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 1 sie 2008, o 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ja mam trociny, wcale nie przez wzgląd na 'ładne', drzewka prawie dwuletnie (kupione i posadzone jesienią) i właśnie zimowały pod kopczykami z trocin - żadnych gryzoni nie zauważyłam ani wtedy ani teraz, kiedy trociny rozgarnęłam po całej misie i nieco zmniejszyłam ich grubość. W każdym razie wilgoć trzymają dobrze a to mi głównie chodziło. Tyle z mojego doświadczenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”