Ściółkowanie drzew i krzewów owocowych (czym)

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
kaza114
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 25 kwie 2006, o 17:05

Ściółkowanie drzew i krzewów owocowych (czym)

Post »

Witam
Kupiłem sobie kore i wyścieliłem ją pod drzewami owocowymi w swoim ogrodzie,ale za każdym razem,gdy przychodzę na działkę,to kora jest rozgrzebana i muszę ją za każdym razem układać,może ktoś wie co to za nieproszony gość ją rozgrzebuje?,a i jeszcze chciałbym się dowiedzieć jak układać tą korę pod drzewami,czy jest jakaś różnica w układaniu wieszchnią stroną czy spodnią.proszę o pomoc
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Korę może rozsypywać wiewiórka zakopując żołędzie na zime. Często zdarza jej się zapomnieć gdzie zakopała... i młody dąb wiosną jak znalazł... Pytanie o korę troszkę mnie rozbawiło ;:91. Jaką stroną spadnie to i tak będzie dobrze :wink: Fajnie, że tak dbasz o swoje drzewka ;:16
z serdecznym uściskiem dłoni
broniusz
Broniusz
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Właśnie, właśnie, pytanko: czy zamiast układania (żmudnego) kory nie można jej po prostu rozsypać i grabiami rozplantować?
Nie ma (dla mnie) znaczenia którą stroną kora leży do gruntu.
A z tym "rozgrzebywaniem" - to chyba sprawka jeża.
http://www.zoo.wroclaw.pl/zwierzeta/ssa ... ejski.html
Jakub . . . . .
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

broniusz pisze:Korę może rozsypywać wiewiórka zakopując żołędzie na zime... ...Pytanie o korę troszkę mnie rozbawiło. Jaką stroną spadnie to i tak będzie dobrze :wink: Fajnie, że tak dbasz o swoje drzewka ;:16
z serdecznym uściskiem dłoni
broniusz
Z tymi wiewiórkami zakopującymi żołędzie na początku sierpnia, to też tylko ;:154 i ;:7 ;:7 ;:7 .

Ściółkując ziemie korą sosnową, rozsypuję warstwę 5 do 10 centymetrów i nie martwię się, którą stroną upadnie.
Mietek.
kaza114
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 25 kwie 2006, o 17:05

Post »

Jak jest to jeż to powiedz mi co mam zrobić żeby nie rozgrzebywał tej kory bo mnie to wkurza.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

nic!!! Jeż to jeden z najsympatyczniejszych pożytecznych stworzonek.
Podałem przykład, bo tak się zachowuje ale może to być coś innego, np. gawron, itp.
Wiewiórki raczej nie siedzą w sadach.
Jakub . . . . .
kaza114
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 25 kwie 2006, o 17:05

Post »

gawron? o tej porze,to chyba nie możliwe,a jeśli chodzi o jeża,to ja też lubię jeże,i ja tylko chciałem się dowiedzieć czym go odstraszyć,lub podłożyć mu coś do jedzenia żeby nie rozgrzebywł mi co dzień tej kory.
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Chciałem tylko powiedzieć, że u mnie na działce, za płotem której jest las, najczęstszą przyczyną podobnych wydarzeń są wiewiórki 8) A z tymi żołędziami na początku sierpnia to zdaje się rzeczywiście się nieco zagalopowałem... :wink: Popatrzcie no jaki czlowiek zalatany ;:184 Nie zauważa nawet jaka jest pora roku ;:60
Broniusz
JOANNA OLO
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 9 kwie 2007, o 16:40

Podsypywanie krzaków owocowych korą

Post »

Mam pytanie do doświadczonych działkowiczów i ogrodników. Czy mogę podsypać krzaczki owocowe (maliny, agrest, porzeczki, winogron) korą? Czy to im nie zaszkodzi. Chciałabym zapobiec zarastaniu przez trawę okolic krzaczków. Dziękuję z góry za pomoc. :? [/b]
Awatar użytkownika
leda16
200p
200p
Posty: 492
Od: 28 lut 2007, o 16:14
Lokalizacja: Kraków

Post »

Z wyjątkiem plewienia nie ma tu dobrych rozwiązań. Kora straszliwie wyjaławia glebę, poza tym winorośle jej nie lubią. Na korze uwielbia rosnąć pokrzywa i podagrycznik. kora przekompostowana jest w polskich centrach ogrodniczych nie do zdobycia.
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Post »

Ja tak zrobiłam i jestem baardzo zadowolona. Dodatkowo przy krzewach dałam szyszki sosnowe, fajnie to wygląda. Już od trzech lat mam niewiele pracy przy odchwaszczaniu , bo czasem owszem cos wyjdzie, ale niewiele. Kora nie wyjaławia ziemi lecz doskonale ją wzbogaca rozkładając się. Kora podobno musi odleżeć ok 3 miesiące, żeby była zdatna do ogrodu , ale nie jestem pewna, gdzieś tak wyczytałam, więc wydaje mi się, że ta kupowana w sklepach ogrodniczych ma często duzą szansę być ok. Ja kupiłam z tartaku taką co leżała rok na stercie. Pan przepraszał, że nie ma świeżej , bo ładniejsza, a ja byłam z tego powodu bardzo uradowana :).
Nawet pytałam fachowców od truskawek czy można je ściólkować i powiedziano mi , że jak najbardziej. Super sprawa, truskaweczki miałam jak złoto a plewienia niewiele. Polecam
miro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 maja 2008, o 18:54

Kora pod drzewa owocowe

Post »

Proszę o poradę, ponieważ mam wątpliwość czy pod drzewa owocowe można położyć jako zabezpieczenie przed chwastami matę ogrodniczą, a na to korę sosnową z zawartością bH 4-5.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
barbarka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1005
Od: 16 maja 2007, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pdk

Post »

Ja tak zrobiłam . Jeszcze nie pod wszystkimi drzewkami , ale pod częścią .
Korzenie drzewek owocowych też muszą oddychać i "żywić się" .
Trawa , która rośnie wokół pni pobiera pokarm i wodę przeznaczoną bynajmniej nie dla niej .
Dlatego zaczełam spod drzewek "wycinać " trawę i obsypywać korą i trotami , by nie rosły tam już chwasty i trawa.
Pozdrawiam cieplutko Basia
Moje ogródkowe kwiatki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”