Świerk - wymagania,pielęgnacja, cięcie,formowanie,ograniczanie wzrostu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Odcięty wierzchołek drzewa - świerk

Post »

Skarlanie świerka niewiele daje, można trochę go zmniejszyć, ale pracy przy tym sporo. Co roku trzeba wiosną uskubać wszystkie młode przyrosty w połowie. Robota głupiego? Fakt...

A nie lepiej posadzić którąś z mniejszych odmian, zamiast zmniejszać rosnącą wysoko i szeroko?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
emmka

Re: Odcięty wierzchołek drzewa - świerk

Post »

Te mniejsze nie rosną tak szybko (a każdy chce się jak najszybciej zasłonić) i nieporównywalnie więcej kosztują (a to ważne, bo na żywopłot np. wychodzi ich ze 100). Wszystko rozbija się o kasę. Poza tym często ludzie chcą zmniejszyć coś co niekoniecznie sami sadzili.
Żywpołot ze świerka nie jest najszczęśliwszym wyborem, ale niektórym się podoba. Sama pomagam w jego pielęgnacji rodzicom. Swoimi wyborami ludzie robią krzywdę drzewom... ale drogie są drzewka i nie każdego stać, a poza tym człowiek się wykosztuje, a potem zachoruje jeszcze... "Mój" żywopłot ze świerka posadzony na wiosnę 2010 choruje i serce się kraja pomimo tego, że jedna sadzonka kosztowała chyba 1 zl albo 50 gr (nie pamiętam). jakby jedna sadzonka kosztowała 30 zł x 100 sztuk, to wtedy dopiero byłby żal.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odcięty wierzchołek drzewa - świerk

Post »

Nie marudźcie żywopłot sam z siebie nie urośnie.Mirek pokazał że można-to można!
Sadzić świerki pospolite lub syberyjskie (z tymi mniej roboty )ew.klujące i ciąć.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odcięty wierzchołek drzewa - świerk

Post »

Ciekawi mnie co fachowcy robią z dużymi świerkami (jaka metoda jest najczęściej stosowana, skuteczna) i jak wygląda wzrost świerka, kiedy zaczynają się z nim prawdziwe schody.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Odcięty wierzchołek drzewa - świerk

Post »

Poczytaj tu:
- Przycinanie świerka serbskiego

Właśnie robią to, co napisałam, skubią młode przyrosty :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odcięty wierzchołek drzewa - świerk

Post »

Dziękuję ;)
szymon87
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 1 lip 2012, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pielęgnacja świerku,wymagania,potrzeby

Post »

Witam, rodzice posadzili 3 lata temu las pod doplate jednak jest tez obszar nie objety doplata i znajdue sie tam okolo 3 tys swierka. Sadzony byl w 2009 roku a sadzonki swierka byly wtedy 4 letnie
Niektore drzewka sa ladne ,kolo 1,5 metra a nie ktore malutkie ,karlowate. Jaka moze byc tego przyczyna? Czy po prostu miejscami jest lepsza ziemia?
Da rade teraz jakos zadbac o te drzewka zeby szybciej podrosly i za pare lat sprzedac je np na choinki?
Skupuje ktos drzewka takie 1,5 metrowe zeby posadzic sobie i potem sprzedac jako choinke? Bo podobno jak sie przesadzi takie starsze drzewko to jest nikla szansa ze sie przyjmie. Jak to jest?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja świerku

Post »

1.Za gęsto to raz ,bo sadzone w rzędach walczą o przetrwanie ,poza tym wiadomo sadzonka sadzonce nie równa,niektóre mogą być silniejsze i idą w górę reszta stoi w miejscu
2.Najlepiej porozmawiać ze sklepami ogrodniczymi czy przyjmują taki towar lub też sprzedawać samemu i tu już Twój wybór- kopane z gruntu co jest ich cena mniejsza ,ale częściej kupują ludziska lub kopanie i póżniejsza hodowla w donicy /a biegem lat w sumę obserwuję,że pomimo droższej ceny ludzie coraz częściej wybierają z donicą .Kopanie po 15 sierpnia do donicy lub sprzedwane w worku jutowym.
Czym zasilać ? przy tak dużej liczbie sadzonek polecałbym wycieczkę do składów nawozowych i kupno większej ilości nawozów .I postaje Ci mieszanie nawozów ,bo raczej chyba nie dostaniesz gotowca w dobrej cenie.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
szymon87
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 1 lip 2012, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja świerku

Post »

az tag gesto nie sa posadzone bo od kazdej jest metr odstepu. to chyba dobra odleglosc?
Da sie jeszcze podratowac takie mniejsze drzewka wlasnie przez nawozenie czy sa jeszcze jakies inne sposoby
z gotowych mieszanek podobno polifoska ktoras daje rade. wiecie cos o tym?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja świerku

Post »

azofoska też dobra.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
szymon87
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 1 lip 2012, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja świerku

Post »

florowit, nawoz do roslin iglastych bedzie dobry? czy dodac cos jeszcze? nawozic nie pozniej niz do polowy lipca prawda?
takie mniejsze drzewka 7 letnie ktore za duzo nie urosly jakos sie podcina albo formuje?



Każdy Twój wpis zawiera błędy, w oczy rzuca się brak polskich znaków i wielkich liter na początku zdania.
Pisz staranniej.
Comcia
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja świerku

Post »

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 33&t=57051
zagęszczanie poprzez uszczykiwanie lub wycinanie sekatorem pędów

a jak zastosujesz gotowy nawóz to nic więcej nie potrzeba.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
szymon87
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 1 lip 2012, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja świerku

Post »

zabiegi wymienione przez ciebie w jakich terminach mozna robic? teraz juz jest chyba za pozno prawda?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”