Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
karthyer
100p
100p
Posty: 102
Od: 19 cze 2012, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: GOP

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

Slavo pisze:Dziękuję za diagnozę, jakie najskuteczniejsze środki na to? Czy Topsin będzie wystarczający?
Najskuteczniejsze jest wietrzenie. Topsin, niby tak, ale jak już złapałeś to świństwo, to znajdź sobie coś o szerszym spektrum, np. coś, co zadziała jednocześnie na zarazę ziemniaka.
Nie pamiętam nazwy środka, który ma takie działanie, bo mam pomidory w gruncie i szarą tylko na zdjęciach widziałem (fart). To będzie któryś z systemicznych na zarazę ziemniaka, może ktoś podpowie.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

Z systemicznych na zarazę, alternariozę i jednoczesnie szarą plesń jest zapobieg.- interwencyjny Signum 33WG- z tym, że z zarazą radzi sobie niespecjalnie, z innymi chorobami to i owszem. Drugim preparatem o działaniu wgłębnym i kontaktowym na te same choroby jest zapobiegawczo - interwencyjny Tanos.
Pozdrawiam! Gienia.
Kasencja

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

Slavo pisze:Dziękuję za diagnozę, jakie najskuteczniejsze środki na to? Czy Topsin będzie wystarczający?
karthyer ma rację. Takim opryskiem może być TANOS 50 WG jest środkiem grzybobójczym o działaniu wgłębnym i kontaktowym do stosowania zapobiegawczego lub interwencyjnego ( na zarazę i szarą ).
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

karthyer a ja mam do Ciebie pytanie, tylko na mnie nie krzycz :D odpowidź jest dla mnie naprawdę ważna
- substancją czynną w mospilanie jest acetamipryd http://www.ochronaroslin.agro.pl/index. ... rat&id=129
wytłumacz mi tak po laicku co oznacza: Pszczoly miodne - Ostra 48 godzina dawka śmiertelna dla 50% (?g pszczola-1) ~ 8.09 http://sitem.herts.ac.uk/aeru/footprint/pl/index.htm
Czy i ew jak długo jest szkodliwy dla pszczół
ulotkę mospilanu czytałam
karthyer
100p
100p
Posty: 102
Od: 19 cze 2012, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: GOP

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

W uproszczeniu to oznacza, że połowa pszczół karmionych "doustnie" acetamiprydem padnie po 48 godzinach, jeżeli w tym czasie zjedzą średnio po 8?g/"twarz".
Dla porównania, bifentryna zawarta w Talstarze ma ten parametr na poziomie 0,1?g/"twarz".
Czyli w uproszczeniu: 1 kg Talstaru(a konkretnie bifentryny) zabije tyle samo pszczół co 80 kilo Mospilanu(acetamiprydu).

Co nie zmienia faktu, ze jest grupa naukowców, twierdząca że Mospilan jest bardzo szkodliwy dla pszczół i być może odpowiedzialny za masowe znikanie rojów. Ale czegoś trzeba się trzymać, to trzymam się aktualnie obowiązującej ulotki dla końcowego użytkownika.
Wiesz jak to jest, jedni naukowcy mówią że margaryna to samo zdrowie a masło zabija, inni uważają odwrotnie.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

dzięki, a te 8?g/"twarz to jak to ogarnąć?
jeden oprysk wieczorem będzie dla nich bezpieczny następnego dnia? naprawdę to dla mnie ważna informacja
karthyer
100p
100p
Posty: 102
Od: 19 cze 2012, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: GOP

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

Tak, będzie dla nich bezpieczny.

Zapewne zależy to też od dróg, jakimi środek może się dostać do organizmu pszczoły .
Miedzian ma 12, czyli jest teoretycznie mniej szkodliwy dla pszczół niż Mospilan( ale porównywalnie). Jakoś nie słyszałem, żeby ktoś narzekał na miedzian w kontekście pszczół, ale w zaleceniach ma prewencję, mimo że jest mniej szkodliwy od Mospilanu (Mospilan nie ma) :
IV OKRES PREWENCJI DLA PSZCZÓŁ
/okres zapobiegający zatruciu/
1 GODZINA
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

dziękuję Ci bardzo :wit
Slavo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 30 sty 2012, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

Dziękuję bardzo za opinie i rady. Postaram się dziś zdobyć Tanos i będzie oprysk. Pozdrawiam :wit
VanillaM
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 26 kwie 2012, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

forumowicz dziękuję za pomoc i dobre rady.
Jesteś jak zwykle niezawodny. ;:215
piratka77
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 sie 2011, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

Pomodorku, Kozulko czy na tym pomidorku zaraza jest?? Znalazłam dzisiaj jednego z takimi plamkami na wierzchołku. Jeden listek taki jest a właściwie był. Pomidory pryskane acrobatem i curzate jak to zaraza to mam jeszcze mildex. Reszta pomidorów bez plam. Pozdrawiam.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Aneta.
Kris48
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 kwie 2012, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

Planuję dzisiaj oprysk pomidorów i cebuli curzate 49 wp + mospilan + siarczan magnezu. Pryskałem wcześniej mildexem.
Proszę o uwagi gdyby połączenie tych składników było niewskazane.
Pozdrawiam.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

Kris48 a ktoś już robił taki eksperyment?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”